mehmet yuva3

TSK Suriye’ye mi girdi?

Lübnan’dan yayın yapan El-Mayadeen TV dün sabah acil koduyla geçtiği haberde, Türkiye’nin Suriye topraklarına girdiğini duyurdu. Şafak vakti neşredilen haberin harfiyen tercümesi şu şekildedir:

“Acil haber: Türk ordusu tanklar desteğinde Suriye’nin Atme mıntıkasında 100 metre karelik alanı ele geçirdi. El-Mayadeen Suriye haber temsilcisinin verdiği bilgiye binaen, Türk ordusu İdlib kırsal bölgesinde Suriye topraklarına baskın yaparak izolasyon duvarı inşa etme bahanesiyle 100 metre kare alana musallat oldu. Türkiye Sultası (Yetkilileri), mültecilerin kaldığı büyük bir kampın olduğu ahaliden bölgeyi boşaltmalarını talep etti. Buna karşılık buldozer gibi hafriyat araçlarının girişini engellemeye çalışan kalabalığı dağıtmak için Türk askeri yoğun uyarı ateşi kullandı”

Haber gündeme sessiz bomba gibi düştü. Flaş bomba haberi medyamız duymamıştı. Hiçbir gazete ve televizyon konuyu haber yapmamıştı. Meseleyi daha ilginç hale getiren, Suriye medyasının konu ile ilgili hiçbir yorum yapmamış olmasıydı.

Atme neresidir? 1.5 ay önce sessiz sedasız kapatılan ve Türkiye-Suriye hudut kapıları arasında görülmeyen Atme sınır kapısı neden aniden kapatıldı? Orada olduğu iddia edilen kamp nedir? Burada kimler yaşamaktadır? Kaç kişidirler? Bu kampı kim idare ediyor? TSK Suriye topraklarına girdi mi? Girdiyse neden girdi? TSK Suriye topraklarına girmeden önce Suriye ordusu ile bir irtibata geçti mi? Bölgede operasyon yapan Rus Kuvvetleri ile irtibat kuruldu mu? Bölgede Halep Vilayetine bağlı Afrin kasabası Kürtleri ile bu kampın ahalisi arasında sıkça gündeme gelen çatışmaların sebebi nedir? bu konuların kıymet-i harbiyesi yok muydu?

Bizim için bu soruların ehemmiyeti gayet yüksektir. Bizim için devletin asli görevlerinden birisi de kamuoyunu doğru ve zamanında bilgilendirmektir. Devletin bir başka vazifesi de, kamuoyunu yabancı ajanslar ve bölgemizde “gazeteci” veya farklı kimliklerle tatil yapan (!) bazı yabancıların manipüle ettikleri haberlere muhtaç etmemesidir.

Atme, Suriye’nin İdlib Vilayetine bağlı Türkiye’nin hudut noktasına yakın bir sınır bölgesidir. Hatay ilimizin Reyhanlı ilçesi Cilvegözü hudut kapısından çıktığınızda Suriye tarafında Bab el-Hava sınır kapısına ulaşırsınız. Bu kapıdan Suriye topraklarına giriş yaptığınız noktadan yaklaşık 10-12 km Doğu yönünde yer alır. Bölge ahalisi onlarca yıldır geçimlerini esas olarak kaçakçılıktan temin etmektedir. Az miktarda tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.

ATME KAMPI’NDA NE OLUYOR?

Suriye krizinin şiddetlendiği 2012’de Türkiye-Suriye hudut bölgelerine musallat olan silahlı muhalif gruplar bu bölgeye sıcak çatışma bölgelerinden kaçanların barınabileceği bir kamp inşa etti. Atme kampında bugün takriben 20-30 bin Suriyeli yaşamaktadır. Kamp, BM denetiminde değildir. Muhalif silahlı gruplarla dayanışma içinde veya organik bağı olan yabancı ama özellikle İHH gibi Türk sivil toplum ve yardım kuruluşların yardımlarıyla yaşamaktadır. Kampta, komplike olmayan yaralar için muhaliflerin kullandıkları sahra hastaneler mevcut. Türkiye’den kaçak sokulan silahların ilk uğrak yerlerinden birisidir. AKP hükümeti 2013’te militanların yaralı savaşçıları Hatay veya Kilis’e daha hızlı ve kolay götürebilmeleri, gayri nizami giriş-çıkışların yapılabilmesi için hukuki olmayan ve resmi hudut kapıları listesinde olmayan bu kampın karşısına yeni bir sınır kapısı açtı. Kampı uzun bir süre ÖSO yönetti. Kamp şu an El-Nusra’nın kontrolü altında.

Herhangi bir açıklama yapmayan hükümet 1.5 ay önce sınır kapısını tamamen kapattı ve bölgeye duvar örmeye başladı. Bölgede görev yapan TSK mensupları kaçakçılık, gayri nizami giriş-çıkışlar ve güvenlik sorunlarının işin içinden çıkılmaz bir hal alması sonucu en nihayet Ankara katliamının ardından TSK Türkiye hudut bölgesi ile kampın bulunduğu sıfır noktada önce hendek hafriyatı ardından da duvar örme projesinin hayata geçirilmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

RUSYA, ANLAYIŞLA KARŞILIYOR!

TSK, dün şafak vaktinde İdlib Vilayetine bağlı Atme mıntıkasından dozer, yükleyici, kazıcı, farklı tip kepçeler gibi hafriyat araçları eşliğinde Suriye topraklarına girdi. Suriye devleti ve ordusu, Rusya dahil bu olayı biliyor ve yakinen takip ediyor. Suriye ve Rusya, TSK’nın hangi amaçla bu müdahaleyi yaptığını biliyor ve bu sebeple “anlayışla” karşılıyor. Şunu tekrar belirtelim; Hendek ve duvar kısa vadede soruna dizgin vurabilir ancak uzun vadeli huzur ve istikrar, Suriye ordusu ile TSK arasında sağlanacak samimi işbirliği ile kurulur.

Mehmet YUVA - 15 Ekim 2015 - Aydınlık

Son Yazılar