muzaffer suriye ordusu19 1

‘Halep özgürleştirilecek! Şam temizlenecek!‘

Ülkede kontrolü sağlamak için harekete geçen Suriye ordusu tarihi Halep operasyonu için düğmeye bastı.

Aydınlık’a konuşan kaynaklar iki koldan başlayacak operasyon için bu haftayı işaret etti. Ordunun yöneldiği diğer adres ise Şam’ın banliyöleri..

Rusya’nın hava operasyonlarına paralel olarak ülkenin kuzeyine süpürme harakatı başlatan Suriye ordusunun birkaç gün içinde Halep’e de geniş kapsamlı operasyon düzenleyeceği öğrenildi. Ülkenin en büyük kenti Halep’e düzelenecek operasyon hakkında Aydınlık’a bilgi veren Suriye Hükümeti’nden yetkililer, ordunun büyük hazırlık yaptığı harekatın birkaç gün içinde gerçekleşeceğini dile getirdi.

HAREKAT 2 KOLDAN YAPILACAK!

Halep’e düzelenecek harekatın 2 koldan başlayacağını vurgulayan yetkililer “ Teröristler ya teslim olacak ya da silahlarıyla birlikte ölecekler” ifadelerine yer verdi. Operasyon kapsamında teröristlerin Türkiye sınırına doğru püskürtülmesi beklenirken, yerel kaynaklar şehrin doğusundaki elektirik santrallerinin önemine dikkat çekti. Şehrinde doğusunda bulunan elektrik santrallerini kontrol altına almak isteyen Suriye ordusu 10 Ağustos tarihinde de bölgeye hava saldırısı düzenlemişti.

muzaffer suriye ordusu19

OPERASYON ÖNCESİ İRAN’DAN ÖNEMLİ ZİYARET!

Suriye ordusunun Halep’e düzenleyeceği kritik operasyon öncesinde İran Şura Meclisinde Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Konsey Başkanı Alaaddin Brojerdi, Şam’da bir dizi resmi temaslarda bulundu. Birkaç gün sürmesi beklenen Şam ziyaretine başlarken gazetecilere açıklama yapan Brojerdi; bölgesel işbirliğinin olumlu etkilerinin görülmeye başladığının altını çizerek, buluşmalarda ana gündemin terörle mücadele ve İsrail olacağını söyledi Bununla birlikte, Lübnan merkezli Al- Meyadin kanalının konuğu olan Suriye Enformasyon Bakanı Omran el- Zoubi da Reuters haber ajansının gündeme getirdiği “Yüzlerce İran ve Hizbullah askerinin Halep operasyonuna katılacağı” iddiasını yanıtladı. El-Zoubi, İran’ın Suriye’de askeri unsurlarının bulunmadığı, Şam yönetimi ile sadece askeri konularda istişarelerde bulunduklarını söyledi.

ŞAM’DA GÜVENLİK OPERASYONLARI...

Salı günü Rusya’nın Suriye büyükelçiliğine havan düşmesiyle beraber başketin güvenliği de yetkililerce mercek altına alındı. Havan topunun Şam’ın banliyölerinden atıldığı belirlenirken bölgeye yönelik hava operasyonlarına hız verileceği ve kara kuvvetlerinin Cobar, Erbin, Zemelka gibi noktalarda asayişi sağlamak için harekete geçeceği öğrenildi. Salı günü Suriye’nin başkenti Şam’a 8 adet havan topu atılmış bunlardan ikisi 300 kadar Suriyeli’nin Rus büyükleçiliği önünde destek eylemi yaptığı sırada alana isabet etmişti.

EN KRİTİK NOKTA: HALEP!

Suriye ordusunun Halep’te tamamen kontrolü sağ- lamak için büyük hazırlık yapmas ı gözlerin tarihi kente çevrilmesine neden oldu. Suriye ticaretinin kalbi olarak anılan kent Hanasır-Hama- Lazkiye hattının başlangıç noktası olması dolayısyla önem kazanıyor. Bununla birlikte Suriye hükümeti Halep’te kontrolü sağ- ladığı takdirde teröristlere ulaşan desteğin büyük ölçüde kesileceğini düşünmekte..

Gökhun GÖÇMEN - 15 Ekim 2015 - Aydınlık

Son Yazılar