turkiye suriye kardestir amerika kallestir225

Rusya ile ittifak koridoru dağıtır!

ABD ve NATO’dan kışkırtıcı açıklamaların yapıldığı bir dönemde, askerin ve uzmanların saptaması şu:

Türkiye ile Rusya’nın oluşturacağı bir ittifak ABD koridorunu dağıtır, PKK terörüne karşı elimizi güçlendirir.

Suriye’de Rusya’nın operasyonları tartışılırken Türkiye’de güvenlik bürokrasisi ulusal güvenlik açısından öncelikle ABD/İsrail koridorunun geleceği üzerine kafa yoruyor. Kaynaklar ve uzmanlar, Türkiye’nin Rusya ile gerginlik yaratmadan akıllı diplomasi yürütmesi gerektiği, bunun da ABD’nin bölgeyi parçalama planlarına büyük darbe indireceği görüşünü öne çıkarıyor. Aydınlık’ın siyaset ve güvenlik çevrelerinde yaptığı araştırmalar ve uzmanlarla yaptığı görüşmelerde, Suriye krizinde Türkiye’yi en çok ilgilendiren konunun PKK/PYD üzerinden yürütülen bölgeyi parçalama planı olduğu görüşü öne çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Birleşmiş Milletler’deki konuşmasının perde arkasındaki mesajı Türkiye’nin iyi okuması gerektiğinin altını çizen kaynakların aktardığına göre, Batılı devletler Rusya’nın operasyonlarını fırsat bilerek Türkiye’ye “PYD’yle iletişime geç” baskısı yapıyor.

ASKER: ÖNCELİK KORİDOR VE TERÖR!

Başta asker olmak üzere güvenlik bürokrasisi de, ağırlıklı olarak “PKK terörüyle mücadele yürütürken, Rusya’nın müdahalesinin terör örgütüne çıkar sağlayıp sağlamayacağı” sorusuna yanıt arıyor. Güvenlik uzmanları, askerin Rusya ile gerilimden uzak dikkatli bir diplomasi yürütülmesi durumunda özellikle ABD/İsrail koridoru konusunda önemli kazanımlar elde edilebileceği üzerinde durduğuna dikkat çekiyor. İyi diplomasinin terörle mücadelede de Türkiye’nin elini güçlendireceğinin altı çiziliyor. ABD ve NATO’nun tavrını tavrı ise samimi bulunmuyor. Türkiye ile Suriye gerginliği sırasında düşürülen F-4 olayı hatırlatılarak, “Aynı tavrı göstermemişlerdi. Bu nedenle samimi olmadıkları net. Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirmeyi amaçlayan bir yaklaşım içindeler” saptamasının yapıldığı öğrenildi.

RUSYA İLE DİYALOG!

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Politik- Sosyal-Kültürel Araştırmalar Merkezi Başkanı Cahit Armağan Dilek de, Putin’in PYD açıklamasının dışındaki verilerin Türkiye’yi rahatlatabileceğine dikkat çekiyor. Türkiye’nin mevcut Suriye politikasında değişiklik yapması durumunda koridor politikasında kazanım elde edebileceğine belirten Dilek Aydınlık’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Rusya ‘Esad rejimini korumak için geldiklerini, demokratik, laik, toprak bütünlüğü korunmuş bir Suriye istediklerini’ söylüyor. Geçen 4 yıl boyunca Esad Suriyeli Kürtlere belli oranda özerklik verecek haklar tanınabileceğini söylemişti. Bunları birlikte aldığımızda Suriye’de IŞİD ve Batı’nın ılımlı muhalif dedikleri tüm terörist grupların bertaraf edilmesi sonrasında en azından 5-10 yıllık bir orta vadede Suriyeli Kürtlerin Suriye siyasi ve toprak bütünlüğü içinde kalmasının önünün açılacağını öngörebiliriz. Bunun Türkiye’ye Ortadoğu ve Kürt politikasını yeniden toparlama için fırsat yaratacağını söyleyebiliriz.”

TERÖRLE MÜCADELEDE BAŞARININ FORMÜLÜ!

Bazı risklere dikkat çeken Dilek, ABD’nin elindeki PKK/PYD unsurunu bırakmasının ya da Rusya’ya devretmesini beklemenin hayalcilik olduğunu kaydeden Dilek, ABD ve NATO merkezli Türk-Rus gerginliği yaratılmasının arkasında Türkiye’nin Suriye’de Rusya’nın politikalarına yakınlaşmasını önlemek olabileceği uyarını da yaptı. Dilek sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle Kürt koridoru oluşumunun engellenmesi bağlamında Rusya’nın Suriye’de terör örgütleriyle mücadele bağlamında açıkladığı politikalar Türkiye’nin terörle mücadele tutumuna ve çıkarlarına daha yakın gözükmektedir. Tabi ki Türkiye’nin bekasını ilgilendiren bir konuyu başka bir gücün inisiyatifine bırakmak doğru değildir ancak Suriye’de bu konuda Rusya ile başlatılacak bir işbirliğinin Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik aralıksız askeri operasyonlarıyla desteklenmesi halinde Suriye kuzeyinde PYD’nin de zayıflatılacağını bilmeliyiz. Hatta Suriye kuzeyinde PYD bölgesinde bulunan Kandil’den kaçtığı iddia edilen PKK’lılara yönelik sınır ötesi operasyonlar bile yapabiliriz.”

*** *** ***

Moskova’dan PYD’ye uyarı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu özel temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Paris’te görüştüğü PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’e Suriye’nin toprak bütünlüğün korunması uyarısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, önceki gün Paris’te yapılan görüşmede, Suriye’de yaşanan son gelişmeler tüm yönleriyle masaya yatırıldığı belirtildi.

Bogdanov’un, Müslim’den partisinin İŞİD ve benzer terör örgütlerine karşı birlik olmalarını istediği kaydedilen açıklamadaki “Suriye’deki krizin çözümü için 30 Haziran 2012 tarihinde Cenevre’de yapılan konferans kararları doğrultusunda adımlar atılması gerektiği söylendi. Bu kararlar Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması ile Suriye devletinin laik siyasi yapıda kalmasını öngörüyor” uyarısı dikkat çekti.

Ceyhun BOZKURT - 10 Ekim 2015 - Aydınlık

Son Yazılar