sinan guzeltan

Rusya, Suriye’de terörle savaşıyor!

Kahire’de Mısırlı diplomatlar ve siyasi parti yöneticileri ile Rusya’nın Suriye’de düzenlediği askeri harekat ve Türkiye’nin tepkisini konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, Suriye’ye müdahalesi için “Moskova’nın Arap ve İslam dünyasında daha da yalnız kalmasına sebep olacaktır” iddiasına Mısır’dan tepki geldi.

MISIR DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ AHMED ABU ZEİD

- Rusya’nın Suriye’de IŞİD başta olmak üzere terörist gruplara düzenlediği saldırılarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Rusya, Suriye’de müdahaleye başlamadan önce Mısır Dışişleri Bakanlığını bilgilendirdi. Rusya, Suriye’de terörizme ve IŞID’e karşı bir hareketin içine girmiştir. Terörizmle yapılan her mücadeleyi destekliyoruz. Fakat Mısır olarak Suriye’de Cenevre Anlaşması çerçevesinde siyasi çözümden yanayız.

- Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun Rusya’nın Suriye’ye yaptığı müdahale sonrası Arap dünyasında yalnızlaşacağına yönelik açıklamaları ile ilgili düşünceniz nedir?

Rusya büyük bir devlettir. Mısır ve Rusya arasında kökleri tarihe dayanan ilişkiler mevcuttur. İki devlet arasında farklı alanlarda işbirliği sürüyor. Gelişmelerin ülkelerimiz arasındaki ilişkileri olumsuz anlamda etkilemesi söz konusu değildir.

MISIR DIŞİŞLERİ ESKİ BAKAN YARDIMCISI RAKHA AHMED HASSAN

- Rusya’nın müdahalesi ile ilgili olarak Mısır’ın tutumu nedir?

Rusya, Suriye’nin meşru hükümetinin talebi üzerine askeri müdahaleye girişmiştir. Esad hükümeti, Suriye’nin Birleşmiş Milletlerdeki resmi temsilcisidir. Rusya, diğer ülkeler tarafından desteklenen terörist gruplara karşı haklı bir mücadele başlatmıştır. ABD’nin başını çektiği terörizm karşıtı koalisyonun başarısızlığı ve isteksizliği ortadadır. Rusya, terörizme karşı sözde değil özde bir mücadele başlatmıştır.

İkinci olarak bozulan Suriye ekonomisini yeniden canlandırmaya yönelik girişimler olduğuna dair duyumlar var. Önemlidir.

- İran’ın Suriye’de oynadığı rolle alakalı olarak görüşleriniz nedir?

İran uzun süreden bu yana Suriye’de alanda faaliyet göstermektedir. Tahran yönetimi tarafından Suriye’ye askeri uzmanlar ve lojistik destek verildiği bilinen bir gerçek. Tartışılması gereken bölgeden bazı ülkelerin Suriye’de terörist gruplara verdiği destek olmalı.

- Suriye’de Ruslar tarafından oluşturulmaya çalışılan cepheye Kahire yönetiminin katılma ihtimali var mı?

Mısır’ın Suriye’ye asker göndermesi gibi bir durum söz konusu değil. Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. maddesi ülkelere meşru müdafaa hakkını tanımaktadır. Suriye’nin meşru hükümeti ve Rusya’nın sürdürdüğü mücadele bu çerçevede değerlendirilebilir.

AL WAFD PARTİSİ GENEL SEKRETERİ HOSSAM EL KHOLY

- Rusya’nın Suriye’de düzenlediği askeri harekâtla ilgili partinizin görüşü nedir?

Al Wafd Partisi olarak Beşar Esad yönetimini desteklemiyoruz fakat Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda ki uluslararası kaygıları paylaşıyoruz. Irak ve Libya’da yaşananlar ortadadır. IŞID ve terörizmle sürdürülen mücadeleyi destekliyoruz.

- Başbakan Davutoğlu’nun Rusya’nın Suriye’deki müdahalesini eleştirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin tepkisi anlaşılabilir. Fakat Türk hükümetinin başka bir planı var mı? IŞİD’e sadece sözde karşılar, şu ana kadar herhangi bir müdahaleleri olmadı.

Sinan GÜZALTAN - 09 Ekim 2015 - Aydınlık Kahire

Son Yazılar