soner polat amiral 

Rusya’nın tuş getiren ters saltosu!

Batı emperyalizmi Ukrayna sorunu nedeniyle tıpkı Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi Rusya’yı kuşatacak askeri adımlar atmaya başladı...

ABD’nin kukla örgütü NATO öne sürüldü! Açılan enerji ve finans savaşları sonrasında altı ayda Rus rublesi yüzde 50 değer kaybetti. Rusya’nın Akdeniz’deki yegâne askeri üssü Suriye’de bulunuyordu... Rusya açısından Suriye herhangi bir ülke değildi! Ortadoğu güç mücadelesinin merkez ülkesiydi! Terör örgütleri palazlandırılarak Suriye’yi darmadağın eden kirli bir savaş başlatılmıştı... Grekoromen müsabakasında Batı ve yardakçıları kendilerini 5’e karşı 4 üstün görüyorlardı! Ama gardını düşürdüklerini sandıkları Rusya beklenmedik bir ters salto atarak ABD’nin sırtını mindere yapıştırdı ve süreci tersine çevirdi!

HÂLÂ IŞİD’İN NE OLDUĞUNU ‘İŞİD’MEYEN KALDI MI?

IŞİD zaten ABD ve İsrail’in, Suudi Arabistan ve Katar’la birlikte yarattığı bir canavardı... CIA ve MOSSAD’ın ortak ürünü olan IŞİD’in finansmanını iki zalim, iki insanlık düşmanı Suudi Kralı ile Katar Emiri üstlenmişti! Kimsenin Müslümanlığını beğenmeyen, hacıları kutsal topraklarda ölüme terk eden bu iki İslam düşmanının en mahir olduğu konu Yahudilere ve emperyalistlere hizmetçilik yapmaktı!

Ne hikmetse radikal İslamcı olduğunu ileri süren IŞİD, İsrail’i bir kez bile hedef almamıştı! BM’nin resmi raporlarında bile İsrail ile IŞİD arasındaki yardımlaşma yalın bir dille sergileniyordu... IŞİD ne zaman zora düşse İsrail uçakları Suriye ve Hizbullah mevzilerini bombalıyordu!

IŞİD, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üzerinden silahlandırılmıştı! ÖSO’ya giden silah ve cephanenin büyük bir bölümünün IŞİD’in eline geçmesi sağlandı! Bu bir analiz ya da değerlendirme değil! ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın (DIA) resmi raporunda açıkça yer alan bir gerçek! DIA Başkanı Emekli Korg. Michael Flynn, El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, “IŞİD’in büyümesine göz yumduklarını” açık yüreklilikle ifşa etti... ABD’nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, Foreign Policy Journal’a verdiği mülakatta, “IŞİD’in desteklenmesinin hata olduğunu” söyledi!

İyisi mi ben sizi fazla uğraştırmayayım! “Obama admits US trains ISIL! (Obama ABD’nin IŞİD’i eğittiğini itiraf ediyor!)” yazarak Google’a girin! Karşınıza bir youtube videosu çıkacak! Obama’nın kendi ağzından şu sözleri bizzat kendiniz dinleyin: “With the additional staff I ordered last month, we are speeding up training of ISIL forces including volunteer Sunni tribes in Anbar province! (Görevlendirdiğim ilave ekiple IŞİD’in, gönüllü Sünni aşiretlerle birlikte Irak’ın Anbar eyaletindeki eğitim faaliyetlerine hız verdik!)” Dikkatinizi çekerim, Başkan Obama, “IŞİD’in eğitimine başladık!” demiyor; “Eğitimi hızlandırdık!” diyor...

IŞİD CANAVARI NİÇİN YARATILDI?

ABD’nin Irak ve Suriye için hazırladığı bölme planları var! Her iki ülkede kaç devletçik olacağı ve hangi arazi kesimlerinin kimlere verileceği belirlendi... İşte IŞİD bu bölme planlarını hayata geçirmek için arazi alma verme dalaverelerinde kullanılan bir kukladır. Tiyatro en safdil vatandaşın bile anlayabileceği kadar açık ve basittir! Örneğin Tel Abyad’da denetimi sağlayan (!) IŞİD, PYD ile yaptığı savaşı (!) kaybederek çekildi ve Kürtler o bölgeye yerleşti! Demek ki ABD planlarında o bölge Kürtler için ayrılmıştır... Hâlihazırda IŞİD Musul’u kontrol ediyor! Musul’u kime vermek istiyorsa, ABD o gücü şehre sokacaktır; tabii ki başarabilirse! Ama bu kanlı, kirli ve ucuz planların tarihin çöp tenekesine nasıl atılacağına hep birlikte tanık olacağız...

RUSYA, BASİT SORULAR SORARAK BATI’YI TESLİM ALDI!

Rusya şu soruları sorarak dünya kamuoyunun önüne çıktı:

BM’ye göre Esat Hükümeti Suriye’deki yegâne meşru otorite, Suriye Ordusu tek yasal güç değil mi? Diğer silahlı güçlere “teröristten” başka nasıl bir tanımlama yapabiliriz?

IŞİD, eğer sizin tabirinize göre bir insanlık düşmanı ise ki biz de böyle düşünüyoruz, BM Güvenlik Konseyi’nden bir karar çıkararak karada ve havada meşru zeminde mücadele etmek gerekmez mi? Niçin benimle ve onlarca ülkeyle birlikte IŞİD’e karşı meşru bir zeminde savaşa girmiyorsunuz?

Batı ve peşine takılanlar hangi uluslararası yasaya dayanarak IŞİD ile savaşıyor? Suriye’nin kara ve hava sahasına hangi yetkiyle giriyorlar?

Suriye’ye silah satmayı ve bu konuda eğitim vermeyi hangi uluslararası antlaşma yasaklıyor?

Bir ülkenin BM’ce tanınan meşru hükümetini desteklemek ne zamandan beri suç oldu?

SÜREÇ TÜRKİYE’NİN LEHİNE GELİŞİYOR...

ABD ve İsrail, çevirdikleri dolapların gün yüzüne çıkmaması için karada PKK/PYD’den başka bir gücün bulunmasına izin vermediler! 60 küsur ülke sadece hava gücüne ve lojistik faaliyetlere destek verdi... ÖSO ise Amerikan vergi mükelleflerini aldatarak IŞİD’i silahlandırmanın bir vasıtasıydı...

Bütün bu gerçeklerin farkında olan Rusya, birkaç basit soru sorarak dünya kamuoyunu ikna etti! Hem ahlaki hem psikolojik hem de durum üstünlüğünü kesin bir şekilde ele geçirdi... Batı ve ABD’nin en doğal hakkı olan ve çok iyi bildiği “saçmalama özgürlüğüne” de saygı gösterdi!

Bugünden itibaren süreç hem Suriye’nin hem de Türkiye’nin lehine gelişecektir... Kendini bölmek isteyen ülkelerle birlikte Rusya karşıtı bildiriye imza atan AKP hükümetine rağmen! Batı emperyalizminin gözüne girmek için bütün milli vasıflarını terk eden CHP’ye rağmen! Türkiye bu güdümlü partilerle, ancak yangın sonrasındaki hasarın kontrolünü yapabilir! Jeopolitiğin dilinden bihaber bu ayak bağlarından kurtulmadıkça, Ortadoğu’da oyun kurarak çıkarlarımızı savunamayız...

Soner POLAT - 07 Ekim 2015 - Aydınlık

Son Yazılar