rus ucaklari vurus bolgesi2

Rusya Vurdukça Kaçıyorlar! Suriye'de teröristler için eve dönüş vakti!

ABD’nin başını çektiği cephenin çözemediği problem Rus uçaklarının 5 gününü aldı.

Rakka’da IŞİD, İdlib’de Fetih Ordusu mevzilerini terk etmeye başladı. Başarının ardında Moskova’nın kararlı tutumu ve ordunun teknolojik üstünlüğü var.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşer Esad’ın talebi üzerine Rus uçaklarının gerçekleştirdiği operasyonlar sonuç vermeye başladı. Lübnan merkezli As-Safir gazetesi Suriye’nin kuzeybatısında bulunan teröristlerin mevzilerini terk etmeye başladığını duyurdu. El Kaide’nin Suriye kolu Nusra cephesinin de içinde bulunduğu Fetih Ordusu’nun cumartesi günü Türkiye sınırına doğru kaçtığını belirten gazete, teröristlerin en büyük korkusunun Rusya ve Suriye ordusunun Lazkiye ile Halep arasında kalan Cisr eş Şuğur’a dönük operasyon olduğunu duyurdu.

TERÖRİSTLER ÇARŞAFA GİRDİ!

Rusya’nın terörle mücadele kapsamında saldırılarını yoğunlaştırdığı Rakka’da teröristlerin büyük bir hezimet yaşadıkları belirtiliyor. Konuyla ilgili Sputnik haber ajansına açıklamalarda bulunan yerel kaynak IŞİD’in başkenti olarak kabul ettiği Rakka’daki durumu şu ifadelerle anlattı:

“Rakka kent merkezinde ve kentin etrafında örgütün bir sürü kontrol noktaları vardı. Ancak örgüt 2 gün önce sabit kontrol noktalarını kaldırdı. Örgüt militanları şimdi kent merkezinde elinde silahla rahatça dolaşamıyor. Kara çarşaf giyip silahı da çarşafın içine yerleştiriyorlar. Örgüt, toplu askeri geçişleri ve toplu olarak bir yerden bir yere gitmeyi de yasakladı. Örgüt şimdi bir yerden bir yere silah takviyesi yaparken ev eşyası taşındığını düşündürmeye çalışıyor. Ayrıca düğün ve açık alanda cezalandırma işlemleri de yasaklandı. Eskiden bir kişi hırsızlık yaptığında, sigara içtiğinde veya örgüte göre suç işlemiş olduğunda örgüt onu kentin ortasında cezalandırırdı. Ancak şimdi onu da güvenlik gerekçesiyle kaldırdı.” Aydınlık gazetesi de cuma günü terör örgütü IŞİD saflarında bulunan yabancı savaşçıların eşlerini ve çocuklarını Rakka’dan tahliye etmeye başladığını duyurmuştu.

‘DESTEĞİMİZ KESİLDİ’

Suriye Türkmen Meclisi İstişare Kurulu Üyesi ve Bayırbucak Sorumlusu Ömer Ceren de, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarından sonra Suriye’nin dostları olarak adlandıran ülkelerin kendilerine desteğini kestiğini belirterek, tüm Suriye muhaliflerinin çok zor durumda bırakıldığını bildirdi. Ceren, şunları kaydetti: “Rusya’nın bu saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz. Karşımızdaki Çin, İran, Rusya ve rejim ittifakı her gün daha da saflarını sıklaştırırken, biz muhalefete olan destek ise azalıyor. ”

24 SAATTE 24 OPERASYON!

Suriye’de sürdürülen operasyonlara dair açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı bölgede terçristlere 24 saatte 20 operasyon düzenlediklerini açıkladı. “ Hmeymim hava üssünden havalanan Rus uçakları geçtiğimiz 24 saatte 24 operasyon düzenledi” ifadelerine yer verilen açıklamada Cisr eş Şuğur bölgesindeki 8 tesisin, Idlib’te terör kampının, Rakka’da ise cephaneliğin imha edilği duyuruldu.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın sitesine yüklenen görüntülerde şiddetli bir patlamların yaşandığı görülmekte.

rus ucaklari vurus bolgesi

Rusya hangi uçakları neden kullanıyor?

Rusya'nın Suriye’de düzenlediği operasyonlardan sonuç almasından sonra gözler Rus Hava Kuvvetleri’nin silah ve savaş kabiliyetine döndü. Rusya’nın sevk ettiği savaş uçaklar incelendiğinde Moskova’nın her türlü senaryoyu değerlendirerek bölgeye girdiği sonucu çıkıyor.

SU-24 ve 25 uçakları: Terörle mücadele kapsamında en sık kullanılan su24 ve 25 uçakları çok sayıda sorti yapabilmesiyle öne çıkıyor. İlk defa Sovyetler Birliği zamanında denenen ve muhtelif aralıklarla yenilenen modelin bir başka özelliği ise Suriye ordusunun elinde bulunan uçaklarıdan farklı olarak gece görüş sistemine sahip olması.

Su-30M: ABD’li uzmanlar, ‘İt dalaşı’olarak bilinen burgu dönüşlerde yüksek kabiliyete sahip S-30 uçaklarının Suriye’ye intikal ettirilmesini Batı’nın olası güvenli bölge planları ile açıklıyor. Uzmanlara göre su 30-M, Batı koalisyonuna ait uçaklar ile yaşanacak herhangi bir gerilimde kullanılacak. Zira, Suriye’de teröristlerin değil Batı koalisyonun uçakları mevcut.

Su-34 Fullbacks : Rus haber ajansları karadaki hedefleri vurabilme kabiliyeti yenilenmiş olan SU- 34 uçaklarının Suriye’nin doğusundaki operasyonlara katıldıklarını açıkladılar.

Aydınlık - 05 Ekim 2015

Son Yazılar