suriye ordusu muzaffer2

Suriye’de büyük temizlik kapıda!

Rusya’nın operasyonları, dengeleri değiştirdi. Suriye ordusu teröristlere yönelik kapsamlı bir harekata başlama kararı aldı.

İran, tabloyu ‘ABD, bölgenin iradesini kabul etti’ şeklinde yorumlarken, Çin ve Rusya gelişmeleri konuşmak için buluştu.

RUSYA BOMBALADI, HAMA VE İDLİB’DE KARA HAREKATININ ÖNÜ AÇILDI!

Suriye devlet televizyonu, Rus kava Kuvvetlerinin Suriye’de 18 noktayı daha bombaladığını duyurdu. Bombalanan yerler İdlib, Hama ve Halep olarak açıklanırken ilki çarşamba günü gerçekleşen hava operasyonları sonucunda terör örgütünün elindeki bir dizi mühimmat deposu imha edildi.

RUSYA CAN EVİNDEN VURDU!

Batı basını her ne kadar Rusya’nın IŞİD’e saldırmadığını vurgulasa da Moskova’nın basınla paylaştığı görüntüler terör örgütü IŞİD’in başkenti olarak ilan ettiği Rakka’da vurulduğunu gözler önüne serdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 12 teröristin öldürüldüğü operasyona ilişkin yaptığı açıklama” Su-34 tipi jetler, Rakka’nın güneybatısında kamufle edilmiş bir komuta merkezini imha etti” satırlarına yer verdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahim de, Reuters haber ajansına “Rus jetleri olduğunu tahmin ettiğimiz uçaklar gece boyunca ülkenin kuzeyindeki Karyatayn kentini bombaladı” dedi. Karyatayn, Ağustos ayında şiddetli çatışmaların ardından IŞİD’in eline geçmiş ve Suriye ordusu geri çekilmek zorunda kalmıştı.

suriye ordusu zafere dogru

SURİYE’DEN SÜPÜRME HAZIRLIĞI : HEDEF, HAMA VE İDLİB...

Rusya’nın çarşamba günü başladığı hava saldırıları sonucu hareket kabiliyeti artan Suriye ordusu süpürme harekatına hazırlanıyor. Bu kapsamda Moskova merkezli Ria Novosti’ye konuşan Suriye ordusundan bir yetkili “Önümüzdeki günlerde Hama’nın güneyinde büyük bir operasyon düzenleyeceğiz. Operasyonu kara birliklerimizle gerçekleştireceğiz. Havadan destek almayı umuyoruz” dedi.

Hedeflerinin Humus-Hama otoyolunda güvenliği sağlamak olduğunu kaydeden Suriyeli komutan, Şam-Humus-Hama hattında güvenli kuşağı oluşturmak istediklerini vurguladı.

Yaklaşık 3 yıl önce teröristlerin bağlantısını kestiği Hama ve Humus arasında geçişler tali yollardan ya da oldukça dağlık olan sahil şeridi ve Tarsus üzerinden sağlanıyor. Hama ve Humus’un doğusundaki tali yolların saldırıya açık olması Suriye ordusu için Hama operasyonu acil önemde kılmakta.

PEKİN VE MOSKOVA SURİYE GÜNDEMİYLE BULUŞTU!

Bununla birlikte, hava operasyonlarının Suriye’nin kuzeyine yoğunlaşması gözleri Suriye ordusunun büyük bir yığınak yaptığı ancak atağa geçmediği İdlib kırsalına çevirdi. Uzmanlar, Rusya’nın desteği ve lojistik üsleri yok etmesiyle Suriye kara kuvvetlerinin, ‘Fetih ordusu’ isimli örgütün kontrolündeki İdlib’e ilerleyeceğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Çinli meslektaşı Wang Yi’nin Suriye gündemiyle buluştukları açıklandı. Basına açıklama yapan Lavrov, buluşmanın Birleşmiş Milletler 70. Genel Kurulu için geldikleri New York’da gerçekleştiğini belirtti. Tarafların ikili ilişkiler ile uluslararası gelişmeleri masaya yatırdığı vurgulayan Lavrov, “ Bakanlar IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı son dönemdeki operasyonlar da dahil olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeleri konuştu. Kuzey Asya’daki duruma ilişkin görüş alışverişi yapıldı” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, Çin ve Rusya’nın BM’deki dayanışmasından da memnun olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, çarşamba günü yaptığı açıklamada çözümün diplomasiden geçtiğini hatırlatarak Birleşmiş Milletler’i Cenevre 3’ün toplanması için harekete geçmeye çağırmıştı.

*** *** ***

İran: Bölge dayattı ABD kabul etti!

Suriye’de son günlerde yaşanan hareketliliği değerlendiren İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı General Hüseyin Selami, Rusya’nın Suriye operasyonlarının bölge dengelerine farklı bir yön verdiğini söyledi.

General Hüseyin Selami açıklamasında “Bugün ABD’nin Esad’ın çözümün parçası olduğunu itiraf etmesi, gösterilen iradenin sonucudur” dedi.

Öte yandan İran’ın resmi haber ajansı İrna’ya konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey siyasi yetkili, “İran’ın kara operasyonuna katılmak için Suriye’ye asker gönderdiğine” dair iddiaları yalanladı. Arap dünyasının etkili gazetelerinden EşŞark el-Evsad gazetesi dünkü sayısında “İran’ın kara operasyonuna katılmak için yüzlerce askerini Suriye’ye gönderdiğini” iddia etmiş, iddia kısa sürede dünya basınında yerini almıştı.

Aydınlık - 03 Ekim 2015

Son Yazılar