ufuk soylemez3

Sıcak paracıya ‘güzelleme!’

Doğru ve tarafsız haber veren ve bağımsız yorum yapabilen, Cumhuriyet’in kurucu değerlerine bağlı ve saygılı doğru-düzgün gerçek bir medyadan ne yazık ki mahrumuz.

Yandaş ve işbirlikçi medyadan, mütareke medyasından, çıkarcı holding medyasından mebzul miktarda mevcut.

Hal böyleyken, bazı muhalefet partileri ve muhalif görünen gazete ve televizyonlar ise ya bilerek ya da bilmeyerek tam bir kafa karışıklığı içinde oldukları görüntüsü veriyorlar.

T. Erdoğan’a muhalefet etmeye kalkışırken, bir bakıyorsunuz PKK/HDP ile Barış Bloğu gösterilerine katılıyorlar. Ya da F-Tipi Cemaat görünümlü çetenin kirli-kara parası ile yayın yapan medya organlarında boy gösterip güya muhalefet yapıyorlar.

Son moda ise Türkiye Cumhuriyeti’ni tarihinin en büyük dış borç yükünün altına sokan, sıcak para politikalarıyla ülkeyi ithalat cennetine çevirerek yerli üretimi sabote eden, tarımı-esnafı yok sayan, samanı bile ithal eden, işsizliği çift hanelere çıkaran, büyümeyi %2’lere düşüren, hane halkını kısa vadeli tüketim kredileri ve kredi kartları nedeniyle borç batağına sürükleyen ekonomi politikalarının 13 yıldır asli sorumlusu ve uygulayıcısı olan A. Babacan’a güzellemeler düzmek!

“Sen ne güzel sıcak paracıydın sevgili Babacan, bizi bırakıp da nerelere gidiyorsun” diye ağlaşıyorlar.

Neredeyse ağıt yakacaklar.

T. Erdoğan’a muhalefet yapmak için PKK/HDP sempatizanlığı ve F-Tipi çeteyle işbirliği yapan “sözde” muhalif bir gazete, şimdi de T. Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde de, bugün de, aynı sıcak para politikalarını milletimize dayatan, uygulayan ve bugünkü ekonomik çıkmaz sokağa girilmesine neden olan bir Bakanın ardından, görev süresi dolduğu ve ayrıldığı için adeta ağıt yakıyor.

TÜSİAD yönetimi ile aynı şeyleri söyleyen ve sözde “solcu” geçinen, özde ise “2. Cumhuriyetçi” yayınlar yapan bu “muhalif” gazete, geçen gün tam sayfa bir A. Babacan güzellemesi yayınladı.

Babacan için “Sustu, sustu ve gitti” gibilerinden edebiyat parçalayan bir de başlık atmışlardı.

Rahmetli Ecevit’in “Hayatımdaki en büyük pişmanlığım” dediği K. Derviş ile sadece saçları ve yaşları benzemiyor hâlbuki A. Babacan’ın... 13 yıldır uyguladığı, üretimden kopuk, karma ekonomiye uzak, sıcak paracı- neo-liberal ekonomi politikaları yüzünden, Türkiye’de kişi başı milli gelir bugün 10.000 doların altına düştü. Petrol fiyatları dünyada 7 yılın en düşük seviyesinde olmasına rağmen enflasyon çift haneye koşuyor.

Türk Lirası aylardır her gün değer kaybediyor. İşsizlik tavan yapıyor, hiçbir ciddi yolsuzluğun üzerine gidilemiyor. Ama bunlar, T. Erdoğan’ın elemanı, K. Derviş’in takipçisi ve izcisi, A. Babacan’a güzelleme düzüyorlar. Pes doğrusu.

Ülke bu hale biraz da muhalefet ettiğini zanneden bu tip partiler ve bu tip medya sayesinde geldi maalesef.

Haydi, hep bir ağızdan bağıralım; “...T. Erdoğan kötü ama A. Babacan iyi, ya da PKK/HDP barış güvercini, ya da F-Tipi Cemaat görünümlü çete himmet ve hizmet örgütü...”

Öyle ya, muhalif medya dediğin böyle konuşmalı ve yazmalı bu ülkede, ne dersiniz?

Ufuk SÖYLEMEZ - 01 Eylül 2015 - Aydınlık

Son Yazılar