oktay akbal umudum genclerde3

Cumhuriyet’in son tanığıydı...

Gazeteci yazar Oktay Akbal (92), uzun yıllardır yaşadığı Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde dün yaşamını yitirdi.

Bir yıldır kanser tedavisi gören Akbal, dün öğleden sonra fenalaşarak eşi Ayla Akbal tarafından hastaneye kaldırılmak istendi. Ancak hastaneye yetiştirilemeden evde Saat: 14.30 sıralarında solunum yetmezliğinden hayatını kaybetti. Aydınlık’a konuşan eşi Ayla Akbal, “Oktay’ı kurtaramadık. Aniden nefes alamaz hale geldi. Ambulans çağırdım. Ancak hastaneye kaldıramadan kollarımda son nefesini verdi. Uzun süredir ağırlaşmıştı. Başımız sağolsun” dedi. Akbal son demecini Aydınlık’a vermiş ve ‘Umudum vatansever gençlerde” demişti.

Türk edebiyatının renkli bir ismi olan yazar Cumhuriyetimizle yaşıttı. Oktay Akbal, 20 Nisan 1923 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Yazar ve devlet adamı Ebubekir Hazım Tepeyran’ın torunu olan Akbal, Fransız ortaokullarına gitti; İstiklâl Lisesi’ni bitirdi (1942). Birkaç yıl Hukuk ve Edebiyat fakültelerinde okudu. Servetifünun dergisinde sekreterlik, yayın yönetmenliği yaptı (1943- 44); Vakit gazetesinde tanıtım ve eleştiri yazıları yayımlandı (1944- 46); Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’nda çalıştı (1947-1951). Vatan gazetesine girdi, sanat yazıları, kitap eleştirileri yayımlandı (1951- 1969), daha sonra yine Vatan gazetesinde fıkra yazarlığı yaptı (1956- 1969). 5 Ekim 1969’ da Cumhuriyet gazetesinde köşeyazarlığına başlayan Akbal, 12 Mart döneminde bir yıl ayrı kalmasına karşın, yazılarını 1991 Kasım’ına kadar sürdürdü. 1982’de yazdığı bir yazıdan dolayı üç ay cezaevinde yattı (1983). Akbal’ın ilk öyküsü 1937’de Ateş dergisinde yayımlanmıştı. Akbal’ın öykü, roman, deneme, anı, günce, çeviri ve toplu basımlar olmak üzere 70’in üzerinde kitabı bulunuyor.

ÜRETKEN EDEBİYATÇI...

1991 yılında Genel YayınYönetmeni Hasan Cemal ve liberal ekibine karşı başlayan isyanda, İlhan Selçuk ve Uğur Mumcularla birlikte tavır alarak Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı.

Bu süre içinde Hürriyet ve Milliyet gazetelerine geçerek burada köşeyazarlığı yaptı. Kriz sonrası tekrar Cumhuriyet’e dönerek, ‘Evet-Hayır’ köşesindeki günlük yazılarına devam etti. Cumhuriyet gazetesinin İlhan Selçuk ve Uğur Mumcu’dan sonra gelen sembol ismiydi. Sevilen ve çok okunan bir yazardı. Sıcak insan ve edebiyat yazılarıyla Cumhuriyet devrimimizin yetiştirdiği örnek bir aydındı. Akbal, geçtiğimiz Kasım ayında gazeteyle ilişiği kesildi.

Vatan Partisi de usta yazarın ardından taziye mesajı yayınlayarak başsağlığı diledi;

“Vatan Partisi üyesi, Türk yazınının usta kalemi Gazeteci- Yazar Oktay Akbal ebediyete intikal etmiştir. Türk edebiyatına büyük katkıları olan, öykücülüğümüzün köşe taşlarından Oktay Akbal’ı saygıyla anıyor, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm milletimize başsağlığı diliyoruz.”

Ercan DOLAPÇI - 29 Ağustos 2015 - Aydınlık

Son Yazılar