cipras merkel hollande2

Komşuya iktidar dayanmıyor!

Ocak ayının son haftasında kurulan SYRIZA-ANEL ortaklığı bir yılını dolduramadan yolun sonuna geldi.

SYRIZA’dan ayrılan Sol Platform kurduğu yeni partiyle eylül ayındaki erken seçime hazırlanırken Çipras konuşmasında eski dostlarına yüklendi.

YUNANİSTAN 1 YIL İÇİNDE 3. KEZ SANDIĞA GİDİYOR...

SYRIZA-ANEL ortaklığının kemer sıkma paketini imzalamasıyla başlayan tartışmalar Çipras’ın istifası ve erken seçim kararıyla sonuçlandı. İstifasını ulusa sesleniş konuşmasında “25 Ocak’ta almış olduğum halk direktifi ömrünü doldurdu. Sizler Yunanistan’a kimin liderlik yapacağına karar vereceksiniz. Oyunuzla hepimize not vereceksiniz. “ ifadeleriyle açıklayan Çipras, ülkeyi erken seçime götüren kurtarma paketlerinin işe yarayacağını da şu cümlelerle savundu: “Bundan sonra ekonomimiz nefes alacak, bankalarımız rahatlayacak. İstediğimiz anlaşmayı elde edemedik. Avrupa’daki dengeler göz önüne alındığında mümkün olan en iyi anlaşmayı elde ettik. Hedefimiz kısa zamanda egemenliğimizi tekrardan elde etmektir. Şu an onaylanmış üç senelik bir anlaşmamız var. 9 ay önce ülkeye dayatılan şartlardan daha iyi bir noktadayız. Artık devlet sektöründe işten çıkarmalar söz konusu değil.”

TARTIŞMADAN YENİ PARTİ ÇIKTI!

Yunanistan eski başbakanı konuşmasının devamında SYRIZA içindeki tartışmaları işaret ederek “Anlaşmaya oy verenlere, drahmi isteyenlere ve eski siyasi yapının uzantılarına da not verecekseniz” dedi. Çipras’ın açıklamasından sonra gözler Yunanistan’ın çiçeği burnunda partisi Halk Birliği’ne döndü.

SYRIZA’nın 13 bileşeninden biri olan Sol Platform’dan ayrılan 25 milletvekilinin kurduğu Halk Briliği( Laiki Enotita) partisine eski Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis önderlik ediyor. Bir süredir Sol Platform’a ait Iskra isimli haber portalından hükümeti eleştiren Lafazanis yazılarında kemer sıkma paketlerine ‘ihanet’ olarak tanımlamış, yeni bir oluşuma gideceklerinin sinyalini vermişti.

GÖZLER O İSİMLERDE...

İktidar partisi SYRIZA’dan ayrılarak Halk Birliği ( Laiki Enotita) Partisi’ni kuran Sol Platform üyeleri şimdiden 25 vekil ile parlamentoda söz sahibi olurken gözler eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ve Başkanı Zoi Konstatopoulo’ya çevrildi. İngiltere merkezli Observer’a konuşan Varoufakis “Yunan halkının çoğunluğuna ihanet eden bir partiden elbette aday olmayacağım” derken, Parlamento Başkanı Zoi Konstatopoulo eski Maliye Bakanı Lafazanis’in liderliğindeki Halk Birliği partisine katılımla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı. Öte yandan SYRIZA’da yaşanan sert tartışamalara partinin eski tüfeklerinden Manos Glezos da katıldı. Nazi işgali sırasında Akropolis’e tırmanarak Nazi bayrağı indiren ve Avrupa Parlamenterliği görevinde bulunmuş Manolis Glezos partinin bir an evvel kongre toplaması gerektiğini belirterek “Sol hareketin 7 aylık paranteze alınmasına izin vermeyelim” ifadelerine yer verdi.

ANA MUHALEFET SEÇİME KARŞI...

Erken seçim kararını değerlendiren ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi lideri Evangelos Meymakaris erken seçime karşı olduklarını belirterek şu ifadelere yer verdi: “Yunanistan SYRIZA içindeki drahmi lobisi( Sol Platform kasdederek) yüzünden erken seçime gidiyor. Çipras ne yapmaya çalışıyor? Seçimlerden sonraki tablo aşağı yukarı bugünkü gibi olacak. Neden seçimlere gerek duydu? Neden önce parti liderleriyle görüşmedi? Çipras ödevlerinden kaçıyor, seçim ilan etmeden önce yapacak işleri vardı” İktidarın küçük ortağı ANEL’den Yunanistan Devlet Bakan Yardımcısı Terens Kuik ise Kanal 1’e yaptığı açıklamada partisinin seçimlere tek başına gireceğini belirtti. Kuik de açıklamasında Yeni Demokrasi lideri gibi SYRIZA içindeki Sol Platform’u hedef tahtasına koyarak “Ülkemiz drahmici Lafazanis’in esiri olamaz. Üç yıllık krizden çıkış anlaşmasını ivedilikle uygulamalıyız. Seçimlerin en kısa sürede gerçekleşmeli” dedi.

ERKEN SEÇİM SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Yunanistan’da, Aleksis Çipras başkanlığındaki koalisyon hükümetinin dün istifa etmesinin ardından Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Evangelos Meymarakis’e hükümeti kurma görevi verdi. Yunanistan anayasasına göre, hükümetin son yapılan seçimlerden sonra 12 aylık süre içerisinde istifa etmesi durumunda, cumhurbaşkanının diğer siyasi parti liderlerine son seçimlerde partilerinin aldıkları oy oranı sıralamasıyla hükümeti kurma görevi vermesi öngörülüyor. Liderlere hükümeti kurma çalışmalarını tamamlamaları için üçer günlük süre tanınıyor.

Buna göre, ana muahlefetteki Yeni Demokrasi Partisi lideri Meymarakis, başarısız olup görevi iade etmesi halinde, Cumhurbaşkanı üçüncü parti olan Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisine görev vermesi gerekecek.

Orduda manidar düzenleme!

Yunanistan siyasetindeki istifa, bölünme ve erken seçim gibi başdöndüren gelişmeler orduda yapılacak düzenleme iddiası ile devam etti. Yeni Demokrasi Partisi’nden Kostas Tosoulos düzenlediği basın toplantısında hükümetin orduda düzenleme yaparak Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanı’nı değiştireceğini söyledi. Tosoulos bu kararı “özel kuvvetlerine yapılan saygısızlık” ifadeleriyle eleştirdi. Atina merkezli Makendonya Haber Ajansı da Evengelos Apostolakis’in Kara Kuvvetleri, Giorgos Giakoumakis’in de Deniz Kuvvetleri komutanı olarak atanacağı haberini geçti.

Zaferden teslimiyete: SYRIZA’nın kısa tarihi!

25 Ocak: Yunanistan’da yıllardır süren kemer sıkma politikasını bitirme vaadiyle yola çıkan Syriza seçimlerde zafer kazanır. “Bugün kemer sıkmanın sonuna geldik.” diyerek zaferini ilan eden Çipras, salt çoğunluğu 2 sandalye ile kaybetmesi sebebiyle (300 üzerinden 149) hükümeti kurmak için milliyetçi sağ parti ANEL ile ittifak kurar.

1 Şubat: Yunanistan yeni Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, sahneye çıktığı gibi Euro bölgesi maliye bakanları bir araya getiren kurum olan Eurogrup’daki 18 meslektaşıyla ters düşer. Varoufakis devletin dayanılamayacak hale gelen borcunu yeniden görüşmek istemektedir; ancak Avrupa kurumlarının, Yunanistan’ın önceki hükümetler döneminde yapılan programlara devam etmesini istemesiyle olumlu bir yanıt alamamaktadır.

27 Şubat: Yapılan toplantılar sonucunda, Yunanistan’a ikinci yardım paketini 30 Haziran’a kadar uzatmak için anlaşmaya varılır. Bir sonraki yardım paketini almak için bu sürenin sonuna kadar reform önerilerini sunmak zorunda olan Atina, önerilerini 27 Mart’ta sunar; ancak bunlar Eurogrup tarafından uygun bulunmaz.

30 Nisan: Syriza, iktidarının 100. günün kutlar.

25 Haziran: Birçok gitgelin ardından Jean- Claude Juncker başkanlığındaki Avrupa Komisyonu, Yunan Hükümeti’ne yeni bir yardım planı elde etmesi için uygulaması gereken reform listesini sunar. Önerinin kabul edilemezliğini göz önüne alan Yunan hükümeti konuyla ilgili 5 Temmuz’da referandum organize eder.

5 Temmuz: Alacaklılar tarafından istenen reform %61 gibi bir çoğunlukla Yunan halkı tarafından reddedilir. Bu sırada Eurugrup’taki meslektaşları tarafından çekilmez kabul edilen Maliye Bakanı Varoufakis, Başbakan Çipras’ın isteği üzerine istifa eder ve yerine daha uzlaşmacı kabul edilen Euclide Tsakalotos gelir.

13 Temmuz: Çipras Avrupalı ortakları ile neredeyse referandumda reddedilenle aynı içerikte bir anlaşma imzalar. Daha öncede söylediği gibi bu istediği gibi bir anlaşma değildir; ama ona, en azından sonbahardan itibaren borçları yeniden görüşme imkanı vermektedir.

15 Temmuz: Yunan Parlementosu ilk önlemleri almak için acele etmek zorundadır. Ve böylece Syriza çatlamalar oluşur; partinin en solcu milletvekilleri Çipras’ı alacaklılara teslim olmakla suçlamaya başlar. Hükümet tarafından sunulan metne karşı olanların sayısı 14 Ağustos’a kadar giderek artar. 86 milyar avro tutarındaki Yunanistan üçüncü yardım paketiyle ilgili 32 karşı oy, 11 tane de çekimser oy vardır.

Gökhun GÖÇMEN - 22 Ağustos 2015 - Aydınlık

Son Yazılar