obama pkk kara gucumuz3

ABD’yi çileden çıkaran operasyon: Kandil!

Türk ordusunun Kandil’e düzenlediği hava operasyonlarının ayrıntıları netleşmeye başladı.

ABD merkezli Fox News’a konuşan askeri yetkili ‘Çileden çıktık’ yorumunda bulundu.

‘TÜRKLER OPERASYONDAN 10 DAKİKA ÖNCE HABER VERDİ’

Türk  jetlerinin 24 Temmuz’da PKK’ya yönelik başlattığı operasyonun perde arkası Amerikalı kaynakların açıklamalarıyla aydınlandı. Fox News’a konuşan ABD ordusundan bir yetkili “Türk yetkili, Birleşik Hava Operasyonları Merkezi’ne gedi ve 10 dakika içinde hava saldırısının başlayacağını söylerek müttefik kuvvetlere ait uçakların hızlıca Musul’un kuzeyine çekilmesini talep etti. Çileden çıkmıştık” dedi.

Haberde adı geçen Birleşik Hava Operasyonları Merkezi’nin hangi ülkede bulunduğu gizlilik sebebiyle açıklanmazken Aydınlık’ın ulaştığı bir kaynak, operasyon merkezinin Katar’da bulunduğunu söyledi.

‘BİZİM DE KAMPIMIZ VAR’

Türk uçaklarının sinyallerini, irtifalarını ve düşman-dost kodlarını ABD’li muhataplarıyla paylaşmaması ise Fox News’a konuşan yetkilinin “yakındığı” diğer bir durum oldu. Türklerin Irak’ta bulunan ABD kampının yakınlarına kadar operasyon düzenlediğini belirten haber kaynağı, şu ifadeleri kullandı:

“Türklerin bombaladığı yerin yakınında peşmergeleri eğitmek için kullanılan ABD Özel Kuvvetleri kampı vardı. Eğer bir ABD’li vurulsaydı Türkler bizi suçlardı. Kampın bombalanmaması için kılavuz verdik. Amerikan kuvvetlerinin Türkler tarafından bombalanması riskini göze alamazdık.”

‘BİLGİ PAYLAŞMADIK’

Fox News, ABD’nin TSK ile hassas bilgileri paylaşmadığını ve 25 Temmuz tarihinde operasyonlara ilişkin itirazlarını açıkça bildirdiğini de duyurdu. Konuya ilişkin görüşlerine başvurulan ABD ordu analisti, PKK ile birlikte Türkiye’nin ‘yeni bir savaşa başladığını’ ve bunun İncirlik mutabakatını tehlikeye atabileceğini ifade etti. ABD ordusu içinden başka bir kaynak da Türk tanklarının PYD’yi vurduğunu ve bu saldırının PYD ve PKK teröristlerin ölümüyle sonuçlandığını söyledi. 28 Temmuz tarihinde Türk tanklarının PYD mevzilerini vurduğu haberi basında yer almış, Ankara angajman kuralları içinde gelen saldırılara yanıt verdiğini duyurmuştu.

*** *** ***

‘HABERLEŞME GÜVENLİK İÇİN’

Pazartesi günü yayımlanan ve ABD’li askeri yetkilileri “çileden çıkaran” Kandil operasyonunun ayrıntılarını Türk ordusunun deneyimli isimlerine sorduk. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, operasyonlarda karşılıklı haberleşmenin ve irtifa bildiriminin zorunlu olduğunu belirtirken, 10 dakika vurgusunun manipülasyon olabileceğini dile getirdi. Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş ise operasyon öncesinde tarafların güvenlik için haberleştiğini ancak bu duruma dair herhangi bir zaman kuralı bulunmadığını belirtti. Çekiç Güç operasyonlarını hatırlatan Karakuş “Çekiç Güç döneminde harekete geçmeden evvel ABD’ye ‘Operasyonlarınızı öteleyin’ mesajı verirdik” dedi.

Gökhun GÖÇMEN - 12 Ağustos 2015 - Aydınlık

Son Yazılar