mehmet yuva3

Esad’a Brütüs olanlar...

Perşembe günü, Suriye’nin diğer kentlerine kıyasla daha huzurlu olan Suriye’nin Akdeniz’e açılan incisi liman kenti Lazkiye’de bir cinayet işlendi..

Suriye ordusunda muvazzaf olan mühendis Albay Hassan El-Şeyh, kardeşi Nasır, eşi Maysa ve ikiz evlatlarının gözü önünde öldürülüyor. Öldürülen Albayın kardeşi Nasır, polise verdiği ifadede, cinayetin, “yol vermeme ve arabayı sıkıştırma” tartışmasıyla hâsıl olduğunu söylüyor:

“Şatafatlı bir cip seyir halindeyken, içindekiler bize küfür etmeye başladı. Şehit abim Albay’ın kullandığı arabanın “cipe yol vermediği” gerekçesiyle el kol hareketleri yaptılar, kenara çekilmemiz için emirler yağdırdılar, tehditler savurdular. Meğer cipte mühim bir şahıs varmış. Bize tehdit ve küfür savuranlar da onun korumalarıymış. Ardından diğer araç, aracımızın önünü kesti. Sivil giyimli olan Albay abim aracından indi. Yengem Maysa inmemesi için yalvardı. Rahmetli abim, kendisinin bir asker olduğunu söylemek ve bu davranışların yakışık almadığını anlatmak için ciptekilerle konuşmak istediğini söyledi. Konuşmaları duyabiliyorduk. Abim, kendisinin Suriye ordusunda Albay olduğunu söylüyor. Bu esnada cipin içindeki bir genç tartışmalara dâhil oluyor. 18-19 yaşında görünen genci hemen tanıdım. Süleyman Hilal Esad’dı. Çıldırmış gibiydi. Abime kendisinin kim olduğunu bilip bilmediğini sordu. Abim ve Suriye ordusuna hakaret ve küfür etti. Ardından elinde bir Kalaşnikof silah gördük. Abime doğrultu ve ateş etti. Ne olduğunu anlayamadık. O an donduk kaldık. Abim yere yığıldı.”

Geçen perşembe günü öldürülen Albay için Lazkiye protesto eylemlerine sahne oldu. Sokaklara dökülenler ellerinde Suriye bayrakları, öldürülen Albayın resimleri ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın fotoğrafları ile yürüdüler. Savaş ve kumpaslara maruz kalan Suriye ve Esad’a karşı mitingin tetikte bekleyen birileri tarafından kullanılmaması için duyarlı bir davranış ortaya koydular. Adalet istediler. Katilin cezalandırılmasını talep ettiler. Bu erdemli eylemi Suriye devleti ama özellikle Esad nazar-i dikkate almalıdır.

ESAD’A İLK KUMPAS!

Hafız Esad’a karşı ilk kumpası ve darbe girişimini bugün Fransa’da sürgünde yaşayan ağır hasta kardeşi Rıfat Esad 1986’da organize etmişti. Eski Suudi Kralı Abdullah, Rıfat Esad’ın da bacanağı olur. Suriye’yi karıştıran dört bacanak olarak bilinen Suudi Kralı Abdullah, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri (Türk Telekom’un sahibi Saad Hariri’nin babası) ve eski Suriye Cumhurbaşkanı yardımcısı, bugün Fransa’da sürgünde yaşayan Abdülhalim Haddam, bacanaklar... Hafız Esad’ın abisi geçen sene ölen Cemil Esad ve çocuklarının yediği haltlar ve vukuatları herkesin dilinde.

Kaçakçılık, para aklama, ticarete hegemonya dayatma, rüşvet, ihaleye yolsuzluk, tehdit ve hatta öldürme eylemlerinde aktif yer aldıkları ciddi iddialar arasındadır. Dikkat çeken husus şudur ki, Suriye’ye dayatılan kirli savaş esnasında Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hem yakını hem de kucağında oturanlar sakalını en çok yolan kimseler oldular. Suriye ve Esad ismine çok büyük zararlar verdikleri halkın dilindedir. Hafız Esad’ın 1994 yılında bir muamma trafik kazasında ölen büyük oğlu Basil Esad, akrabalarının “Esad iktidarını” istismar ederek kanun dışı faaliyetlerine ilk kapsamlı ve ciddi mücadeleyi başlatan kişi oldu.

CEPTEKİ AKREP!

Muhalefet ve bazı medya kuruluşların, Esad nesebinden birilerinin kanundışı söylem ve eylem içinde olmasını, Devlet Başkanı Esad’a karşı kullanmaya malzeme yapması iyi niyet tezahürü değildir. Suriye, bölgemizin tüm devletlerinde daha çok mevcut olan, büyük aile, kabile, partili veya yandaş hastalıkları halen yaşayan bir ülke. Her ailede, Hz. Muhammed’e başkaldıran amcası misali bir Ebu Leheb, evlatlık edinip beslediği Karga Brütüs misali cepte taşınan bir akraba akrep bulunur.

Lazkiye’de vuku bulan bu elim olay Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için ismini ve cismini istismar edip kullanan özellikle yakın akreplere ve brütüslere karşı etkili bir mücadelenin imkânını sunmaktadır. Esad için, cepte taşınan ve yakın tutulan Akraba akreplere hadlerini bildirmek, Suriye savaşını kazanmak kadar hayati ve elzemdir.

Mehmet YUVA - 12 Ağustos 2015 - Aydınlık

Son Yazılar