rusyaya dayatilan bolunme haritasi2

Rusya’ya dayatılan bölünme haritası!

Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Türkiye’yi bölmek isteyen Atlantik cephesi bu kez de Rusya’nın bölünme haritasını yayımladı. Plan kapsamında ilk hedef Çeçenistan!

THE ECONOMİST’TEN TEHDİT GİBİ PARÇALANMA ANALİZİ!

Kırım’ın Rusya’ya katılması ve Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelere yaptırımlarla karşılık veren Atlantik cephesi bu kez de Rusya’nın bölünme senaryosunu ele aldı. İngiltere merkezli Economist dergisi “Eğer Rusya parçalanırsa” başlıklı analizde Çeçenistan, Kafkasya, Tataristan ve Ural bölgesinin bağımsızlık ilan edebileceğini yazdı.

ÇARLIK VE SOVYET HATIRLATMASI!

Moskova yönetiminin imparatorluk kurmak istediğini iddia eden dergi Çarlık ve Sovyetler Birliği döneminde de benzer bir siyaset izlendiğini belirtip, bölünmenin Rusya için güncelliğini şu ifadelerle savundu: “1904 yılında Çarlık devrimin eşiğindeyken Çar 2. Nikolas şansını Japonya ile küçük bir savaşa girerek heba etti. Savaş bir yıl içinde Rusya’nın yenilgisiyle sonuçlandı ve 12 yıl sonra çarlık rejimi dağıldı. 1979’da ise Sovyetler Birliği kendi çelişkileriyle uğraşırken Afganistan’ı işgal etti ancak 12 yıl sonra aniden çöktü. Rusya’nın mevcut dış politika macerası da öncekiler gibi bitebilir. Çöken devlet ve bölünmüş ülke, göründüğü kadar inanılmaz değil.”

Bununla birlikte Putin’in federalist uygulamalara son vererek devlet yapısını ve vergi sistemini merkezileştirdiğini yazan dergi ortaya çıkan tabloyu Sovyetlere benzeterek yolsuzluğun artacağı ve bu durumun devlet dışı aktörleri memnun etmeyeceği öngörüsünde bulundu.

rusyaya dayatilan bolunme haritasi

FİTİLİ ÇEÇENİSTAN YAKACAK!

Çeçenistan’ı en zayıf halka olarak resmeden The Economist, Putin’in kendi iktidarını kuvvetlendirmek adına Çeçenistan Devlet Başkanı Kadirov’a sübvansiyon sağladığını ancak paraya dayanan bu sadakatin olası bir ekonomik kriz halinde yıkılacağını belirtti. Çeçenistan merkezli bir çöküşün Dağıstan ayrılıkçılığını tetikleyeceğini savunan analizde domino etkisinin devam edeceği öne sürüldü.

Bu kapsamda Ural bölgesini de mercek altına alan dergi “Rusya’nın en büyük dördüncü şehri olan Ural bölgesindeki Yekataringburg 1993’te olduğu gibi tekrar bağımsız olmayı ya da Sibirya ile birleşmeyi deneyebilir. Sibirya, Krasnoyarsk ve Irkuts şehirlerini merkez alarak petrol ve gaz zenginliği konusunda hak iddia edebilir ki, bu kaynakların alıcısı Çin olur. Bölgenin doğusundaki Vladivostok ve Kahabarosk kentleri Rusya’nın batısına oranla Çin ile daha fazla entegre olmuş durumda...” satırlarına yer verdi.

TATARİSTAN ÖZEL ÖNEMDE!

Makalede Tataristan’a ise özel bir yer ayrıldı. Yaklaşık 2 milyon Müslüman Tatar ve 1,5 milyon Rus kökenli vatandaşın yaşadığı Tataristan’ın 15 yüzyılda bağımsızlığını ilan ettiğini hatırlatan dergi Yeltsin’in de Tataristan’a ayrı anayasa, bayrak ve başkanlık sistemi vererek bağımsızlığı ertelediğini dile getirdi.

Tatarların yoğun olarak yaşadığı Kırım’ın geçen sene Rusya’ya katılmasıyla Moskova ve Batı arasında tansiyon yükselmiş, ABD ve Avrupa Birliği yaptırımlarla karşılık vermişti.

*** *** ***

A. Korybko Aydınlık’a yorumladı!

İngiltere merkezli Economist dergisinde yer alan ve Rusya’nın birliğine dönük tehditler içeren makaleyi Sputnik Haber merkezinden Andrew Korybko’ya sorduk. Aynı zamanda Oriental Review dergisi yazarlarından olan Korybko şu ifadeleri kullandı: “Bu tip makaleler muhtelif aralıklarla Batı medyasında yer almakta ve 3 şeyi amaçlamaktadır. Bunlardan ilki Rusya’nın çok parçalı demografik yapısına dikkat çekerek ülke birliğinin yapay olduğunu iddia etmek. İkincisi, Rusya’nın diktatörlükle yönetildiği ve Putin sonrasında dağılacağı beklentisini egemen kılmak ki, bu varsayım korku siyasetini egemen kılmak isteyenlerin manipülasyonundan ibaret... Üçüncüsü ise kendi sorunlarını bu tür makalelerle yansıtmaları... Bu anlamda Batı baş edemediği Müslüman halkın Rusya içinde bir arada yaşamasına şaşırıyor ve bu tip senaryolara sığınıyor. Dolayısyla Batı medyasının dile getirdiği Tatar, Sibirya, Karelyan ve diğer ayrılık senaryoları gündelik hayatın değil ancak sözümona “akademik” makalelerin konusu olabilir.

Gökhun GÖÇMEN - 11 Ağustos 2015 - Aydınlık

Son Yazılar