abd teror ihraci2

Terörün mimarı ABD!

7 Haziran seçimlerinde iktidarı kaybeden AKP’nin muktediri bu yenilgiyi hazmedemedi.

Yenilen pehlivan güreşe doymaz örneği ile erken seçim hesabı yapmaya başladı. 180 derece dönüşle içeriğinin ne olduğu bilinmeyen açılım sürecinin sona erdiğini ilan etmesi ile bu ülkenin yıllarca başına bela olan terör olgusu yeniden gündeme getirildi. Ne olduğu bilinmeyen bir Kürt sorunu teranesi ile gencecik insanlar bu yeni terör dalgasına feda edilmeye başlandı.

BİR KÜRT SORUNU VAR MI?

Osmanlı döneminde asırlarca bir arada barış içinde yaşamış Türkler ve Kürtler Osmanlı’yı yok etmek ve topraklarında bir Kürt ve Ermeni devleti kurmak amacı ile Damat Ferit Hükümeti’ne imzalatılan Sevr Muahadesi Osmanlı Meclisi’nce onaylanmayınca yürürlüğe giremedi ama Osmanlı topraklarında bir Kürt ve Ermeni devleti kurma düşüncesi siyaset gündemine sokulmuş oldu. Mustafa Kemal’in emperyalizmi dize getiren Kurtuluş Savaşı ve ardından ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti kimliğinin Lozan’da emperyallere kabul ettirilmesinden sonra da bu düşünce gündemde tutuldu ve İngiltere’nin planladığı Şeyh Sait isyanı ile Cumhuriyete ve Atatürk’e karşı Kürt yurttaşlarımız kullanılarak ülke bölünmek sürecine sokulmak istendi ama başarılı olamadı. Bu ayaklanmanın bastırılmasından sonra uzun yıllar hükümetlerin hassas gözetimi altında, Türkler ve Kürtler yeniden kardeşçe birlikte yaşamaya başladı. Bu ülkenin bir Kürt sorunu var diyenler yalan söylüyor. Kürtler Türklerin yararlandığı her haktan eşit olarak yararlanmakta, dilini rahatlıkla kullanabilmekte, alt kültürünü geliştirmek için etkinlikler yapabilmektedir. Kara derili Amerikalının kendisine Afro-Amerikan (Afrika kökenli Amerikalı) dediği gibi Kürtler de Türk Devleti’nin yurttaşı ve Türk uyruğundadır. Kendilerini Türk Kürdü olarak tanımlayabilirler. Türklük üst kültür Kürtlük alt kültür olarak tanımlanmalıdır. Demokratik hakların kısıtlanmasından, ekonominin bozukluğundan her ikisi de eşit olarak etkilenmektedir. Öyleyse nedir bu Kürt sorunu dedikleri? Hiç kimse bunu açklamamıştır.

ABD, KÜRT DEVLETİ İSTİYOR!

ABD’nin toplumsal yapısında güçlü Yahudi azınlığı siyaseten çok etkilidir ve bu azınlık Arap ülkelerinin İsrail için yarattığı tehlikeden çok rahatsızdır. Yahudi lobisi Ortadoğu’da güçlü bir İsrail devletinin varlığının sağlanmasını Amerikan siyasetçilerinden istemektedir. ABD, Irak, Türkiye, Suriye ve İran’da bulunan Kürtler için üzerinde bir devlet kuracakları toprak yaratma peşindedir. Irak’a bunun için müdahale etmiş, Suriye iç savaşını bu nedenle başlatmıştır. Türkiye’yi terör ile yormak için PKK’yı kurulmasını sağlamış ve ona her türlü lojistik desteği vermiştir. PKK yıllar içinde hem Türkiye için amansız bir terör makinesi olmuş hem de Avrupa’nın 400 milyarlık eroin pazarının yüzde 60’ını elinde tutarak milyar dolarların sahibi kapitalist bir terör örgütü olmuştur. Artık terör ile servet sahibi olmanın tadına varmış bir PKK’nın terörden vazgeçmesi mümkün değildir. ABD İsrail’i korumak için fedai olacak bir Kürt devleti kurmak, bu devleti üs olarak kullanarak petrol kaynaklarını denetimi altına almak istiyor, PKK, ABD’ye terör maşalığı yaparken uyuşturucu ticaretiyle milyar dolarlar kazanıyor. Bu çirkin oyuna ağabeyi PKK gerillası olan HDP’nin Eşbaşkanı da Kürt sorunu adı altında demokratik bir kılıf giydiriyor. Tüm bunlar gösteriyor ki, Türkiye’de bir Kürt sorunu yoktur. Sorun Amerika’dır ve bir Kürt devleti kuruluncaya kadar bu terörü sürdürecektir..

Engin ÜNSAL - 09 Ağustos 2015 - Aydınlık

Son Yazılar