cuvalci generalden hulusi akara madalya2

Hulusi akar hakkında zırvalama hakkımı kullanıyorum!

Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanı olmasından memnun olanlar ya da destekleyenler cephesi ne kadar renkli;

1- NATO ve ABD

2- RECEP TAYYİP ERDOĞAN

3- CELAL ŞENGÖR

4- DOĞU PERİNÇEK.

5- MÜMTAZER TÜRKÖNE

6- AKP

7- FARUK MERCAN

Bu çeşitlilik çok anlamlı olsa da bu yazıyı kaleme almama sebep olan etki, Celal Şengör tarafından sarf edilen “zırvalık” nitelemesi oldu. Ne demişti Sayın Şengör; “Orgeneral Sayın Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı olur olmaz aleyhte propaganda başlayıverdi. Vay efendim, askerimizin başına çuval geçiren generalden madalya kabul etmiş! Aziz yurttaşlarım: Bu tür zırvalıkları okumayınız bile. Bunlar kötü niyetlilerin ürettiği, ordumuzu yıpratmaya yönelik kara propagandadır.”

Hulusi Akar'ı ABD'ye liyakatli bir NATO subayı kabul edip, çuvalcı ABD Generalinden madalya kabul etmesini "diplomatik krizi engelledi" diye öven bir tarafta, "Türk Ordusunun Başkomutanını yedirmeyiz" diyen öteki...

Ama bildiklerimiz ve gerçekler içimizde kalmasın. AKP/Fettullah işbirliğinin yurtseverlere nefes aldırmadığı günlerde bile susmayan bizlerin asli görevi, taraftarı olduğumuz Cumhuriyet Devrimi açısından olayları analiz etmek olmalı.

O halde soralım;

*Cevap anahtarı en sonda.

1.  Balyoz davası ile tasfiye edilen kaç General eğer Balyoz kumpası olmasaydı bugün Genelkurmay Başkanı olmaya adaydı?

A.   6

B.   5

C.   4

D.   0

2.  Balyoz kumpasını başarıya taşıyan, TSK'nın altın neslini önce cezaevine sokan ve sonra TSK'dan uzaklaştıran “Askeri Bilirkişi Raporu”nu "Balyoz Planı gerçekmiş önkabulü ile hazırlayan" 1. Orduya bağlı 3.Kolordu’nun komutanı kimdir?

A. Hulusi AKAR

B. Raymond ODIERNO

C. Hilmi ÖZKÖK

D. Aytaç YALMAN

3.  Bu rapor hazırlandıktan sonra Orgeneral olan,ertesi sene patlak veren İzmir Casusluk davası kumpasında mahkemeye verilen “Askeri Bilirkişi Raporu”nu "Pandora verileri gerçekmiş önkabulü ile hazırlayan" Genelkurmay Karargâhının Komutanı 2. Başkan kimdir?

A. Hulusi AKAR

B. Raymond ODIERNO

C. Hilmi ÖZKÖK

D. Aytaç YALMAN

4.  Bu rapor sebebiyleTSK'nın savaşçı gücünün tasfiye edildiği, cezaevinde süründürüldüğü, uçakların pilotsuz, gemilerin komutansız kaldığı günlerdeTSK’nın Kara Kuvvetleri Komutanlığına terfi edenOrgeneral kimdir?

A. Hulusi AKAR

B. Raymond ODIERNO

C. Hilmi ÖZKÖK

D. Aytaç YALMAN

5.  Karacı pek çok subayı, sadece İzmir Casusluk davası kumpası iddianamesinde adı geçiyor diye ordudan atılırken, Kurmay Albay’a emekli olma fırsatı bile tanımadanOrdudan atıp "er" yapan Türk Kara Kuvvetlerinin Komutanı kimdir?

A. Hulusi AKAR

B. Raymond ODIERNO

C. Hilmi ÖZKÖK

D. Aytaç YALMAN

Kusura bakmayın, TSK'nın başında olmak yetiyorsa vaktinde ete soğan doğramayan Hilmi Özkök’ü neden yerden yere vurdunuz? O da Genelkurmay Başkanı değil miydi? Çok şükür, yaşadığım sürecin verdiği tecrübe ve müvekkillerim olan değerli kurmay subaylardan aldığım görgü sayesinde, kimden geldiğine bakmaksızın, algı operasyonunu sezme ve reddetme kabiliyetine sahibim. Sözü söyleyenin kim olduğu gözümü kör etmiyor, çünkü çok acı ve ağır tecrübelerin ya içindeydim ya da gözümün önünde gerçekleşti.

Kumpasa hayır derken, doğrudan ya da dolaylı sonuçlarına “pek güzel olmuş” diyemem.

Celal Şengör'e göre “bir kötüniyetli olarak zırvaladım”!?

Ama meydan da boş değil, bilinsin istedim.

*Cevap anahtarı:

1-) A, 2-) A, 3-) A, 4-) A, 5-) A

Murat ERGÜN - 09 Ağustos 2015 - Odatv

Son Yazılar