batinin akilleri pkk safinda marc pierini225

Batı’nın akilleri PKK safında!

AB’nin Türkiye eski temsilcisi Pierini ve Davos eski moderatörü Ignatius Türkiye’deki gelişmeleri yorumladı.

Pierini PKK’ya yönelik operasyonları eleştirirken, Ignatius ABD’nin PYD’yi desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

TÜRKİYE’NİN YAKINDAN TANIDIĞI BATILI 2 İSİM, TERÖRE KALKAN OLDU!

ABDve Türkiye arasında imzalanan İncirlik mutabakatına ve PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonlara yabancı gözlemcilerin ilgisi artarak devam ediyor. Ankara merkezli gelişmeleri bu kez Türkiye’nin yakından tanıdığı iki isim değerlendi. İlk yorum AB eski Türkiye temsilcisi ve Suriye eski konsolosu Marc Pierini’den gelirken, Pierini’yi Davos krizinde moderatör olarak görev yapan Washington Post köşe yazarı David Ignatius izledi.

batinin akilleri pkk safinda marc pierini

PKK’YA SAHİP ÇIKTI!

2006 ve 2011 yılları arasında Avrupa Birliği’nin Türkiye temsilciliğini yürüten ve “Avrupalı Bir Gözlemci’nin Türkiye Notları” kitabı ile Türk kamuoyunun yakından tanıdığı Marc Pierini, Carnegie Europe isimli düşünce kuruluşu için kaleme aldığı değerlendirmesinde Türkiye’nin PKK politikasını hedef aldı.

İncirlik protokolünü IŞİD ile mücadelenin kaderini belirleyecek derecede önemli bulan Pierini, PKK’ya yönelik operasyonları ise “PKK’yı ezme kararı Batı tarafından akıllıca bir karar olarak görülmüyor. Bu uzun dönemde Türkiye’nin bütünlüğünü, ekonomik refahını ve uluslararası kredisini riske atar” ifadeleriyle eleştirdi.

NATO’NUN TAVRINI İTİRAF ETTİ!

1976 yılından 2002’ye kadar Avrupa Birliği içinde görev alan diplomatın yazısındaki NATO değerlendirmesi de dikkat çekici bir vurgu olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin AB nezdinde şüphe uyandıran tavırları olduğuna işaret eden Pierini NATO’nun tavrını şu ifadelerle ortaya koydu:

“Temmuz’un 28’sindeki NATO buluşması tahmin edileceği gibi dayanışma mesajıyla bitti ancak bu daha çok göstermelik olarak yorumlandı. NATO’nun yayımladığı bildiri bariz biçimde kısaydı. Bildiri PKK ya da Güvenlikli Bölge’ye ilişkin herhangi bir göndermede bulunmuyor.”

ABD’NİN TERÖR İKİLEMİ!

Son dönemdeki gelişmeleri değerlendiren bir başka isim Washington Post gazetesinden David Ignatius oldu. Washigton Post yazarı önümüzdeki dönemde savaş ve müzakerenin aynı anda ilerleyeceğinin de işaretini verdi. Ürdün ve ABD’nin eğittiği teröristlerin Şam üzerinde baskı kuracağını hatırlatan Ignatius, Rusya’nın diplomatik hamlelerle politik geçişe yardım ettiğini öne sürdü.

Igantius’un gündeminde olan bir başka konu ise Washington’un yaşadığı terör ikilemi oldu. ABD’nin uzun vadede asıl düşman olarak El Kaide’nin Suriye kolu Nusra’yı gördüğünü belirten yazar, buna karşılık Ürdün, Kuveyt ve İsrail’in terör örgütüyle istihbarat bağları olduğunu duyurdu.

david ignatus one minute moderatoru

‘YPG desteklenecek’

“ONE minute” krizinin yaşandığı Davos Zirvesi’nde moderatörlük yapan Ignatius, İncirlik mutabakatını son dönemdeki en büyük değişiklik olarak yorumladı. İncirlik mutabakatı ile birlikte resmi olmasa da fiili bir güvenli bölgenin kurulacağını dile getiren yazar, “Türkiye’nin kuşkularına rağmen Birleşik Devletler vazgeçilmez müttefiki, PKK ile siyasi bağları olan YPG’ye destek sağlayacak” dedi.

Gökhun GÖÇMEN - 06 Ağustos 2015 - Aydınlık

Son Yazılar