sinan guzeltan

Suriye Ve Suudi Arabistan Arasında Sır Görüşme!

‘Görüşmede Rusya arabulucu oldu’ iddiası!

Lübnan merkezli Al Akhbar gazetesi, Suriye Milli Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Mamluk’un Suudi yetkililerle görüşmek üzere Riyad’ı ziyaret ettiğini iddia etti.

Mamluk ve Suudi Prens Muhammed Bin Salman arasında gerçekleşen görüşmeye Rusya Devlet Başkanı Putin’in aracılık ettiği bilgisi paylaşıldı. Görüşmede, Mamluk’un Suudi yetkilileri Suriye politikalarını değiştirmeleri yönünde iknaya çalıştığı, Suudilerin ise Şam-Tahran yakınlaşmasından duydukları kaygının altını çizdikleri belirtildi. Suriye yönetimine yakınlığıyla bilinen As- Safir gazetesi ise Suriye ve Suudiler arasındaki görüşme kararının,19 Haziran’da Prens Salman’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le gerçekleştirdiği görüşme esnasında alındığını doğruladı.

putin muhammed bin salman

RUSLARIN BÖLGESEL BİRLİK ÖNERİSİ!

Moskova’da gerçekleşen görüşme esnasında Prens Salman’ın, Suriye yönetiminin silahlı yollarla devrilmesinin mümkün olmadığına ikna olduğu ve diyaloğu kabul ettiği belirtildi.

Suudi tarafının onayı sonrası, Putin’in 29 Haziran’da Suriye Dışişleri Bakanı ile Walid Muallim, Bakan Yardımcısı Faysal Miktat ve Beşar Esad’ın özel danışmanı Buthanya Şaban ile görüştüğü ve Şam yönetimini Riyad’la görüşmeye ikna ettiği bilgisi basına yansıdı.

Putin ve Muallim arasında gerçekleşen görüşmede, Putin’in, Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün ve Suriye’nin bölgesel teröre karşı birleşmesi yönünde bir öneride bulunduğu bilgisi ise dikkat çekici.

Suriye’nin dışarıya dönük olarak bu öneriyi reddetse de Beşar Esad, Muallim ve Mamluk’un öneri üzerinde tartışmaya devam ettikleri iddia edildi.

Mamluk ve Prens Salman arasında gerçekleşen görüşmede Mamluk’un Suudi Arabistan ve Mısır’ın Arap sistemi üzerindeki etkilerinden bahsettiği ve geçmişte kurulan iyi ilişkileri hatırlattığı, Suudi tarafının Suriye’de yaşananların asıl sorumlusu olarak Katar’ı işaret ettiği bilgisi yansıdı.

Görüşme esnasında, Prens Salman’ın Suriye üzerindeki İran etkisinden duydukları kayıgıyı belirttiği ve Lübnan başta olmak üzere bölgedeki İran yayılmacılığına dikkat çektiği öğrenildi. İki tarafın tekrar görüşmek konusunda hemfikir olduğu fakat bir daha ki görüşmenin tarihinin henüz kararlaştırılmadığı bilgisi paylaşıldı. Görüşme ile ilgili olarak Suriye ve Suudi Arabistan yönetimlerinden henüz resmi bir açıklama veya yalanlama gelmiş değil.

Sinan GÜZALTAN - 05 Ağustos 2015 - Aydınlık Kahire

Son Yazılar