uygur turklerine teror kiskaci225

Uygur Türkleri’ne terör kıskacı!

Önce sahte fotoğraflar, ardından geniş kapsamlı sanal kampanya... Arka arkaya gelen eylemler...

“Doğu Türkistan’da zulüm videoları”. Çin’e tepki diye Çin lokantasındaki “Uygur Türkü” aşçıyı dövenler mi dersiniz, yolda Koreli turistlere Çinli diye saldıranları mı?

CIA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN SURİYE’YE TAŞIDIĞI UYGUR TÜRKLERİNİ MİLİTAN OLARAK KULLANIYOR!

Tüm kampanya bir anda başladı. Ancak tam da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin’e ziyaret planladığı günlerde... Türkiye’nin Suriye dosyasında İran, Rusya ve Çin ile temas aradığı bir dönemeçte... Erdoğan konuştu: “Çin seyahatim öncesi ülkemizdeki gelişmeler manidardır.”

uygur turklerine teror kiskaci1

Erdoğan’ın bu sözleri tansiyonu düşürmeye başlamıştı ki; bu kez Tayland’ın Çin’e iade ettiği Uygurların görüntüleri ortaya çıktı. Bir grup Uygurlu başlarında siyah çuvallarla polis eşliğinde Çin’e teslim edildi. Birileri yine sahneye çıktı, bu kez Tayland’ın İstanbul’daki Fahri Konsolosluğu basıldı. Öyle ki eylemi düzenleyen derneğin Başkanı bile “Bir telefon geldi, her şey bir anda oldu” sözleriyle “kışkırtmaya” işaret etti.

Son noktayı devletin ajansı koydu. Anadolu Ajansı: “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde oruç yasağına ilişkin bir kanıt yok”

Peki tüm bu kampanyanın perde arkasında ne vardı? Yanıtı Çinli bir yetkili verdi ancak gözlerden kaçtı: “Güneydoğu Asya’daki Türk diplomatlar Sincan Uygur bölgesinden Suriye’ye gitmek isteyen cihatçılara Türk kimliği sağlıyorlar.”

Aslında hikaye tam da burada başlıyor...

uygur turklerine teror kiskaci2

Uygur Türkü intihar bombacıları...Birinin adı Muhammed Enes. İdlib’e yönelik son saldırılarda kullanıldı.

Yukarıdaki fotoğraflara iyi bakın...

Biri Türkiye-Suriye sınırının hemen yakınında çekildi. İdlib kırsalında bir villa...

Gördüğünüz çocukların büyük çoğunluğu Uygur Türkü... Çin’den uzun bir yolculukla Türkiye’ye geldiler. Ardından sessizce sınırdan hiç bilmedikleri bir toprağa, Suriye’ye geçirildiler.

Savaşın tam ortasına. Öyle ki, bırakın çocukları, çatışmaların yoğunluğu nedeniyle; genci yaşlısı, kadını erkeği milyonlarca Suriyelinin Türkiye’ye kaçtığı bir dönemde. Görüntüler yakın tarihte çekildi.

O çocuklar savaşa hazırlanıyor. Hatta bir kısmı çatışma alanlarında da bulunuyor.

Ellerinde uzun namlulu silahlar var. Sözde cihat diye ABD’nin Suriye savaşına ortak ediliyorlar. Perdesi de “Çin zulmü” oluyor.

Peki o çocuklar sınırdan nasıl geçti? Türkiye’nin yanıbaşında bir askeri kampa nasıl yerleştirildi?

Diğer fotoğrafa da iyi bakın...

Yine Türkiye sınırı... Uygur Türkü intihar bombacıları... Birinin adı Muhammed Enes. İdlib’e yönelik son saldırılarda kullanıldı. Türkiye-Suriye sınırında, adını iyi bildiğiniz, Cisr eş-Şugur’da patlattı kendini.

Askeri üsleri de yine İdlib’in Türkiye sınırına yakın kırsalda... Halen faaliyetlerine devam ediyorlar. Sincan Uygur bölgesinden Türkiye getirilen Uygur Türkleri en önemli insan kaynakları... Sınırda en az zorlukla karşılan onlar...

Daha çok görüntü var. Bunlar kendilerinin yayınladığı görüntülerden yalnızca bir kısmı.

Son İdlib saldırısıyla birlikte ABD, Suriye’de nefes almıştı.

Esad yönetimine yönelik kritik bir hamle yapmıştı silahlı gruplar eliyle... Sincan Uygur’dan getirilen çocukların, intihar bombacısı yapılan gençlerin kanıyla yapıldı bu hamle... Eşzamanlı olarak Türkiye’de de sahte resimler sürüldü piyasaya.

Şimdi Türkiye’de son dönemde estirilen Sincan Uygur başlıklı kışkırtma kampanyasını bir de bu görüntülerle birlikte düşünün...

Mustafa KAYA - 29 Temmuz 2015 - Aydınlık

Son Yazılar