tsk vurmaya devam ediyor225

TSK Vurmaya Devam Ediyor...

Astsubayın şehit edilmesi üzerine geçen gece ilk kez doğrudan IŞİD’i hedef alan TSK,

önceki gece de PKK ve IŞİD’e ait terör kamplarını havadan ve karadan vurdu. Operasyon, dün gece de sürdü.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan 3 kol halinde kalkan 9 F-16 savaş uçağı saat 22.55 sıralarında Çukurca'dan sınırı geçerek Irak hava sahasına girdi. Türk savaş uçakları saat 22.55'ten itibaren Kuzey Irak'ta bulunan PKK'ya ait hedefleri bombaladı. 5 bölgede bombalanan hedefler arasında örgüte ait eğitim tesisleri, sığınaklar ve uçaksavar bataryalarının olduğu öğrenildi. Türkiye, Suriye’de açılan ateşle Astsubay Yalçın Nane’nin şehit olması üzerine ilk kez doğrudan IŞİD’i hedef alarak hava operasyonu düzenledi, Suriye’deki 3 IŞİD noktası vuruldu, 35 IŞİD’linin öldüğü iddiası var. Operasyonun yankıları sürerken önceki gece ikinci harekât düzenlendi. Yine Diyarbakır’daki Pars Filosu’nun görev aldığı operasyonda bu kez Kuzey Irak’taki PKK noktaları hedef alındı. Çukurca ilçesinin Işıklı ve Derecik beldesi sınır taburlarından, 02.30-03.30 saatleri arasında Irak'taki PKK'nın Zap ve Kanireş kampları obüs ve havan atışlarıyla vuruldu. Top atışları Çukurca ilçe merkezinden de duyuldu. Aydınlık'ın bölgedeki güvenlik kaynakları ve Ankara'daki siyasi kaynaklardan ulaştığı bilgilere göre, yaklaşık 65 uçak dün öğle saatlerine kadar Irak'ın kuzeyindeki PKK hedeflerini vurdu. Örgütün Zap, Avaşin, Basyan, Metina, Hakurk gibi militan kamplarının yanı sıra yönetim merkezi Kandil Dağı’ndaki birçok hedef Türk jetleri tarafından vuruldu.

ZAYİAT ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE NETLEŞECEK...

Terör örgütünün bu operasyonla büyük darbe yediği bildirilirken örgütün zayiatının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor. Kaynaklar “Terör örgütünün yöneticileri de bu operasyonlarda hedef alındı. Telsiz konuşmaları ve örgütten gelebilecek istihbari bilgiler çerçevesinde örgütün zayiatının net bir şekilde belli olacağını” aktardılar.

OPERASYONLAR SÜRECEK...

Ankara'da yapılan değerlendirmelerde Türkiye içinde terör faaliyetlerini PKK'nın sınır ötesindeki merkezlerinden yönetildiği tespitleri yapılırken üst düzey bir kaynak “Operasyonlar devam edecek. Şu aşamada bir kara harekatı planlanmıyor ancak olası terör saldırıları durumunda sıcak takip hakkımız çerçevesinde gereken yapılır” bilgisini verdi. Nitekim dün akşam da IŞİD ve PKK hedefleri vuruldu.

BAŞBAKANLIK’TAN OPERASYON AÇIKLAMASI...

Gece saatlerinde PKK ve IŞİD'e yönelik gerçekleştirilen sınır ötesi hava operasyonuyla ilgili olarak Başbakanlık'tan açıklama yapıldı. Açıklamada Suriye'de IŞİD, Kuzey Irak'ta ise PKK hedeflerine yönelik gerçekleştirilen operasyonun milli imkan ve kabiliyetlerle gerçekleştirildiği bildirildi. Terör örgütü hedeflerinin etkili olduğu olarak vurulduğu belirtilen açıklamada, terörle mücadelenin ayrım yapılmaksızın süreceği vurgulandı.

GÜVENLİK ZİRVESİ KARARLARI...

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle:

"Ülkemizin ve milletimizin güvenliği ve huzuru için başlatılan operasyonlar devam etmektedir. 23 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen Güvenlik Toplantısı'nda alınan kararlar çerçevesinde yürütülen operasyonlarda gelinen durum ve bundan sonraki süreç 25 Temmuz günü saat 02.20'de Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında tekrarlanan Güvenlik Toplantısı'nda ele alınmıştır. Toplantıda operasyonları yürütmekte olan birimler Sayın Başbakanımıza gelinen aşama ve sürecin bundan sonraki safahatına ilişkin brifing vermiştir. Terörle mücadelede alınacak ilave tedbirler kararlaştırılmış, ilgili kurumlara gerekli talimatlar verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenliğini, güvenlik güçleri ile sivil vatandaşlarının huzur ve emniyetini tehdit eden DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik operasyonlar yurtiçi ve sınır ötesi olarak sürdürülmektedir. Gece boyu devam eden ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'deki DAEŞ terör örgütü ile Kuzey Irak'taki PKK terör örgütü hedeflerine dönük icra edilen harekât Türk Silahlı Kuvvetleri'nin milli imkân ve kabiliyetleri ile gerçekleştirilmiştir."

Ceyhun BOZKURT - 26 Temmuz 2015 - Aydınlık

tsk vurmaya devam ediyor

İLGİLİ HABERLER :

‘HEDEFLER ETKİLİ VURULDU’

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada operasyonun ayrıntıları şöyle ifade edildi: Bu çerçevede 24 Temmuz2015 tarihinde Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütü ile Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler etkili olarak vurulmuştur. İcra edilen hava harekâtında Irak'ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil'deki sığınak, barınak,depo,lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulmuştur. Ayrıca, icra edilen hava harekâtı ile eşzamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütüne ait hedefler ve Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler ateş altına alınmıştır.Uluslararası hukuk çerçevesinde milli egemenliğimizi korumaya dönük meşru adımlarımıza ilişkin olarak sınır ötesi harekâtla ilgili başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlar ile dost ve müttefik ülkeler nezdinde  Dışişleri Bakanlığımız aracılığı ile gerekli girişimler ve bilgilendirmeler yapılmıştır. Operasyon yurt içinde de İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı  ve Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince yürütülmektedir.

*** *** ***

22 İLDE OPERASYON: 320 GÖZALTI...

Açıklamada yurtiçindeki operasyonlar için de şu ifadeler kullanıldı: “24 Temmuz 2015 tarihi itibariyle DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 22 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 320 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar hakkında adli süreç devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm imkânları ve kurumları ile milletimizin huzur ve güvenliğini temin etmek için her türlü adımı atmakta kararlıdır. Yurtiçi ve yurtdışından kaynaklanan terör tehditlerine yönelik mücadele ayrım yapılmaksızın sürecektir. Operasyonun safahatına ilişkin bilgilendirmeler devam edecektir.”

*** *** ***

Barzani’ye mesaj...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile telefonda görüştü. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Davutoğlu, telefon görüşmesinde, başta DAEŞ, PKK ve DHKP-C olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yürütülmekte olan operasyonlarla ilgili bilgi verdi. Terörle mücadelede işbirliğinin önemini vurguladığı belirtilen Davutoğlu'nun, terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye yönelik eylemlerine son vermedikçe her türlü tedbire başvurmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Bölge güvenliği ve istikrarı açısından Kürt Bölgesel Yönetimi dahil tüm bölgesel ortaklarla işbirliğine önem verdiklerini" dile getirdiği kaydedildi. Barzani de "Türkiye'nin, bir yandan demokratik sistem için gayretlerini sürdürürken diğer yandan bölgedeki terörist örgütlerin tahriklerine karşı metanetli ve kararlı duruşunu takdirle izlediklerini ve desteklediklerini" söylediği belirtildi.

*** *** ***

Kerry: Türkiye’de değişim gördük!

TSK’nın Suriye ve Irak’ta PKK ve IŞİD’e yönelik eşzamanlı operasyonlar yürüttüğü süreçte ABD Dışişleri Bakanı’nından kritik bir açıklama geldi. Kerry, IŞİD’i mağlup etmek için Suriye’deki dinamikleri değiştirmek zorunda olduklarını belirterek, “Son haftalarda bu nedenle Türkiye ile müzakere ediyoruz. Şu anda Türklerin ne yapmaya hazırlandıklarına ilişkin bazı değişiklikler gördük. Bölgede meşgul olduğumuz bazı şeylerde de değişimler oldu” dedi. İran’ın nükleer anlaşmayla diğer bölgesel meseleleri konuşmaya sıcak baktığını ifade eden Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Suudilerle görüşmeye hazırlanmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Katar’ın başkenti Doha’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşeceklerini ve devamında Suriye konusunda çalışmayı beklediklerini kaydeden Kerry, “Bu çalışmaya Suudileri ve Türkleri de dahil etmeyi istiyoruz. İran ile ne yapabileceğimizi de göreceğiz” dedi. Kerry, “Amacımız IŞİD’le mücadele etmek ve mağlup etmek. Bunun için Suriye’deki dinamikleri değiştirmek zorundayız. Son haftalarda bu nedenle Türkiye ile müzakere ediyoruz. Şu anda Türklerin ne yapmaya hazırlandıklarına ilişkin bazı değişiklikler gördük. Bölgede meşgul olduğumuz bazı şeylerde de değişimler oldu” diye konuştu.

*** *** ***

PKK/HDP CEPHESİNDE TELAŞ!

PKK: Operasyonlar ateşkesi bitirdi!

Önceki gece başlayan ve 3 yıl aradan sonra Kandil’in ilk defa bombalandığı operasyondan sonra PKK sözcüleri, ateşkesin Türkiye tarafından bitirildiğini söyledi. TSK tarafından Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik havadan düzenlenen operasyonun yankıları devam ederken Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan uçaklar Kuzey Irak’ta yuvalanan PKK’nın Haftanin, Zap, Metina, Basyan ve Avaşin kampları ile İran sınırındaki Kandil Dağı’nda örgütün üst düzey yöneticilerinin bulunduğu kampları bombaladı.

‘ATEŞKESİN ANLAMI KALMADI’

PKK’nın sözde askeri kanadı olan Halk Savunma Güçleri (HPG) tarafından yapılan açıklamada önceki gece saat 23.00’te başta Behdinan bölgesel olmak üzere örgüt kamplarının yoğun bombardımana maruz kaldığı belirtildi. Bu bölgedeki bombardıman devam ederken saat 01.00’den itibaren de Kandil ve Hakurk’taki örgüt kamplarına bombardıman başladığı belirtilen açıklamada, “Yapılan bu yoğun hava bombardımanlarıyla da ateşkesin bir anlamı kalmamıştır” denildi. KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar da PKK çizgisinde yayın yapan bir televizyona telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy vermeyen Kürtlerden intikam almak için bu operasyonların yapıldığını iddia etti. Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de topyekün bir savaş konseptiyle karşı karşıya olduklarını ileri sürerek, “Geldiğimiz nokta itibariyle bugün gerçekten de çözüm sürecini, tümden ateşkesi fiilen de değil, resmen ortadan kaldıran bir durum oluşmuş durumdadır” diye konuştu.

*** *** ***

HDP: Konuşarak anlaşabiliriz!

HDP, son yapılan hava operasyonları ve yurt içinde düzenlenen terör operasyonlarındaki gözaltılarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur” denildi. HDP Merkez Yürütme Kurulu, PKK’ya yönelik operasyonlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 24 Temmuz itibariyle Türkiye’nin sonu belirsiz bir sürece itildiği, AKP’nin, devlet kurumları ve ordunun, çözüm ve barış sürecini, çatışmasızlık adı altındaki fiili ateşkesi sona erdiren adımlar attığı vurgulandı. Açıklamada, “Siyasal gözaltılar, Kürdistan Federal Bölgesi’ne yönelik ağır bombardıman, Büyük Barış Mitingi’nin yasaklanması, çeşitli basın ve iletişim kuruluşlarına yönelik engellemeler, Eğitim-Sen başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarına yapılan polis baskınları önümüzdeki günlerin Türkiye toplumu açısından son derece sıkıntılı geçeceğinin ilk göstergeleridir” denildi.

‘ÇÖZÜME YÖNELME İMKANLARINI TAHRİP EDECEK’

Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin son yıllardaki Türkiye-Ortadoğu politikaları, toplumdaki barış, çözüm ve huzur beklentilerine vurulmuş çok ağır darbeler yarattığı kaydedilen açıklamada, “Girilen yol, çözüme ve barışa yönelme imkanlarını kesinlikle tahrip edecek, ağır bir toplumsal maliyet yaratacaktır. Toplumsal, tarihsel ve siyasal sorunlarımızın çözümü karşılıklı diyalog, müzakere ve demokrasinin geliştirilmesiyle mümkündür. Erdoğan-Davutoğlu ikilisi tarafından ilan edilen yeni dönem politikalarının ve uygulamalarının ‘hayırlı’ bir sonuca varma ihtimali yoktur” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Askeri saldırılar ve bombalamalar, siyasal gözaltı operasyonları ve baskılar bir an önce durdurulmalıdır. Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur. Bugün susma ve bekleme günü değildir. Gelin hep birlikte barış, çözüm, adalet, demokrasi ve müzakere mücadelesini güçlendirelim” denildi.

*** *** ***

Yürüyüş yasaklandı...

İSTANBUL Valiliği, başını PKK’nın çektiği ve İstanbul’da düzenlenecek “Büyük Barış Yürüyüşü” ne izin verilmediğini açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada, başta HDP İstanbul İl Başkanlığı olmak üzere siyasi partiler, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri tarafından bugün 16.00’da, Beyoğlu’nda Tepebaşı’ndan Aksaray Metro Meydanı’na kadar yürüyüş ve ardından basın açıklaması düzenleme talebinin önceki gün dilekçeyle ulaştırıldığı kaydedildi. Yürüyüş çağrısı yapılan alanın Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre belirlenen usullere uymadığı belirtildi.

Son Yazılar