telabyat pyd ypg oso gucleri225

PYD Mutabakatın Dışında Değil!

Ankara, PYD kantonları ile ilgili kararlılığını ABD’ye iletti: Kantonlardan Türkiye’yi hedef alan bir saldırı en sert karşılığı bulacak.

Ayrıca İncirlik’ten Türkiye’nin haberi olmadan tek uçak kalkamayacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin IŞİD ve PKK mevzilerine yönelik taarruzu sürerken, kamuoyunda da ABD ile varılan mutabakat tartışılıyor. ABD’nin yaklaşık 4 yıldır Türkiye’i hedef alan “Kürt Koridoru” planını oluşturma ve Türkiye ile Suriye’yi bölme girişimi, bu ülke ile varılan mutabakata kuşku ile yaklaşılmasına neden oldu. Kuşkuların merkezinde ise, İncirlik Üssü’nün bu ülke uçaklarına açılması, mutabakatta Türkiye’yi tehdit eden PYD konusunun muğlaklık taşıması ve Türkiye’nin PKK’ya operasyon yapıp yapmayacağı yer alıyordu. Ankara’da güvenlik bürokrasisi ve siyasi yetkililere bu kuşkuları aktardığımızda aldığımız yanıtlar şu şekilde:

TÜRKİYE’DEN İZİNSİZ TEK UÇAK KALKMAYACAK!

İncirlik’te ve Ankara’da koordinasyon merkezleri oluşturulacak. Yapılacak operasyonun bilgileri bu merkezlere aktarılacak ve bu merkezlerin onayı alınacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onaylamadığı operasyon yapılamayacak.

telabyat pyd ypg oso gucleri

PYD’YE MİSLİYLE KARŞILIK VERİLECEK!

PYD kantonlarına dokunulmayacak diye bir şey yok. Türkiye’nin güvenliği açısından belirlediği bölgelere veya doğrudan Türkiye’ye yönelik bir saldırı / tecavüz anında yanıt bulacak. Olası bir PKK saldırısında bu kantonlara kaçış söz konusu olursa sıcak takip hakkımız var. Bu hakkımız kesinlikle kullanılacak. Sadece PYD’den değil IŞİD ile birlikte El Nusra veya hatta olursa ÖSO’dan gelen bir saldırı da anında karşılık bulacak. Olacağını tahmin etmiyoruz ancak buna Suriye’yi de ekleyebiliriz. Burada önemli not ise ister siyasi ister güvenlik bürokrasisi olsun, herkes “TSK kesinlikle terör örgütünü tanımaz ve bu konuda kararlılar” vurgusunu yapıyor.

ABD’YE BAKIŞ!

Görüştüğümüz yetkililer, ABD’ye yönelik kuşku ve tepkileri haklı, fakat duygusal olarak yorumluyor. Bütün yetkililer ABD’nin planının farkında olduklarını belirterek şu ortak ifadeleri kullanıyor: Bölgeyi bu duruma getirenin ABD ve müttefikleri olduğunun farkındayız. Ancak gelinen durum neticesinde duygusal tepki veremeyiz. Tabiri caiz ise sırtımıza yumurta küfesi var. Bu durumda elbette ABD ile Türkiye’nin çıkarlarını gözeterek diplomasi yürüteceğiz. Bu varılan mutabakat da Türkiye’nin çıkarlarını gözeterek yapıldı. ABD ile yapılan görüşmelerde sadece Dışişleri heyeti yoktu. Askerden de Genelkurmay Harekat Başkanı ve Özel Kuvvetler Komutanı yer aldı.

ZİRVEDE NEDEN ÖZEL YOKTU?

Bu arada dün sabaha karşı Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantıya Genelkurmay Başkanın Orgeneral Necdet Özel’in katılmaması dikkat çekmişti. Siyaset kaynakları, bunun arkasında bir sorun algılanmaması gerektiğini ifade ederek şunları belirtti:

“Hükümetimizle Özel Paşa arasında hiçbir sorun yok. Ancak Özel Paşa’nın görev süresi dolmak üzere. Yani Hulusi Akar fiilen bu görevi devraldı diyebiliriz. Ayrıca toplantıya harekata katılan kuvvetlerin katıldığını söyleyebiliriz.”

Ceyhun BOZKURT - 26 Temmuz 2015 - Aydınlık

Son Yazılar