incirlik karari gecersizdir225

Hükümetin İncirlik kararı geçersizdir!

Türkiye’nin önde gelen hukukçuları, AKP Hükümeti’nin ABD ile İncirlik Üssü hakkında imzaladığı mutabakatın

geçersiz olduğunu savunarak, ‘Geçici bir hükümet İncirlik gibi bir konuda karar veremez’ dediler.

AKP Hükümeti’nin İncirlik’i ABD savaş uçaklarına açmasına tepkiler sürüyor. Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, hükümetin istifa etmiş olduğunu vurgulayarak, İncirlik kararının geçersiz olduğunu bildirdi. Eski Danıştay Başkanı Nuri Alan da geçici bir hükümetin İncirlik gibi bir konuda karar veremeyeceğini belirtti. Eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Bülent Serim kararın anayasaya aykırı olduğunu ifade etti. Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum da hükümetin Meclis’ten güvenoyu almış bir hükümet olmadığını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ABD savaş uçaklarının ve silahlı insansız hava araçlarının İncirlik Üssü’nü kullanmaları konusunda mutabakata varıldığını ve kararın bakanların imzasına açıldığını ilan etmesinden sonra geçici olan hükümetin böyle bir karar alıp alamayacağı tartışması başladı. Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, Türkiye topraklarının bir başk a devlet için kullandırılmasına sadece Meclis’in karar verebileceğini kaydederek, verilecek kararın da mutlaka süreli olması gerektiğini kaydetti. Bugünkü hükümetin İncirlik’i ABD savaş uçaklarına tahsis etme yetkisi olmadığını vurgulayan Cindoruk, “Geçmişte bu konuda birçok temayül kararları vardır. Huzur harekatı sırasında yapılanlar ortadadır. Arşivler karıştırılırsa bu görülür. Bu hükümet adı üstünde geçici bir hükümettir. Geçici hükümetlerin koşulları anayasada yazılıdır. Türkiye’yi sıkıntıya sokacak bir karar alamaz. İncirlik Üssü’nün ABD savaş uçaklarına tahsis edilmesi kararını asla alamaz” dedi.

‘BU HÜKÜMET YASAL DEĞİL’

Görevde bulunan hükümetin yasal olmadığını belirten Cindoruk, “Birincisi bu hükümetin 12 bakanı şu anda milletvekili bile değil. Seçim nedeniyle tarafsız olarak atanan İçişleri, Adalet ve Ulaştırma Bakanlarının görev süreleri bitti. Yani ortada bir hükümet yok. Hükümet hakkında güvensizlik oylaması bile yapılmaz. Aldığı tüm kararlar geçersizdir. Alınan kararlar nedeniyle Türkiye savaşa girmek zorunda kalabilir. İncirlik’ten kalkan savaş uçağı Şam’ı vurursa ne olacak?” diye konuştu.

‘İDARİ YARGININ KARARLARI VAR’

Eski Danıştay Başkanı Nuri Alan da hükümetin Türkiye’nin başını belaya sokacak kararlar aldığını ifade ederek şunları söyledi: “Geçici hükümetler ancak rutin işleri yaparlar. Bu hem bir temayüldür hem de idari yargının bu konuda verdiği kararlar vardır. Türkiye’nin bu noktaya nasıl geldiği bir yana içinde bulunulan durum vahimdir. TBMM derhal toplanmalı ve olaya müdahale etmelidir. Geçici olarak görev başında olan bir hükümet, İncirlik’in ABD savaş uçaklarına açılması gibi Türkiye’yi savaşa sokabilecek bir kararı alamaz.”

‘ANAYASAYA AYKIRI’

Eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Bülent Serim de hükümetin İncirlik kararını anayasaya aykırı buldu. Serim şu görüşleri savundu:

“İstifa etmiş olan AKP Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti’ni ağır yük altına sokacak bir karar aldı. Alınan karar Türkiye’yi savaşa sokabilir. Hükümetin istifa etmiş geçicici bir hükümet olması bir yana İncirlik’le ilgili verilen karar anayasanın 92. maddesine de aykırıdır. Meclis görev başındadır ve yetki ondadır. Meclis bir an önce olaya müdahale etmelidir.”

feridun sinirliogle john allen incirlik mutabakati

‘Hükümet büyük yanlış içinde’

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum, istifa etmiş bir hükümetin sadece günlük işleri yapabileceğini kaydederek şöyle dedi: “Bu parlamenter rejimin temeli budur. İstifa etmiş bir hükümet İncirlik’i yabancı ülkelerin savaş uçaklarına tahsis edemez. Türkiye’nin kaderini etkileyecek bağlayıcı işleri yapamaz. Hükümet büyük yanlış içindedir. Günü geldiğinde bunların hesabını vermek zorunda kalır.”

Aydınlık - 25 Temmuz 2015

*** *** ***

Mutabakata nasıl gelindi?

AKP Hükümeti’nin ABD ile imzaladığı İncirlik mutabakatıyla sonuçlanan süreç, ABD’de oyunu değiştiren bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bu tariften, mutabakatla sonuçlanan sürecin arka planında ABD ve koalisyon uçaklarına “İncirlik’in sınırlı kullanımı”yla sınırlı olmadığı anlamını çıkarmak mümkün.

OBAMA’NIN TEHDİDİ!

Mutabakat çalışmasında nihai karar sürecine varılmasına neden olan gelişme ABD Başkanı Obama’nın haziran ayında yaptığı açıklama oldu. Obama, IŞİD konusunda açıkça Türkiye’yi suçladı. Obama, IŞİD’in Suriye’deki etkinliği konusunda sınırlardan geçiş ve lojistik imkanlarını kastederek, şunları söylemişti:

“Bunların hepsi engellenemez, fakat birçoğu daha iyi bir işbirliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımı sağlarsak engellenebilir ve Türkiye-Suriye sınır bölgesinde olan bitenin daha etkin izlenmesiyle engellenebilir. Biz bu alanda Türk makamlarıyla daha çok işbirliği yapmak istiyoruz ki; Türk makamları da bu problemi biliyorlar, ancak bu alanda ihtiyaçları olan kapasiteyi tam olarak artırmış değiller. Bu bizim üzerinde çok zaman harcamamız gereken bir konu. Eğer yabancı savaşçıların gidişlerini azaltabilirsek, sonrasında bölgede bulunan IŞİD güçlerini izole edebilir ve zayıflatabiliriz.”

Obama’nın açıklaması, Ortadoğu stratejisinin merkezine oturttuğu “IŞİD’e karşı mücadele” konsepti açısından Türkiye’yi bir engel olarak gördüğünü ilan etmesi anlamına geliyordu. Bu açıklama, Ankara’da alarm zillerinin çalmasına, ABD’nin en yüksek yetkilisi aracılığıyla “Türkiye’ye kuvvetli bir uyarı” olarak okunmasına neden oldu.

İncirlik konusunda devlet içinde itirazlar vardı. Ama daha önemlisi, Ayn el Arap’taki Amerikan askeri gücü destekli PKK/PYD hakimiyetinden sonra Türkiye ile ABD arasında ortaya çıkan ihtilaftı. Türkiye’de açılım süreciyle politik hakimiyetini artıran, yine süreç gerekçesiyle durdurulan operasyonlarla askeri gücünü de koruyan PKK’nın Suriye’de IŞİD’in boşalttığı alanlarda hakimiyet kuracak olması Türkiye için ciddi ulusal güvenlik riskiydi.

Ancak ABD bu konuda geri adım atmadı. ABD Başkanı, Savunma Bakanı, en üst düzey generalleri PKK/PYD’yi ABD’nin Suriye’deki “güvenilir ortağı” ve müttefiki olarak ilan etti.

PENTAGON TOPLANTISI!

Obama, 7 Temmuz’da Pentagon’da ulusal güvenlik ekibiyle IŞİD ile mücadeleyi ele alan bir toplantı yaptı. Obama, “Suriye’deki IŞİD varlığına karşı çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Hava saldırılarımızda, örgütün operasyonlarını mali kaynak sağlamak için kullandığı petrol ve gaz tesislerini hedef almaya devam edeceğiz. Orada güvenilir bir ortağımız olursa, IŞİD püskürtülebilir” diye konuştu.

Tüm ülkelere bu bağlamda daha fazla görevlerin düştüğünü belirten Obama, bu konuda “ilerleme sağlandığını görmeye başladıklarını” ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da, aynı günlerde ABD Senatosu’nda “IŞİD’i nihai olarak yenecek” operasyonu başlattıklarını açıkladı.

Son Yazılar