amerikanin yeni dostlari225

CHP neden açılım bitmesin istiyor?

Yıllardır, bir açılım lafı söylenir durur. İçi boş gibi duran, hiçbir zaman doldurulmayan bir söz bu.

Yalnız tek bir söz söylenir bu konuda: “Aman açılıma bir zarar gelmesin de ne olursa olsun!”

Yani ne idüğü belli olmayan ya da özenle söylenmeyen bu açılım denen şeye zarar gelmemesi çok önemsenir.

7 Haziran seçimlerinde ilginç bir Meclis aritmetiği oluştu. Milletvekili sayısına göre AKP öteki 3 partiyle ayrı ayrı, öteki 3 parti de bir araya gelerek hükümet kurabiliyor. Tabii kağıt üstünde.

Ancak, açılım dedikleri ve gerçek anlamı yetkili ağızlarca açıklanmayan yalnızca gevelenmekle yetinilen olayın ürünü HDP ile hiç kimse koalisyon yapmak istemiyor. Daha doğrusu kağıt üstünde öyle görünmek istemiyorlar. Bu sebeple CHP-MHP-HDP birlikteliği konuşulmuyor. Keza AKP-HDP koalisyonu da öyle.

Bakın onun yerine ne konuşuluyor. MHP’nin de kendi hesabına göre uzak durması sebebiyle AKP-CHP koalisyonu.

Sebep?

CHP ile açılımı sürdürme olanağı varmış.

CHP kim?

Laik cumhuriyeti, üniter devleti kuran, devrimleri yapan parti.

AKP (Erdoğan) her sendelediğinde kolundan en önce tutup kaldıran MHP’ye bile kabul ettirilemeyen açılımın sürdürülmesi koşuluyla koalisyonu CHP kabul edecek gibi görünüyormuş.

Üstelik geçen 13 yılın tüm hatalarını, üstüne 17-25 Aralık rezaletini sineye çekerek, “Deniz Feneri Yolsuzluğunu” yaşanmamış sayarak...

Konuyu dağıtmadan, CHP ile devamının sağlanması planlanan “Açılım” ne idi? Yıllardır, bir kez olsun bir yetkilinin ağzından açılımın ne olduğunu duymadık da.

aman karisma yiksin

Söylenen tek söz şu: “Aman açılıma zarar gelmesin!”.

Be Müslüman “Zarar gelmesin” anladık da, nedir bu açılım, zarar gelmeyecek olan ne?

Yanıt yok!

Çünkü CHP ile devamı sağlanacak açılım bir cümle ile şu: Türkiye Cumhuriyeti’ni, üniter devleti, yerle bir etmek, ülkeyi parçalamak. Yerine emperyalistlerin daha rahat yutabilecekleri, sömürebilecekleri etnik kökene, din ve mezhep ayrımlarına dayalı devletçikler kurmak.

Peki o zaman açılıma zarar gelmesin, demek ne demek oluyor?

Şu demek oluyor; “Amacımız laik cumhuriyeti, üniter devleti paramparça etmektir. Allah muhafaza, açılım sekteye uğrarsa, iktidara getirilme sebebimiz olan görevi yapamamış oluruz. 13 yıllık saltanat yerle bir olur” denmek isteniyor.

Ya bu kötü emeller ortada iken, CHP ile açılım nasıl yan yana getirilebiliyor?

Getirilebiliyor; çünkü, bugünkü Yeni CHP, cumhuriyeti kuran, devrimleri yapan CHP değil, CHP’lilerden arındırılmış bir güruh. Elbette parti yönetiminden bahsediyoruz.

Mehmet ÖNDER - 22 Temmuz 2015 - Aydınlık

Son Yazılar