cipras merkel hollande2

Çipras Alman Darbesine Teslim Oldu!

17 Saatlik Liderler Toplantısından “Düyun-i Umumiye” Çıktı!

Yunanistan 86 milyar avroluk kurtarma paketi için tarihinin en ağır şartlarını kabul etti. Berlin yönetiminin hamleleri darbe, Yunanistan Başbakanı Çipras’ın tüm ilkelerini çiğnemesi ise ‘teslimiyet’ olarak yorumlandı.

Avro Bölgesi liderlerinin 17 saat süren toplantısı AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un sosyal medyadan duyurduğu “Avro Bölgesi zirvesinde oybirliği ile anlaşma sağlandı. Herkes Yunanistan’ın ciddi reformlar ve mali destekle Avrupa istikrar mekanizmasına dahil olmasına hazır” mesajıyla son buldu.

EN AĞIR REÇETE!

Pazartesi günü Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ve Avro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem’in ortak basın toplantısından sonra reform paketinin erişme açılması ise Yunanistan’ın kabul ettiği acı reçetenin boyutlarını gözler önüne serdi.

3 yıl süreli 86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketi karşılığında Atina’nın kabul ettiği koşullardan öne çıkanlar şu şekilde sıralandı :

Emek piyasası Avrupa sistemiyle uyumlu hale getirilecek. Özel tüketimden alınan KDV oranı yükseltilecek, çalışma piyasası reformu ve emeklilik reformu gerçekleştirilecek. Yunanistan otomatik olarak bütçe kesintilerini öngören mali kurula geçecek.

IMF ve Yunanistan arasındaki bağ güncellenecek. IMF’nin direktiflerine uyulmadığı takdirde mali program askıya alınacak. Yunanistan İstatistik Kurumu ELSTAT bağımsız hale getirilecek.

Adı üçlü yapı olarak yeniden adlandırılan Troyka (IMF, AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası) heyetleri Atina’ya dönecek ve Yunan kurumlarını denetleyecek. Hükümet bu kurumların izni olmadan hareket edemeyecek.

SYRIZA hükümetinin başından beri korumaya özen gösterdiği enerji piyasası özelleştirilecek. Kamu çalışanları azaltılacak, bankacılık sektörü yapılandırılacak.

MODERN ZAMANIN DÜYUN-İ UMUMİYESİ!

Borçlar silinmeyecek. Atina yönetimi Haircut (saç tıraşı) olarak tabir edilen masrafların ve giderlerin kırpılarak borçların düşürülmesi hakkına sahip olamayacak. Ancak belirli şartlar sağlanırsa borç vadeleri uzatılacak, faiz oranlarında indirim talep edilebilecek.

Sayılan maddeler içinde anlaşmanın en dikkat çeken kısmını kamunun en değerli aktiflerinin transfer edilmesi yoluyla inşa edilecek özelleştirme fonu kararı oluşturuyor. 19. yy Osmanlı döneminde alacakları tahsil etmek için kurulan Düyun-i Umumiye’yi hatırlatan bu karara göre Yunanistan’ın varlıkları Lüksemburg’da oluşturulacak bağımsız büyüme fonuna devredilecek. Özelleştirmeler de Troyka kurumlarının denetiminde yapılacak. Elde edilecek gelirin yarısı bankalara sermaye takviyesinde, bir çeyreği borç geri ödemesinde ve kalan çeyreği ise yatırımlarda kullanılacak.

‘ANLAŞMA DEĞİL DARBE’

Almanya’nın temerrüde düşmüş yani iflas etmiş Yunanistan’dan 50 milyar avroluk teminat istemesiyle ortaya çıkan tablo, başta siyasiler olmak üzere geniş kitlelerce eleştirildi.

Reuters haber ajansının taslak metni sızdırması sosyal medyada “Bu Bir Darbedir” etiketiyle paylaşılırken, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz “Yunanistan Hükümeti’nin yaptığı teklif Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker’in teklifine çok benzerdi. Benim ve meslektaşlarım açısından Yunanistan’ın teklifinin reddedilmesi sürpriz oldu. Bu durum birçok soru işaretini beraberinde getirdi” diye konuştu.

Yine anlaşma metninde yer alan hükümetin “depolitizasyonu” ibaresi de kamuoyunda Yunanistan iç siyasetine müdahale ve erken seçimin dayatılması olarak yorumlandı. Almanya merkezli Bild gazetesi Çipras’ın sonbaharda erken seçime gitme sözü verdiğini duyururken, ABD merkezli Fox News IMF’nin Çipras’ın istifasını talep ettiği iddiasına yer verdi. Fox News’in haberi daha sonra IMF yetkilileri tarafından yalanladı.

ASIL SINAV ATİNA’DA...

Yunanistan imza attığı tüm bu taahhütlere rağmen 86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketinin başlatılmasını güvence altına alamadı. Yunan Meclisi’nin bu hafta taahhüt edilen reformları yasalaştırması ve Atina’nın Troyka’nın muhtemel yeni taleplerini karşılaması halinde yeni kurtarma paketi uygulamaya girebilecek. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın kurtarma paketini parlamentodan kolaylıkla geçirebileceği düşünülmüyor. Hali hazırda 17 milletvekilinin Çipras’a bayrak açmasıyla başlayan sürecin etkin isimlerinden Enerji Bakanı Lafazanis paketin yasalaşmaması için çalışacağını duyurdu. SYRIZA milletvekili ve Dışişleri Bakan Vekili Nimos Hountis istifa etti. Lafazanis’in başını çektiği sol muhalefete, meclis başkanı Zoi Konstantopoulou, Elena Pseera ve Ionna Gaitani gibi isimler de bağımsız olarak katılıyor.

İktidarın küçük ortağı ANEL vekili ve Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos da twitter mesajında Avro Bölgesi’nin kendilerine dayattığı şartların çok kötü olduğunu belirterek “Bizi enkaza çevirmek istiyorlar. Yeter artık” dedi.

Öte yandan, Yunanistan merkezli Kathamerini gazetesi çoğunluğu kaybetmek istemeyen Çipras’ın hükümet içerisinde temizlik yapacağı iddiasına yer verdi. SYRIZA’nın yayın organı Avgi (Şafak) gazetesi benzer biçimde çoğunluğu kaybetmenin erken seçime yol açacağı uyarısını yaptı.

ÇİPRAS’IN U DÖNÜŞÜ!

2015 yılının Ocak ayında kemer sıkma politikasını sonlandırma, özelleştirmeleri durdurma ve Troyka’yı gönderme vaadiyle iktidara gelen Çipras’ın tüm taahhütlerinden vazgeçmesi U dönüşü olarak yorumlandı.

Yunanistan referandumundan “hayır” sonucu çıkmasının ardından Çipras yaptığı konuşmada “Hayır oyu, Avro Bölgesi’nden kopuş anlamına” gelmez açıklaması ile yumuşama sinyali vermiş, müzakerelerde istenmeyen eski maliye bakanı Varoufakis “Kreditörlerin nefretini onurla taşıyacağım” diyerek, referandumun gerçekleştiği gece istifa etmişti.

İngiltere merkezli The Economist pazar günü konuya eğildiği yazısında Çipras’ın daha az kemer sıkarak Avro Bölgesi’nde kalınamayacağını anladığını ve kreditörlerin müzakereye yanaşmayan tavrının da baskı yarattığını işledi.

Koalisyon ortağı pakete destek vermedi!

Yunanistan Savunma Bakanı ve koalisyon hükümetinin küçük ortağı Bağımsız Yunanlılar (ANEL) Partisi’nin lideri Panos Kammenos, ülkesinin borç krizinin çözümü amacıyla Avro Bölgesi liderleriyle uzlaşmaya vardığı kurtarma paketini desteklemeyeceklerini açıkladı. Çipras’ı desteklemeye devam edeceklerini ve koalisyonda kalacaklarını belirten Kammenos, “Yunanistan’ın Avro Bölgesi liderleriyle uzlaşmaya vardığı kurtarma planını desteklemeyeceğiz. Kurtarma planında 50 milyar avroluk kamu varlıkları garantisi isteniyor. Evlere el koymak için kanunların değiştirilmesi var. Biz bunu asla kabul edemeyiz” diye konuştu.

Avrupa projesinin ölümü!

Hafta sonu gerçekleşen Avro Grubu liderleri toplantısından çıkan sonuç ABD basınında ‘Avrupa Birliği projesinin sonu’ olarak yer aldı. New York Times gazetesine yazan Nobel ödüllü ekonomist Paul Kraugman “Bundan sonra Almanya’nın iyi niyetine kim güvenecek? Ekonomi ikinci planda kaldı, geçtiğimiz birkaç hafta gösterdi ki, Avro Bölgesi liderleri sınırın dışına çıkarsanız sizin ekonominizi çökertebilirler” diye yazdı.

Paul Krugman kendi blogunda ise Avro Bölgesi’nin taleplerinin “çılgınlık olduğunu ve AB projesinin savunduğu değerlere ihanet edildiğini” savundu. Paul Kraugman’dan daha sert bir makale ise “Avrupa Projesinin Çirkin Kalbi” başlığıyla Foreign Policy tarafından yayımlandı. Edward Harrison imzasıyla yayımlanan makalede “Avrupalı kurumlar küçük düşürmekte, aşağılamakta ve tehditle iş yaptırmakta hiç tereddüde düşmediler. Bu bir birlik değil. Bu bir fiyasko” satırlarına yer verildi.

Liderler nasıl yorumladı?

Almanya Şansölyesi Angela Merkel: Yunanistan’a güvenimiz sarsıldı, dolayısıyla güven yeniden sağlanmalı. Bunun için önce karar Yunan parlamentosundan geçmeli. Borç indirimi söz konusu değil.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras: Anlaşmanın sorumluluğu bana aittir. Bu maddeleri hayata geçirmek kolay olmayacak. Avrupa’ya onur mesajı gönderdik. Grexit tartışmaları geride kaldı.

Rusya Sözcüsü Dmitry Peskov: Düğümleri çözecek her anlaşmayı memnuniyetle karşılarız ancak değerlendirme yapmak için henüz erken.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: Çipras cesur bir seçim yaparak, Avro Bölgesi’nde kalmayı garantiledi. Bu aynı zamanda Yunanistan krizini yumuşatacak kısa vadeli bir çözüm.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi: Reform konusu kutsal olandır. Biz bunu Avrupa’da halen az şekilde yapıyoruz. Yunanistan’da reformları yapmalılar. Bu, Angela Merkel ile Alexis Çipras arasında kim daha sempatik derbisi değil.

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb: Yeni şartlar Atina’nın 5 Temmuz’daki referandumda reddettiği şartlardan bariz şekilde çok daha ağır.

Gökhun GÖÇMEN - 14 Temmuz 2015 - Aydınlık

Son Yazılar