cezayirli general tunus olayini acikliyor2

Cezayir'li generalden Tunus’taki saldırı ile ilgili açıklamalar...

Geçtiğimiz hafta Tunus’un Susa kentinde yabancı turistlere yönelik IŞID tarafından

gerçekleştirilen saldırının arkasında ABD’nin olduğuna yönelik iddialar Ortadoğu basınında geniş yer buldu.

Cezayir merkezli, El Bilad gazetesine Tunus’taki saldırıyı yorumlayan Cezayirli emekli Tümgeneral Abdelaziz Medjahed “Gerçekleştirilen saldırı ile, Tunus Hükümeti üzerinde, topraklarını ABD üslerine açması için baskı oluşturulmaya çalışılıyor” iddiasında bulundu.

Medjahed, 2007 senesinde ABD eski Başkanı George Bush’un emriyle Afrika’da sivil ve askeri operasyonlar düzenlemek amacı ile kurulan AFRİCOM(Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı)n Tunus’ta yaşanan saldırılarla bağlantısına da dikkat çekti.

Kuzey Afrika ülkelerinde faaliyet gösteremeyen AFRICOM’un, bölgede düzenlenen saldırıları bahane göstererek Mağrip ülkelerine yerleşmeye çalıştığını belirten Medjahed, Tunus’ta yaşanan saldırının bu planın bir parçası olduğunun altını çizdi.

Medjahed değerlendirmesinde “Arap ülkelerini bölmeye yönelik bu eski Siyonist planın kökleri Sykes-Picot anlaşmasına dayanmaktadır… Sovyetlerin çöküşünden sonra, bölgeye emperyalist güçlerin askeri üsler kurmasını öngören yeni bir plan sahneye koyulmaya başlandı. Sarkozy’nin kuklası Bernard Henry Levy’nin Libya’da yaptıkları bu Siyonist planın bir parçasıydı” ifadelerini kullandı

Afrika’da askeri üsler kurmak isteyen Batılı emperyalist güçlerin asıl amacının “yükselen güçler Rusya ve Çin’in bölgedeki etkisini kırmak ve Afrika ülkelerini Batı’nın kalkanı gibi kullanmak olduğunu” işaret eden Medjahed, son gelişmeleri büyük bir planın parçası olarak nitelendirdi.

Medjahed’in iddialarını destekleyen bir açıklamada Aydınlık’ın, Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki saldırılar üzerine görüştüğü Müslüman Kardeşler eski Merkez Komite üyesi Ahmed Ban’dan gelmişti. Ban,IŞID’in Sina Yarımadası’nda ve Tunus’ta gerçekleştirdiği saldırılar arasında bağlantı olmasının muhtemel olduğunu ve saldırıların arkasında bölgesel bir plan yattığını ifade etmişti.

Tunus’da Müslüman Kardeşlere yakın Ennahda hükümetini seçimler sonucu mağlup eden ve Tunus Cumhurbaşkanı seçilen Kaid Sibsi’nin ABD ile ilişkileri ile ilgili olarak ise çelişkili bilgiler bölge basınında yer almıştı.

Sibsi’nin, Tunus’ta ABD üssü kurulmasını öneren ABD Büyükelçisini Başkanlık Sarayı’ndan kovduğuna yönelik haberler basında yer alırken Sibsi, geçtiğimiz Mayıs ayında Washington’da ABD Devlet Başkanı Obama ile yaptığı görüşme sonrası Tunus, ABD’nin “NATO’nun dışında yer alan stratejik bir ortağıdır” açıklamasını yapmıştı

Sinan GÜZALTAN - 06 Temmuz 2015 - Aydınlık Kahire

Son Yazılar