mehmet yuva3

Moskova mucizesi vuku bulur mu?

Suriye Dış İşleri Bakanı Velid Muallim Moskova’da bölgemiz üzerinde derin etkileri olacak önemli görüşmeler yaptı.

Meslektaşı Lavrov ile yaptığı müzakere sonrasında Putin tarafından kabul edildi. Ziyaretin çok samimi ve önceki toplantılara kıyasla farklı bir atmosferde geçtiğini söyleyebiliriz. Muallim’in beyanatına binaen, Suriye tarafı müttefiki Rusya’dan savaştan itibaren ortaya koyduğu siyasi destek mertebesinde iki ülke arasında iktisadi ilişkilerin en yüksek seviyeye çıkarılmasını talep etmiş. Rusya tarafı bunun gerçekleşmesi için teminat vermiş. Bu konudan daha ehemmiyetli olan mesele ise, Rusya’nın Suriye’de savaşın seyrini değiştirecek nitelikli stratejik ve taktiksel silahları temin etmesi. Uzun bir zamandır, Rusya’nın bu silahları tedarik etmekte daha önceleri tereddüt içinde olduğu biliniyor.

Somut veriler iki sebebin etkili olduğunu göstermektedir. Rusya’nın hinterlandında hâsıl olan ve Rus-ABD, Rus-Avrupa ilişkilerini yakinen alakadar eden meselelerin çözümünde Batının, zengin petro-dolar şeyhlik hanedanlıklarının milyarlarca dolarının Rus ekonomisine katkı yapacağını da şantaj vesilesi yaparak, Rusya’dan Suriye politikalarında Esad eksenli politikalarında ısrarlı olmamasını talep etmesidir. İkinci unsur, Rusya tarafının, Esad’ın halk ve ordu içindeki nüfuzunun test edilmesi için zamana oynaması yüzünden, Suriye’de yaşanacak bir olası iktidar değişikliğinde, bu silahların “dost olmayan” bir kuvvetin eline geçmesi hususu ile ilgilidir.

Suriye’nin, tarihin en büyük terör istilası ve medya operasyonlarına rağmen, yıkılmaması, 5 senedir habis savaşın yarattığı tüm zorluklara rağmen halkın Esad’a verdiği desteğin sürmesi ve bu kadar devletin sunduğu yardımlara karşın mevcut iktidara karşı itimat edilecek bir siyasi alternatifin ortaya çıkmaması, Rusya’nın Suriye konusunda köklü bir revizyona gitmesini sağlayan faktörler. Putin’in, Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ile yaptığı görüşme esnasında, Putin’in Suriye’ye artık ihtiyacı olan nitelikli askeri yardımları yapacağını ve bu işin bizzat takipçisi olacağının teminatını verdiğini, birinci dereceden kaynaklar teyit ediyor.

Suriye heyetinin Moskova ziyaretinin iktisadi- askeri işbirliği konusu dışında Rus tarafının ortaya koyduğu Suriye meselesinin kapsamlı çözüm ve başta IŞİD olmak üzere dini-dar silahlı gruplara karşı bölgesel işbirliği deklarasyonudur. Suriye’ye komşu ülkelerin Suriye devleti ile teröre karşı işbirliğini amaçlayan bu öneri için Muallim “Gerçekleşmesi bir mucize olur” dedi. Somut durum, çözümün Moskova mucizesinde yer aldığını gösteriyor. Suudi hanedanlığın Yemen’de yaşadığı hezimet, ülkesinde kendisinin eseri olan tekfiri terör saldırılarına maruz kalması, Körfez ülkelerinde meydana gelen intihar saldırıları, şeyh hanedanlıklarının Suriye politikalarını yeniden masaya yatırmalarını zorunlu kıldı. ABD’nin Rus inisiyatifine, Kürt kartının elinden alınmaması kaydıyla, şimdilik çomak sokmayacağı gelen bilgiler arasında... Yakın bir zamanda gerçekleşecek olan Putin- Erdoğan görüşmesinin ana eksenini de Moskova mucizesinin şifreleri oluşturacak. Zira, Moskova mucizesinin anahtarı Türkiye- Suriye sahasıdır. Ahmak, çapsız, dinidar ve vizyonsuz hayalperest “memurların” yıktığı bölgemizi aklıselim ve devletli vasıflara sahip liderler tekrar onarabilir mi? Bir mucize gerek...

Mehmet YUVA - 02 Temmuz 2015 - Aydınlık

Son Yazılar