tsk suriye ile anlasalim

TSK'dan hükümete: Suriye ile anlaşalım!

Tel Abyad’ın ABD savaş uçaklarının desteğiyle PYD kontrolüne geçmesi ve PYD’nin

Suriye’de oluşturduğu kantonların birleştirilmesi sonrasında Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinde “ABD-İsrail Koridoru”nun ele alındığı belirlendi. Toplantı öncesinde TSK’nın görüşlerini Erdoğan ve Hükümete yazılı olarak ilettiği ve seçenekleri, olası tepkileri ve alınması gereken önlemleri madde madde sıralandığı öğrenildi.

TÜM SENARYOLAR MASAYA YATIRILDI!

Yapılan zirvede, “Cerablus’un kontrol altına alınmasının, batıya doğru 110 kilometrelik sınırın güvenli hale getirilmesinin tartışıldığı öğrenildi. Toplantıda Suriye’deki gelişmelerin ve “koridor” girişiminin Türkiye’nin güvenliğini ciddi bir biçimde tehlikeye atacağı konusunda görüş birliği oluşurken, tüm senaryoların masaya yatırıldığı vurgulandı. Bu arada, yapılacak operasyonlar için TSK bazı itirazlarda ve isteklerde bulundu.

SURİYE İLE ORTA YOL BULUNSUN!

Zirvede askerler, Cerablus’a yapılacak bir operasyon için mutlaka Suriye ile temasa geçilmesini istediler. Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre askerlerin istekleri şöyle:

- Oluşturulmaya çalışılan koridorun engellenmesi şarttır. Ancak bölgede kimin kimle işbirliği yaptığı belli değil. Yapılacak bir operasyonda IŞİD’le, PYD ile diğer terör örgütleriyle, Suriye ordusuyla, hatta ABD ve İsrail’in bölgedeki güçleriyle karşı karşıya gelinebilir. Girmesi kolaydır. Ama sonrasında sıkıntı yaşanabilir.

- Suriye yönetimi ile mutlaka temasa geçilmelidir. Suriye ile hemen temasa geçilemeyecekse Rusya ve İran ikna edilmeli, onlar üzerinden Suriye ile dolaylı ilişki kurulmalıdır.

- Suriye de Türkiye de tehdit altında. Orta yol bulunabilir. Suriye ile bir şekilde temas kurulursa sıkıntı yaşanmaz.

- Bölgede Rusya ve İran ile dolaylı yoldan Suriye ile temas kurmamız ve ABD’ye de geri adım attırır. ABD bölgede bu ittifakı karşısına almak istemeyecektir ve destek vermek zorunda kalacaktır.

ERDOĞAN PUTİN’LE KONUŞTU!

TSK’nın bu isteği Erdoğan’ın Azerbaycan’da Putin’le yaptığı görüşmede de gündeme geldi. Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, Erdoğan Azerbaycan’a giderken ABD-İsrail Koridorunun Cerablus’da kesilmesi ile ilgili bir dosya hazırlandı. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı görüşmede Türkiye’nin görüşlerini Putin’e anlattı. Putin’in yanıtı ve görüşmenin ayrıntıları konusunda ise bilgi verilmedi. Bu arada bu zirve sonrası Dışişlerinden üst düzey yetkililerin de Rusya Federasyonu ve İranlı yetkililerle temasa geçtikleri öğrenildi.

İKİNCİ GÖRÜŞME ANKARA'DA...

Bu arada Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun konuyu Putin’in Ortadoğu özel temsilcisi ile de görüştüğü belirlendi. Dışişleri Enformasyon Dairesi Başkanlığı’ndan 24 haziran günü yapılan açıklamada, “Sayın Müsteşarımız ile Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Putin’in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mikhail Bogdanov arasında, 24 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da, Suriye ve Irak’taki durum başta olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeler hakkında istişarelerde bulunulacaktır” bilgisi verilmişti.

IŞİD CERABLUS'U BOŞALTIYOR...

Öte yandan bölgeyi yakından bilen bir kaynak Cerablus’la ilgili şu bilgileri verdi:

IŞİD bir ay kadar önce Cerablus’ta hükümete ait binaları havaya uçurmaya, evrakları yakmaya başladı. Sonra silahları topladı. Bazı militanlar sakallarını kesti. Tuhaf bir durum vardı. Lübnan tarafına gidecekleri konuşuldu. Bölgeyi terk etmeye hazırlandıkları açıktı. (Aydınlık gazetesi)

Ulusal Kanal - 28 Haziran 2015

Son Yazılar