sinan guzeltan

Mısır'ın Kırmızı çizgileri Suriye’nin birliği!

Mısır Dışişleri sözcüsü Abdelatty, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını açıkladı.

Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı da ‘Tel Abyad’da olanlar Türkiye’ye ‘dikkatli ol’ mesajı’ dedi.

Aydınlık, Mısırlı yetkililerle Kahire’de Türkiye-Suriye sınırında yaşananları ve olası bir Kürt bölgesine karşı Mısır’ın nasıl tavır alacağını konuştu. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Badr Abdelatty, eski Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Ragha Hassan ve Al Wafd Partisi Genel Sekreteri Hossam El Kholy Aydınlık’ın sorularını yanıtladılar.

Sinan GÜZALTAN >>>  Mısır Devleti’nin Tel Abyad’daki gelişmelerle ilgili tavrı nedir?

Badr Abdelatty >>> Mısır’ın Suriye’de yaşanan krizle ilgili pozisyonu açıktır. Her kim olursa olsun Suriye’nin içişlerine karışılmasına karşıyız. Mısır olarak Suriye’de siyasi bir çözümden yanayız ve askeri müdahalelerin veya askeri çözüm yollarının karşısındayız. Bölgedeki komşularımız ve ABD, Avrupa Birliği ve Rusya’nın da görüşlerini dikkate alan bir çözümden yanayız.

Sinan GÜZALTAN >>>   Türkiye’nin Suriye politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Badr Abdelatty >>> Diğer ülkeler hakkında yorum yapmak istemiyorum.

Sinan GÜZALTAN >>> IŞID ve Kürt gruplar arasındaki çatışmalarla ilgili görüşünüz nedir?

Badr Abdelatty >>> IŞID terörist bir grup. IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyonu destekliyoruz fakat terörizmle mücadele sadece IŞİD’le mücadeleden ibaret değildir, uluslararası boyutu olan bir mücadeledir. Öte yandan, Cenevre sözleşmesinin çizgileri içinde Suriye muhalefeti ile de görüşmelerimiz oldu. Suriye muhalefeti Cenevre’de çizgilere uymalı. Suriye halkı, Suriye’de demokratik bir düzenin kurulmasında bir arada hareket etmeli.

Sinan GÜZALTAN >>>  Suriye’nin kurulması muhtemel bir Kürdistan ile bölünme ihtimaline karşı Mısır’ın tavrı ne olacaktır?

Badr Abdelatty >>> Daha önce belirttiğimiz gibi Mısır, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana. Her türlü askeri öneriye kapalıyız. Suriye’deki kriz ancak siyasi bir çözümle aşılabilir.

‘IŞİD oyunun bir parçası’

Sinan GÜZALTAN >>> Tel Abyad’da yaşananların bölgeye ne gibi etkileri olabilir?

Al Wafd Partisi Genel Sekreteri Hossam El Kholy >>> Bölgemizde emperyal güçlerin oyunları devam ediyor. IŞİD, bu oyunların bir parçası. ABD’nin, IŞİD terörünü sonlandırmaya gücü var fakat duruma göz yumma yolunu seçti. Suriye’de durum gerçekten kritik... Suriye ordusu pek çok bölgenin kontrolünü kaybetmiş durumda... Önümüzdeki günler her türlü gelişmeye açık.

Sinan GÜZALTAN >>>  Suriye bölünüyor mu?

Al Wafd Partisi Genel Sekreteri Hossam El Kholy >>> Wafd Partisi olarak, kurulması muhtemel bir Kürdistan’a yani Suriye’nin bölünmesine karşıyız. Bölgede ulus-devletlere karşı bir saldırı başlatılmış durumda. Mısır, bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünden yana. Suriye’de tek çözüm Esad ile muhaliflerin masaya oturup uzlaşmasından geçiyor.

Esad’ın hatalar yaptığı bir gerçek fakat durum böyle devam ederse gelecekte yaşayacaklarımız, Esad’ın hatalarından çok daha ağır sonuçlar doğuracaktır.

Türkiye’ye ‘dikkatli ol’ mesajı!

Sinan GÜZALTAN >>>  Türkiye-Suriye sınırında yaşananlarla ilgili değerlendirmeniz nedir?

Eski Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Ragha Hassan >>> Tel Abyad’da yaşananlar beklenen gelişmeler. Türk hükümetinin uzun süreden bu yana Suriye’nin içişlerine müdahale ettiği bilinen bir gerçek. Bugün Suriye’deki muhaliflerin silahlandırılmasının sonucunda ortaya çıkan bir kargaşa söz konusu... Bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, Tahran ve Washington arasındaki yakınlaşmayı da göz ardı etmemek gerekli. İran-ABD anlaşmasının Suriye’ye etkisi olması kaçınılmaz. Önümüzdeki günlerde Suriye’de krizle ilgili pozitif gelişmeler olabilir. İran ve Suudi tarafından yeni hamleler gelmesi konusunda duyumlarımız var.

Sinan GÜZALTAN >>>  Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafında bir Kürt bölgesi mi kuruluyor?

Eski Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Ragha Hassan >>> Kesin bir yorum yapmak için henüz çok erken. Yaşanan kargaşadan her türlü sonuç çıkabilir. Fakat şu açık ki, IŞİD’e karşı kurulan koalisyonun IŞİD’i tamamen yok etmek gibi bir niyeti yok. IŞİD, bölgede kullanılan bir piyon. Tel Abyad üzerinden yaşananların Türkiye’ye karşı bir “dikkatli ol” mesajı olması muhtemel.

Sinan GÜZALTAN - 23 Haziran 2015 - Aydınlık

Son Yazılar