tsk pyd karsi karsiya 

Türkiye ABD karşı karşıya!

ABD desteğiyle Tel Abyad’a giren PKK, nüfus yapısını değiştirmek için Cezire’den 8 bin Suriyeli Kürt’ü kente taşıyor.

ABD’nin de gireceği bölgeye önce IŞİD’i soktuğu belirtiliyor.

PKK’nın Suriye kolu PYD, Tel Abyad’ın demografik yapısını değiştirmeye hazırlanıyor. ABD destekli etnik temizlik yapılan bölgede, Araplar kente alınmazken Türkiye’ye kaçan Kürtler kente alındı.

Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, PYD’nin silahlı kanadı YPG, önceki gün yaklaşık bin 200 Kürt kökenli insanın sınırdan giriş yapmasının ardından kapıyı kapattı. Böylece yine kentten Türkiye’ye kaçan Arap kökenli Suriyeliler sınırın Türkiye tarafında kaldı. PYD’nin kenti Kürtleştirmek amacıyla bu uygulamayı hayata geçirdiği belirtilirken, bölgeye Cezire’den yaklaşık 8 bin Kürt kökenli Suriyelinin de taşınacağı bildirildi. Böylece kent tamamen Kürtleştirilirken, terör örgütü PYD’nin bölgeye tamamen yerleşmesi öngörüldü. Benzer taktiği ABD’nin Irak’ı işgalinde peşmergeler uygulamış, işgal başladıktan hemen sonra peşmergeler Musul ve Kerkük’e akın etmiş, Türkmenler ve Araplar bölgeden kovulmuştu.

ANKARA ÇIKIŞ ARIYOR...

Bölgedeki gelişmeler Türkiye-PKK değil, Türkiye-ABD mücadelesi olarak algılanırken, Ankara da bu pozisyon çerçevesinde çıkış arıyor. Türkiye’nin bölgeye olası müdahalesi ile doğrudan ABD ile karşı karşıya kalınacağı tespitleri yapılırken, Ankara’nın ABD’nin Kürt koridorunu kapatma konusunda kararlı olduğu da kaydediliyor. Özellikle komutanların, Bakanlar Kurulu ve Tayyip Erdoğan’la yapılan zirvelerde bu konudaki sıkıntıları ve çözüm önerilerini masaya yatırdığı dile getirilirken, koalisyon tartışmaları da bu çerçeveye oturmuş durumda. PKK’nın Halep’in kuzeyine yönelmesi bilgileri, durumun aciliyetini gösteriyor. PKK’nın Halep’in kuzeyi üzerinden Afrin’e ulaşması durumunda, Hatay’a dayanacağı tespiti yapılıyor.

ÖNCE IŞİD'İ GÖNDERİYOR SONRA PYD'Yİ SÜRÜYOR...

Ankara’da yapılan analizlerde, IŞİD’in ABD menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğine dikkat çekiliyor. IŞİD’in bir taraftan Suriye’yi oyaladığı, diğer taraftan da ABD hedefindeki bölgelere ilerlediğine dikkat çeken uzmanlar şu tespitlerini aktarıyor:

“ABD hedefindeki bölgeye önce IŞİD’i sürüyor. Ardından da bölgeyi IŞİD’den kurtarma adına PYD’yle birlikte taaruza geçiyor. Böylece hem koridoru oluşturuyor, hem de PKK’ya yer açıyor.” Uzmanlar, IŞİD’in şimdiki hedefinin İslami Cephe kontrolündeki Es Selame Sınır Kapısı olmasına dikkat çekerek “Bu kapı IŞİD’in eline geçtikten sonra ABD’nin sonraki hedefi PYD’nin bu kapıyı kontrol etmesini sağlamak olacaktır” ifadelerini kullandı.

Ceyhun BOZKURT - 20 Haziran 2015 - Aydınlık

Son Yazılar