mehmet yuva3

‘Suriye Kürtleri kimlik dahi alamazdı’ koca bir yalan!

ABD için IŞİD’e karşı kapsamlı ve yoğun hava saldırıları sadece Suriye’nin kuzey bölgesi söz konusu olunca mı önemli?

Irak El-Anbar, Musul, Salahaddin, Felluce veya Suriye Deyr El-Zor, Humus’un doğusu neden aynı ilgiye mazhar olamamaktadır? IŞİD Barzanistan kuvvetlerin kontrolünde olan bölgelere, Sincar’a saldırdığında peşmerge neden aciz kaldı? ABD’nin devreye girmesiyle birden nasıl kaplanlaştı? IŞİD Ayn El-Arap (Kobani) kasabasına kadar nasıl ilerleyebildi? Kasabayı nasıl bu kadar kolay kontrol altına alabildi? ABD devreye girince Kobani neden Stalingrad efsanesine dönüştü? ABD Kürt siyasi ve askeri hareketleri kendi eseri olan IŞİD üzerinden kafesledi mi? “Yardımlarım olmadan yok olursunuz” mesajı mı verdi? ABD, IŞİD üzerinden silahlı Kürt milislerine BOP içinde görev mi verdi? Suriye Kürt silahlı milisleri bu görevi kabul etti mi? Suudi Hanedanlığı ve İsrail, Kürt milisler üzerinde Suriye, Irak ve İran’da hangi plan ve oyunları sahnelemek istiyor? Son dönemlerde ABD’nin şahinleri, İsrail, Suudi Hanedanlığı neden ısrarla “Kürdistan kurulmalı” diye cıyaklıyor?

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Bölgenin siyasi coğrafyasının değişmesi herkesin zararına olacak. Bu, bölgenin güvenliği ve istikrarı için tehlikelidir” dedi. İran Devlet Başkanı, “Bu konuda iki iş yapmalıyız. Birincisi başta komşu ülkeler olmak üzere bölge ülkeleri diyalogları artırarak fikirlerimizi yakınlaştırmalıyız. İkincisi Irak ve Suriye’deki merkezi yönetimleri terörizmle savaşmaları için güçlendirmeliyiz” uyarısını nasıl okumalıyız? Ağustos 2009’da Suriye ve Türk ordusu arasında gerçekleşen ortak askeri tatbikatın tekerrürü mümkün mü? Bu hayati ve tarihi önemdeki konuları sorguladığımızda birileri rahatsız oluyor. Konulara odaklanmak yerine küfür, iftira ve yalana ehemmiyet veriyor. Suriyeli Kürtlerin “kimliksiz” olduğuna dair yeniden tedavüle sokulan büyük yalan bunlardan sadece birisi... Bu konu üzerinden Esad, BAAS ve Suriye devleti eleştirisi yapılmakta ve ayrılık dâhil Suriye’nin kuzeyinde artık kendi kaderlerini tayin etmek istediklerini pazarlamaktadır.

Suriye Kürtleri Suriye vatandaşıdır. Kimlik ve makam sahibidir. Şu an Şam Üniversitesi rektörlüğü görevini yürüten sevgili dostum 1958 doğumlu Muhammed Hassan El-Kurdi soyadından da anlaşılacağı gibi Kürt’tür. Bakanlıklar, ordu, bürokrasi ve hayatın her alanında Kürtler görev yapmaktadır. Sorunları Suriye’nin bütün vatandaşların yaşadığı sorunlardır. Sahip oldukları haklar diğer vatandaşların sahip olduğu haklardır. BAAS partisi içinde yoğun bir Kürt temsiliyeti vardı.Suriye’de kimlik almayan Kürtlerin tümü Türkiye ve Irak’tan farklı dönemlerde ama özellikle 1925 sonrasında hasıl olan isyanlar sonrasında Fransa işgali altında yaşayan Suriye’ye (o zaman Suriye’nin bir parçası olan Lübnan dahil) göç edenlerdir. Kimlik almayı kendileri reddetmiştir. Suriye kimliği aldığında Türkiye’de geride bıraktığı mülkün devlet tarafından alınacağı kaygısı ve bir müddet sonra tekrar evlerine dönecekleri umudu kimlik almalarını engellemiştir.

1962’de ve BAAS’ın iktidara geldiği 1963 senesinde, artık Suriye’de yaşamaya mecbur kalmış Kürtlere kimlik önerilmiştir. Kabul edenler almış, etmeyenler kimliksiz yaşamaya devam etmiştir. Ayrıca Suriye’nin kuzeyinde BAAS’ın toprak reformu programından en çok zarar görenler Süryani toprak sahipleri olup en çok kazananlar topraksız yoksul Kürtler olmuştur. 2002 tarihinde yeni Başkan Beşar Esad Kürtlerin yoğun yaşadığı Süryani diyarı Kamışlo bölgesine giderek Kürtlerle bir araya gelmiş ve kimlik sorunu dahil bütün sıkıntılarına köklü ve anayasal bir çözüm sunacağını vaat etmiştir. Bu süreçte ABD Irak’ı işgal etmiş ve Irak’ı resmen 3’e bölmüştür. Barzanistan bölgesi üzerinden Suriye’nin kuzey bölgesinde yaşayan Kürtler üzerinden isyan provaları yaptırılmış ve 2004’te bu isyanın fitili yakılmıştır. Ancak kısa bir zaman içinde olaylara müdahale edilmiş ve Suriye devleti kimlik talebini tekrar askıya almıştır (bunun doğruluğu ve yanlışlığı tartışılır). Mayıs 2012’de kabul edilen yeni anayasaya binaen de son kimliksiz Kürtlere vatandaşlık verilmiştir. Lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayınız.

Mehmet YUVA - 17 Haziran 2015 - Aydınlık

Son Yazılar