tek cozum suriye ile isbirligi

Tek çözüm Suriye ile işbirliği!

Tel Abyad, ABD bombardımanıyla PYD’ye geçince hükümet ve TSK toplandı.

Toplantıda Suriye’de ‘Kuzey Kuşağı’na karşı çıkıldı.

Suriye’nin kuzeyinde IŞİD bahanesiyle yürütülen ve bütün bölgenin PKK’nın Suriye kolu PYD’nın eline geçmesini sağlayan operasyonda yeni bir aşamaya gelindi. ABD uçaklarının bombardımanı sonucu Tel Abyad’ın da PYD’ye geçmesiyle yaklaşık 900 kilometrelik sınırımızın Suriye tarafının yaklaşık yarısından fazlası PKK/PYD denetimine geçti. Tel Abyad’ın düşmesi ile birlikte PKK/PYD, Türkiye’ye açılan bir gümrük kapısını da ele geçirmiş oldu.

Suriye’nin geçmişte Irak’ın Arap- Kürt diye bölünmesine benzer bir şekilde fiilen bölünmesi Ankara’yı hareketlendirdi. Bakanlar Kurulu’nda son gelişmeler ele alınırken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve komutanların konuyu masaya yatırdığı öğrenildi.

Toplantıda Suriye’de ABD uçaklarının IŞİD bahanesi ile yaptığı, etnik temizliğe neden olan bombardıman da ele alınırken TSK’nın bölgede yaşananların Türkiye açısından ciddi bir güvenlik riski oluşturduğu konusunda bir rapor sunduğu bildirildi.

ASKER VE HÜKÜMETTEN BOP TAHLİLİ!

Buna göre hükümet ve TSK, ABD’nin hedefinin Suriye’de bir ‘Kuzey Kuşağı’ açmak olduğunu tespit etti ve analizini Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) bağlamına oturttu. Hürriyet gazetesinin haberine göre, toplantıda ABD’nin PYD’ye hava desteği vermesinin altında Kuzey Irak’ın doğal kaynaklarının Akdeniz’e açılmasının yattığı fikri savunuldu.

Suriye’de yaşanan olaylarla birlikte sınıra asker sevkıyat işlemleri sürerken Kara Kuvvetleri’nin yüzde 15’inin bölgeye kaydırıldığı vurgulandı.

‘BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ ŞART’

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin: Gelişmeler ciddi, gelinen nokta vahimdir. Irak’tan sonra Suriye de ABD uçaklarıyla fiilen bölünmektedir. Lübnan’ın bölünmesi için de düğmeye basıldığı haberleri geliyor. Yakında Lübnan’ın da savaş alanı haline gelmesi sürpriz olmayacaktır. Sorun bölgesel bir sorun haline gelmiştir. Türkiye, İran, Irak ve Suriye derhal bir araya gelerek bu soruna ortak çözüm aramalıdır. Suriye yönetimi ile derhal diplomatik ilişkiye geçilmelidir. Suriye’nin terörle mücadelesine destek verilmesi şarttır. Suriye’nin toprak bütünlüğü Türkiye’nin güvenliği açısından elzemdir. Türkiye izlediği Suriye politikasıyla kendi güvenliğini tehlikeye sokmuştur. Türkiye sınırına paralel bir koridor açılması mutlaka önlenmelidir. Türkiye içindeki teröristler ve terör merkezleri dağıtılmalı ve sınır güvenliği sağlanmalıdır. Teröristlere silah sevkıyatı derhal durdurulmalıdır. Bütün bunlarla eş zamanlı Türkiye’yi hızla bölünmeye sürükleyen açılım rezaletine son verilmelidir.

*** *** ***

Çözüm için acil 6 madde :

Siyasetçi ve uzmanlar acil çözüm adımlarını 6 maddede özetledi.

1- Türkiye-İran-Irak-Suriye işbirliği yapılmalı

2- Şam yönetimiyle derhal temasa geçilmeli

3- Suriye yönetimine karşı savaşan El Fetih Ordusu’nun Türkiye’deki harekat merkezi kapatılmalı

4- Etnik sürgün yaratan Amerikan İHA’larının İncirlik Üssü’nü kullanması durdurulmalı

5- Türkiye, sınırlarını terörist geçişlerine derhal kapatmalı

6- PKK ile yürütülen “açılım”a hemen son verilmeli

*** *** ***

‘Rapor hazırladık Balyoz’dan tutuklandık’

Emekli Tümamiral  Soner Polat: Suriye ile ilgili olarak çarpıcı bir bilgi verdi. Suriye’de olaylar başladığı sırada Genelkurmayda İstihbarat Daire Başkanı olduğunu kaydeden Polat, “Ben Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı olduğum dönemde Türkiye’nin kendi çıkarları için Esad yönetiminin desteklenmesi gerektiğine ilişkin bir rapor hazırladık. Ama arkasından Balyoz tertibi geldi. Tutuklandım” dedi.

Bugün gelinen noktanın Türkiye’nin güvenliği açısından vahim olduğunu vurgulayan Polat, “Durum giderek daha da vahimleşmektedir. Bölge ülkeleriyle birlikte hareket edilmeli ve hemen Şam yönetimiyle temasa geçilmelidir. Bugün en önemli şey kararlı ve süratli davranmaktır. Süratli ve kararlı davranılmazsa geç kalınmış olacaktır” uyarısında bulundu.

*** *** ***

‘Hızlı ve kararlı tepki gerekiyor’

Emekli Orgeneral Edip Başer: Bu vahim durum bağıra bağıra geldi. Suriye’de gelinen durum Türkiye’nin güvenliğini ciddi tehdit eden bir boyuta geldi. Suriyeli mülteciler de sınırımızdaki durumdan sıkıntılı. Buna bir de içeride yaşananları eklerseniz içinde bulunulan sorunlar daha iyi anlaşılır. Ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı. Cumhuriyet değerleri ve ülkenin bölünmez bütünlüğü esas alınmalı.

KAYBEDECEK ZAMAN YOK!

Emekli Büyükelçi Onur Öymen: Bir ülkede terörle mücadele etmek o ülke yönetiminin görevidir. Ancak Suriye’nin durumu Türkiye için risk haline geldi. ‘Büyük Kürdistan’, ‘2. İsrail’ kuruluyor. Bu süreçte ABD’nin PYD’ye silah yardımı yaptığı ve savaş uçaklarıyla da destek verdiği çok açık. Sınırlar derhal teröristlere kapatılmalı, destek kesilmelidir. Terörle mücadele eden Suriye yönetimine engel olunmamalıdır. Suriye yönetimi ile temasa geçilmelidir. Kaybedecek zaman yok.

Devletin bütün kurumları alarma geçmeli ve yeni kurulacak hükümet de izlenen dış politikayı baştan sona değiştirmelidir. Büyük devletlerin bölge oyunları bozulmalıdır.

AÇILIM SÜRECİ BİTİRİLMELİ!

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu: Acil görev Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması. Türkiye bunu kendi güvenliği için ele almalı. AKP ile PKK arasında sürdürülen açılım süreci bitirilmeli. Bütün bunlar için de hızlı hareket edilmeli. Suriye’de terör örgütlerinin, PKK’nın Suriye kolunun ilerlemesine ABD ve AB destek veriyor. Suriye’nin bu duruma gelmesine yol açan terör örgütlerinin arkasında da ABD ve AB var. Irak ve Suriye merkezi hükümetleri bir plan çerçevesinde zayıflatıldı. Amaç Büyük Kürdistan’ı oluşturup Akdeniz’e çıkış vermek. Bu 100 yıllık bir proje... İngiliz belgelerinde var. PYD’nin ABD uçaklarıyla ilerlemesi de her şeyi açıklıyor. IŞİD bu amaçla kullanılıyor. Sevr’de yapamadıklarını şimdi uygulamaya sokuyorlar.

Aydınlık - 17 Haziran 2015

Son Yazılar