pentagonun koridor hesabi 

IŞİD’li stratejide yeni aşama!

ABD, IŞİD’li stratejisinde yeni aşamaya geçiyor.

Yeni aşamaya, bir yıllık bir hazırlık devresinden sonra geçilmiş oldu. ABD, bütün bu süreç boyunca IŞİD’e karşı mücadele adı altında ancak ağırlığın bölgedeki Sünni devletlerde olduğu 60’a yakın ülkenin içinde yer aldığı bir koalisyon oluşturdu. Giderek yoğunlaşan hava bombardımanları yaptı, Eğit-Donat programını başlattı. ABD Başkanı Barack Obama’nın açıkladığı stratejide esas atağın ise, planlamaya göre bu yılın sonlarına doğru gerçekleşmesi hedefleniyor.

SURİYE’DE PYD’YE DESTEK!

IŞİD’in Musul işgali geçen yıl Haziran ayında gerçekleşmişti. ABD, IŞİD’in bu hamlesinden sonra 8 Ağustos 2014’ten itibaren Irak’ta, 23 Eylül 2014’ten itibaren de Suriye’de IŞİD gerekçesiyle hava bombardımanlarını yoğunlaştırdı. IŞİD bu dönem boyunca Irak’ta da, Suriye’de hareket kabiliyetini yitirmedi. Tam tersine Irak’ta Ramadi, Suriye’de de Halep kuzeyindeki bazı bölgelerde olduğu gibi yeni yerleşim yerlerini de ele geçirdi. ABD bombardımanının somut olarak sonuç verdiği tek yer Ayn el Arap (Kobani) oldu. ABD, Ayn el Arap’taki çatışma sırasında PKK’nın Suriye kolu PYD’yi müttefik ilan etti ve doğrudan silah yardımı yaptı. Bu aşamadan sonra PYD, ABD bombardımanıyla alan genişletmeye başladı.

IRAK’TA SÜNNİ ORDU!

ABD resmi açıklamaya göre, IŞİD stratejisi doğrultusunda Irak’a, son olarak gönderilme kararı alınan 450 askerle birlikte 3 bin 500’ü aşmış oldu. Fakat daha önemlisi, IŞİD’in devreye girmesinin Irak’ın iç siyasetinde dengeleri değiştirmesi oldu. Seçimden en büyük grup olarak çıkan ve Sünniler ile Şiiler arasında belli bir denge oluşturan, Irak Ordusu’nu yeniden ayağa kaldırma çabasına girişip, ülkenin birliğini pekiştirme adımları atan ve İran-Rusya desteğiyle hareket eden Maliki yönetiminin hükümet kurmasına izin verilmedi. Bunun ardından, Irak’ta mezhepçilik fesadı yeniden başlatıldı.

IŞİD’in Musul işgalinin ardından, Barzani yönetimi başta Kerkük olmak üzere 2003’ten beri “ihtilaflı bölgeler” olarak nitelenen ve hak iddia ettiği yerlerde hakimiyet ve kontrolü ele geçirdi. Musul harekatı tartışılırken gerçekleşen IŞİD’in Ramadi işgalinin ardından ise bu kez, ABD’nin Şiicilikle suçladığı merkezi Irak ordusuna alternatif bir “Sünni Ordu” kurması gündeme geldi.

Önemli bir gelişme de, IŞİD işgalinin ardından başlayan sahadaki ABD operasyonel hakimiyetiyle PKK’nın Irak’ta da hareket alanı kazanması oldu.

YENİ AŞAMA!

Hava bombardımanıyla ilgili çok önemli bir ayrıntıyı Aydınlık, 30 Kasım 2014’te manşetten duyurmuştu: “IŞİD mevzilerinin imhası gerekçesiyle yapılan bombardımanda Suriye’nin altyapısı ortadan kaldırılıyor. Bölgedeki gelişmeleri an be an takip eden kaynakların verdiği bilgiye göre, Şam yönetiminin ülkenin kuzeydoğusuyla olan bağlantısını kesmek üzere, stratejik köprüler ve altyapı tesisleri doğrudan hedef alındı. ABD’nin Irak ve Suriye’de bombaladığı yerler nokta olarak işaretlenip, bir çizgiyle birleştirilince ortaya hedeflenen Kürdistan sınırları çıkıyor.”

ABD’nin IŞİD stratejisini ilan ettiği tarihten bir yıl sonra bu kez yeni aşamaya geçiliyor. Bu yeni aşamanın özelliği şu: Suriye’de hava bombardımanıyla çizilen sınırda PYD hakimiyeti pekiştirilip, Irak’ın üçe bölünmesi aşamasına geçiliyor.

Fikret AKFIRAT - 16 Haziran 2015 - Ulusal Kanal

Son Yazılar