isid bahane 

IŞİD bahane hedef koridor!

AKP’nin bölge politikası ve ABD bombardımanı sonucunda sınırın Türkiye tarafında PKK

Suriye sınırında da PYD hâkimiyeti gelişiyor. Güvenlik uzmanları Suriye’nin kuzeyinde şehir savaşı eğitimi alan PKK’lıların Türkiye’ye döndüğünü belirtiyor.

ABD’nin seçim öncesinde hem HDP’ye destek vermesi hem de Suriye’nin kuzeyinde bombardımanla PYD’nin önünü açması bir paket program olarak değerlendiriliyor. Güvenlik uzmanları da, PYD’ye Türkiye’den de çok sayıda militan gitmesine dikkat çekerek “HDP’nin güçlü olduğu bölgelerden Suriye’nin kuzeyine gönderilen militanlar şehir savaşlarında eğitiliyor” uyarısında bulundu.

Türkiye’ye hemen hemen her gün Suriye’nin kuzeyinden cenaze geliyor. Kamuoyuna çok yansımayan, PKK terör örgütünün de sadece iç propagandaya yönelik yayınlara izin verdiği cenazeler, bölgede Türkiye’den giden çok sayıda teröristin varlığına işaret sayılıyor.

Bir güvenlik uzmanı Aydınlık’a yaptığı açıklamada şu noktalara dikkat çekti:

“Bölgede Kürt tugayları kurulmuş durumda. Şehir muharebesi, büyük bir birlik muharebesi yapıyorlar. Burada Türkiye’den giden çok sayıda terörist bulunuyor. Bunlar Suriye’de işleri bittikten sonra Türkiye’ye, şehir muharebesinde son derece tecrübe kazanmış olarak dönecekler. Bu durum Türkiye için ciddi bir tehdittir.”

SURİYELİLER ÖNCE 'SU', SONRA 'GEÇİŞ' İSTİYOR...

SURİYE’nin Telabyad kentinden kaçan binlerce Suriyelinin Türkiye sınırına yönelişi sürüyor. Sınır hattında toplanan ve IŞİD militanlarınca sınırdan geri döndürülmek istenen kalabalık, dün sabah ellerindeki boş pet şişeleri birbirine vurarak su istedi. 35 derece sıcaklıkta sık sık Türkiye lehine slogan atarak bekleyen kalabalığın geçişine izin verildi.

Suriye’nin Türkiye sınırında olan ve  IŞİD kontrolünde bulunan Telabyad kenti, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin hedefi haline geldi. Kamışlı’dan başlayan ve Ayn el Arap’a (Kobani) kadar olan sınır hattında PYD denetimi dışında kalan tek nokta olan Telabyad’ı ele geçirmek için geçen ay saldırı başlattı. Sülük kasabasında IŞİD ile karşı karşıya gelen PYD’ye destek veren koalisyon ülkelerinin savaş uçakları da havadan bombardıman başlattı. Sivillerin de öldüğü bombalı saldırı nedeniyle binlerce kişi Türkiye’ye geçmek için sınıra yığıldı.

Günlerdir geçişlerine izin verilmeyen Suriyelilerin, Zenginova Mahallesi yakınlarında bekleyişi devam ederken, önceki gün öğleden sonra binlerce Suriyeli Akçakale Sınır Kapısı yakınlarında toplandı. Suriyeliler, sınır tellerinin bulunduğu bölgeye gelerek Türkiye’ye geçmek istedi. Yoğun şekilde sınıra dayanan Suriyelilere izin verilmezken, akşam saatlerinde eli silahlı 7-8 IŞİD militanı, kalabalığın olduğu bölgeye geldi. Burada bazıları yüzünü kar maskesi ile kapatmış olan silahlı İŞİD militanları, yaptıkları konuşmanın ardından kalabalığı yeniden Telabyad’a doğru yönlendirdi. Bu gelişmeden birkaç dakika sonra Telabyad’a giden Suriyeliler, yeniden geri döndü ve sınır tellerinin olduğu bölgede toplanarak geçiş yapmak için güvenlik güçlerinin kendilerine izin vermesini istedi. Bu sırada IŞİD militanları ise bölgeden uzaklaştı ve Telabyad’a geri gitti.

GEÇİŞLERE İZİN VERİLDİ...

Bu gelişmelerin ardından Suriyeliler, telleri yıkarak Türkiye’ye geçmek istedi. Türkiye tarafındaki yüzlerce Suriyeli de sınır tellerinin olduğu bölgeye gitti. Bunun üzerine Türk askerleri, çıkan kargaşaya müdahale etti. Sınırda bekleyen ve Türkiye’ye alınmasına karar verilen binlerce Suriyelinin saat 17.15’ten itibaren bir anda sınıra yüklenmesiyle çıkan kargaşa üzerine durdurulan geçiş, 1 saat sonra düzen sağlanarak yeniden başladı. 3 bine yakın Suriyelinin geçişiyle son 2 hafta içinde 18 bin kişi sınırı geçmiş oldu.

'SURİYE'DE ETNİK TEMİZLİĞE TÜRKİYE DESTEK VERMEMELİ'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin Suriye sınırında kapılarını kapatmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Suriye’de etnik temizliğe kolaylık sağlayacak bir politikaya Türkiye’nin destek vermemesi gerekir” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas ziyareti çerçevesinde dün sabah kentteki bir otelde basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Bir soru üzerine Türkiye’de bulunan 1 milyon 600 bin civarındaki sığınmacının Suriye’de normalleşme olması durumunda geri gideceklerini düşündüklerini belirten Bakan Yılmaz,  sınıra gelen Suriyelilerin Türkiye’ye alınmaması ve IŞİD militanlarının müdahalesi ile ilgili de şöyle dedi:

“Suriye’deki bir etnik temizliğe kolaylık sağlayacak bir politikaya Türkiye’nin destek vermemesi lazım. Türkiye’nin açık kapı politikası devam ediyor. Kendi kapasını çalanlara kimse kapıyı kapatmaz. Suriye’de bir etnik temizlik yapılmasına da Türkiye izin vermez. Türkiye bunun üzerinde düşünerek hareket eder. Bir politika değişikliği yok. Yine açık bir kapı politikamız var. Biz demografik yapının değişmesinin Suriye için hayırlı olmayacağına inanıyoruz.”

KOALİSYON GÜÇLERİ KÖYLERİ BOMBALIYOR!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Akçakale sınırında geri çevrilen Suriyelilerle ilgili açıklama yaptı. CNN Türk’e konuşan Kurtulmuş, “Türkiye artık insani trajedi olmadıkça Suriyelilerin sınırdan geçişine izin vermeyecek” dedi. “Önceliğimiz sığınmacıların kendi sınırları içinde kalmalarıdır” diyen Kurtulmuş, şunları söyledi: Koalisyon güçleri “IŞİD burada” diye köyleri, su kuyularını bombalıyor, araziler yakılıyor. Boşaltılan yerleri PYD doldurarak geliyor. Bir taraftan IŞİD bir taraftan PYD ama ağırlıklı olarak koalisyon güçlerinin bombalamasından kaçarak gelen insanlar. Biz Telafer’den yeni bir göç dalgasını kabul edersek bu şu anlama geliyor, en yaz yeni bir 100 bin kişiyi Türkiye’nin karşılamaya hazır olması lazım. Biz Kobani’deki gibi ya da diğer bölgelerde olduğu gibi bugün itibarıyla hayati, insani bir dram olmadığı kanaatindeyiz.

Ceyhun BOZKURT - 15 Haziran 2015 - Aydınlık

Son Yazılar