ekrem kahraman 

Kral çıplak!

Biri biz kazandık diyor. Öteki hayır biz kazandık diyor. Biri demokrasi kazandı diyor.

Öteki çok üzgünüm diyor. Biri Erdoğan küçük düşürüldü, karaya oturdu derken öteki hem kazandı hem kaybetti diyor! Biri diyor ki başkanlık suya düştü. Ötekiyse HDP barajı yıktı, diktatörlük gitti diyor.

Sanki bir rahatlama söz konusu ve derin bir sessizlik egemen. Hepsi de bu noktaya aynı proje gereği el ele getirildiler. Sözüm ona karaya oturanla barajı yıkıp geçenin ortak noktaları “Biji Obama!” çünkü. Yani aslında seçimin tek kazananı var o da ABD ve BOP. Yani ABD’nin bölgesel yakın planları için seçim öncesine kadar bölgede ve Türkiye’de çalışan BOP görevlileri kazandı.

1990’lı yıllardan beri Türkiye sürekli ve hızla kaybediyor. En ağır kayıplar ise cemaat destekli AKP ile son on yılda verdirildi. HDP de zaten o kayıpların ardından konulan icralar sonucu bu noktaya taşındı. Şimdi de daha ağır bir icrayı HDP/PKK getiriyor.

Kuruldu kurulalı bir türlü modernleşip çağdaşlaşamayan yarım kalmış ulus devlet kaybetti. Çağ dışı, sinsi iç savaş projeleri, milliyet, aşiret, mezhep çatışmaları kazandı.

2002’de AKP bir projeydi, bir parti değildi. Hala da partileşemedi. Kendi kaderinin ve geleceğinin kararını veremeyecek kadar proje sahiplerinin denetiminde çünkü.

7 Haziran seçiminde ise HDP bir projeydi. Bu defa da o proje kazandı. Bazılarının iddia ettikleri gibi o da parti değil aslında. Bırakın “Türkiye partisi” olmayı -ki bu bile dıştan bir projenin bir parçası- bir parti bile değil. Bu haliyle olması da mümkün değil zaten.

1990 öncesi yıllarda ideolojiler üzerinden bir aidiyet söz konusuydu. Şimdi küreselleşme sürecinde ise din, ırk, aşiret ve mezhep vb. aidiyetleri üzerinden kimlikler ön planda. İdeoloji ise gerektikçe bunların sosu olarak kullanılıyor.

Örneğin AKP din üzerinden tasarlanmış bir projeydi. Çevresinde din temelli bir kitle oluşturulmuştu. HDP ise ırk/milliyet, kısmen de mezhep ama sözde halklar, demokrasi, tarih ve dini bağlamlar üzerinden cilalanarak tasarlandı.

Bu ülkenin sağcı, solcu, bilmem neyci okumuşları bir tür borcu borçla kapattılar bu seçimle.

TARİHSEL BİR SAPKINLIK BU!

Türkiye uzunca bir süredir bir büyük tarihi yanılgı, ihanet, yenilgi ve kaybediş çemberinde. Çankaya Köşkü kaybetti. Kara saplı bir bıçak gibi Atatürk Orman Çiftliği’nin kalbine saplanmış yasa dışı AKSaray ise kazandı şimdilik.

Sözün kısası: -HDP seçmeni de dahil- halkının dörtte üçü ABD karşıtı bir ülkenin seçmen kitlesi hangi partiden olurlarsa olsunlar bu seçimde sanki aynı partidenmiş gibi oylarını aslında Amerika’ya, BOP’a verdiler.

Bakmayın öyle Tayyip Erdoğan kaybetti türü züğürt tesellilerine. Erdoğan’ın siyasi bir figür olarak bittiğini daha 6 ay öncesinden yazdım ama Allah için Türkiye’nin en çok oy alan kimliği nasıl oluyor hala? Bu kıt kanaat sonuçla eline kendi ellerinizle teslim ettiğiniz bir makama doğru şöyle bir bağırdınız sadece. Farkında değil misiniz Cumhuriyet kaybetti cumhuriyet. Cemaatler, tarikatlar, kavimler, mezhepler, Şeyh Sait’ler, Seyyit Rıza’lar kazandı. Tayyip Erdoğan tam olarak kaybetmedi zora düştü sadece...

Rakamlar ölçü elbette ama takılıp kalmayın, Kılıçdaroğlu ve YCHP’si çoktan kaybetti ama daha üstü müstakbel joker ekonomi bakanı Kemal Derviş kazandı. YCHP’deki HDP/PKK kazandı. Başına Dersimciler, BOP’cular, Amerikancılar, cemaatçiler çöreklenmiş, tarihsel CHP’nin tüm terekelerini topyekün mezata çıkarmış durumdalar. BOP’a pek iştahlılar onca uyarıya rağmen.

Yazın bir yere: Ne yazık ki Türkiye el birliğiyle öyle bir noktaya getirildi ki eğer kaybettiklerini yeniden kazanmak isterse artık çok daha büyük bedeller ödemek zorunda.

Bu işin bir yüzü, bir de öteki yüzü var. Gelecek yazıda...

Ekrem KAHRAMAN - 11 Haziran 2015 - Aydınlık

Son Yazılar