turkiye parcalanmayacagini size ogretecegiz3 

Mücadele sürecek ‘Vatan’ı böldürmeyeceğiz!

Tayyip Erdoğan, AKP, CHP ve sistem medyasının marifetiyle bölücü terör, barajı aştı.

AKP iktidardan düştü, CHP yerinde saydı, MHP ise oylarını biraz artırdı. Böylece ABD’de oluşturulan AKPCHP koalisyonuna giden yolun önü açıldı. PKK/HDP’nin dışarıdan destekleyeceği bu tabloda hedef, özerkliği içeren yeni bir anayasa yapmak.

Seçimlerden ABD’nin Türkiye’ye dayattığı bölünme anayasasına payanda olarak hazırlanan AKP-CHP-HDP ittifakına uygun zemin çıktı. AKP aldığı yüzde 40,81 oyla tek parti iktidarından düşerken HDP yüzde 13,06 oyla Meclis’e girdi. MHP oylarını yüzde 16,34’e yükseltti, CHP ise yüzde 25,01 arasında bir oy alarak yerinde saydı

ABD’nin medya ve gladyo eylemleriyle desteğini doruk noktasına çıkardığı HDP/PKK barajı aşarak Meclis’e girdi. AKP ise seçimden birinci parti çıkmasına karşın tek başına iktidarı elde tutacak çoğunluğu elde edemedi. Anadolu Ajansı’nın gazetemiz yayına hazırlandığında geçtiği verilere göre seçimlerde AKP yüzde 40,81, CHP yüzde 25,01, MHP yüzde 16,34, HDP ise yüzde 13,06 oy aldı. Bu sonuçla birlikte ABD’nin tüm çabasına karşın AKP’nin tek başına iktidarında bir aşama kaydedemediği bölünme anayasasına uygun Meclis zeminini yaratma konusunda kritik adım atılmış oldu.

Türkiye üzerine plan yapanlar PKK’yı Meclis’e sokmayı başardı. PKK/HDP ABD, AB, İsrail, Tayyip Erdoğan, Davutoğlu, Kılıçdaroğlu, Aydın Doğan eliyle barajı aştı. Yeni hedef Türkiye’yi bölünmeye götürecek anayasa değişikliğini yapacak koalisyonu kurmak.  

Dün yapılan seçimlerde AKP tek başına iktidar olma olanağını kaybederken, ana muhalefet partisi CHP de oy kaybetti. ABD, Ayn El Arab’da (Kobani) savaş uçaklarıyla desteklediği PKK/HDP’yi Türkiye’de de destekledi. ABD’li diplomatlar, CIA ajanları, Mossad PKK/HDP’nin barajı aşması için her yolu denedi. HDP’nin barajı aşması için başta Erdoğan, Davutoğlu, Kılıçdaroğlu, Aydın Doğan olmak üzere bütün ekip destek verdi.

ÖRTÜLÜ OPERASYON!

ABD’de yapılan planlar çerçevesinde düğmeye basıldı. PKK/HDP’nin parti olarak seçimlere katılması sağlandı. Arkasından da Selahattin Demirtaş üzerinden PKK/HDP’nin yasallaştırılması ve parti olarak Meclis’e sokulması sağlandı. Bunun için Aydın Doğan medyasına görev verildi. İliştirilmiş, bordrolu, liberal takım verilen görev çerçevesinde terör örgütünü yasallaştırmaya çalıştı.

ANAYASA KOALİSYONU!

Planın birinci aşaması tamamlandı. Şimdi sıra ikinci aşamada. Açılımı devam ettirecek, bölünme sürecine yasal zemin hazırlayacak yeni anayasa için “büyük koalisyon” için kapalı kapılar arkasında görüşmelere başlanmış durumda. AKP-CHP koalisyonu gündemde. PKK/HDP bu koalisyonun resmi olmasa da fiili ortağı yapılacak.

KEMAL DERVİŞ İSMİ BU GÜNLER İÇİN GÜNDEME GELDİ...

Seçim öncesinde Kılıçdaroğlu birdenbire Kemal Derviş ismini gündeme getirmişti. Derviş’in birdenbire gündeme gelmesi planın işaretini vermişti. ABD bu koalisyonda ekonomiyi yine Derviş’e emanet etmeyi planlıyor. Derviş yeni görevi için Türkiye’ye yerleşmiş durumda.

TEK BAŞINA İKTİDAR YOK...

Seçim sonuçlarına göre AKP tek başına iktidar olması için gerekli 276 milletvekili sayısına ulaşamadı. Gazetemiz yayına hazırlandığı andaki sonuçlara göre AKP 258 vekil çıkarabildi. Bu sonuçla birlikte AKP’nin tekrar iktidara gelebilmesi için CHP, MHP ya da HDP ile koalisyona gitmesi zorunlu hale geldi.  

AKP Türkiye’nin hiçbir ilinde bir önceki seçimde aldığı oyun üzerine çıkamadı. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir’de AKP ciddi oy kayıpları yaşadı. AKP 2011 Genel Seçimlerinde 49,84 oy almış ve toplam 327 vekil çıkarmıştı. Bu seçimlerde aldığı oy sayısı ise bu rakamın çok altında kaldı.  

BÖLÜCÜ TERÖR MECLİS’TE!

Seçimlerde sonucu beklenen en kritik gelişme HDP’nin yüzde 10’luk barajı aşıp aşamayacağıydı. Gazetemiz yayına girdiği saatte HDP’nin oy oranı yüzde 13,06 olarak açıklandı. HDP’nin bu sonuçla Meclis’te 79 illetvekili ile yer alması kesinleşti. HDP, ABD’nin Türkiye hesapları açısından kritik önemde. Özellikle bölünme anayasasının Meclis’ten geçirilmesi ve özerklik adı altından fiili bölünme sürecinin hazırlanması açısından ABD HDP’nin barajı aşması için elinden geleni yaptı. Önce Adana ve Mersin’de, seçime iki gün kala da Diyarbakır’da patlatılan bombalar sonrası HDP’ye ciddi bir “mağduriyet” havası yaratıldı. Ayrıca geniş medya olanakları da PKK’nın yan örgütü durumunda olan HDP’ye seferber edildi. Tüm bu desteğin sürmesiyle HDP özellikle büyükşehirlerden aldığı oylarla yüzde 10 barajını geçti.

HDP’nin yükselişinde CHP’den akan oyların büyük etkisi oldu. İstanbul ve İzmir’de HDP daha önce bağımsız adaylarla girdiği seçimlerin çok üzerinde oy aldı. Bu durumda seçim süreci boyunca CHP’li bazı adayların ve yöneticilerin kendi partisinin propagandasını yapmak yerine HDP’nin barajı geçmesine odaklanması etkili oldu.  

CHP’DE YERİNDE SAYDI...

Seçime ABD’li tanıtım şirketinin “ekonomi” eksenli kampanyası ve geniş bir vaad demetiyle giren Kılıçdaroğlu’nun CHP’si istediğini alamadı. CHP İzmir’de çok küçük bir oy artışı sağladı ancak İstanbul ve Ankara’da CHP ciddi oy kaybına uğradı. Bu sonuçlar CHP’nin ABD mahreçli seçim kampanyasının yurttaşta karşılık bulamadığını ortaya koydu. Aksine CHP yürüttüğü bu kampanyayla HDP’ye barajı geçmesi konusunda kriitk önemi olan bir iki puanlık oy desteğini sağlamış görünüyor. CHP’nin oylarındaki erimenin bir kısmının da MHP’ye oy olarak yazıldığı da ortaya çıkan sonuçlar arasında.  

CHP’nin aldığı sonuca göre 132 milletvekili çıkarması bekleniyor. Bu durum CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde oy arttırma iddiasının da gerçekleşmediğini gösteriyor. Kılıçdaroğlu seçim kampanyası sırasında yaptığı açıklamalarda yüzde 26’nın altında oy alması durumunda Genel Başkanlığı bırakacağını açıklamıştı.  

MHP OYLARINI ARTTIRDI...

Seçimlerden en iyi sonucu alan parti ise MHP oldu. MHP geçen seçimde aldığı yüzde 13’lük oyu yüzde 16,34’e çıkardı. Bu sonuçla MHP’nin Meclis’e 81 milletvekili sokması mümkün. Bu sonuç, MHP’nin seçim sürecince, AKP’nin PKK ile yürüttüğü açılıma karşıt söylemlerinin seçmende ciddi bir karşılık bulduğunu ortaya kondu.  

MHP’nin Türkiye genelinde oylarının yükselmesinde İstanbul, Ankara ve İzmir’deki oy artışlarının ciddi etkisi oldu. Özellikle Ankara’da MHP’nin oyları yüzde 3-4’e varan oranda arttı.  

VATAN PARTİSİ 161 BİN 422 OY ALDI...

Söylemleri ve eylemleriyle seçimin en kritik partisi konumunda olan Vatan Partisi’nin aldığı oy miktarı gazetemizin yayına girdiği saat itibariyle 160 bine dayandı. Seçim öncesi gerçekleştirdiği Kongre’de yeniden yapılanmaya giden ve çok önemli isimleri partisine kazanan Vatan Partisi oy artışı sağlasa da istenen hedefleri tutturamadı. Öte yandan Vatan Partisi’nin tüm Türkiye’de yürüttüğü ve bugün oluşturulan Meclis tablosuna karşı kritik konumda olan söylemleri seçime damgasını vurdu.  

Aydınlık - 08 Haziran 2015

Son Yazılar