gonul kenter2 

IŞİD ve Berlin’in suskunluğu!

Geçen hafta, Pentagon Askeri İstihbarat Dairesi’nin ortaya çıkan 2012 yılına ait gizli

belgelerine değindik, Selefi terör örgütü IŞİD’in oluşmasında ABD ve diğer Batılı güçlerin rolünü anlattık. Gizli rapora göre; Batı, Türkiye ve Sünni Körfez ülkelerinin; Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad’ı devirmek; bölgedeki sınırları yeniden çizmek üzere terör örgütü ISİD’i ilk kuruluş anından itibaren “stratejik bir şans” olarak gördüklerini; hatta destek verdiklerini yazdık. Devam edelim:

PENTAGON BELGELERİ ALMAN BASININDA...

Britanyalı gazeteci Nafiz Ahmet, iz sürerek Pentagon’un gizli belgelerine ulaşmış. Alman kamuoyu durumu, istihbarat kökenli gazeteci Rainer Rupp’un evvelsi hafta, sol “die Jungewelt” gazetesindeki “IŞİD terörü ABD yapımı” başlıklı haber yorumundan öğrendi. Önemli bilgiler içeren Pentagon raporunun yayımladığı günden bu yana başkent Berlin ve büyük Alman basınında tık yok. Tepkisizlik sürüyor. Oysa tam da Alman basını değil miydi “mazlum Suriye halkının” “kanlı Esad rejiminden” kurtulması için ortalığı vaveylaya veren? Zamanının Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle değil miydi, kurtarıcı (!) sıfatıyla haftada iki kere meslekdaşı Davutoğlu ile buluşan? İkili gizli görüşmelerde bölge ve Suriye halkı için hangi kader biçildi? Suriye yıkıcılığında komşu Türkiye’ye hangi görev verildi...? Tarih bir gün, Ankara’nın kanlı dış politikasının ayrıntılarını, MİT tırlarından çıkan silahlar dahil tüm acımasızlığı ile yazacak olsa da... Suriye halkına yaşatılanlar, viran edilen şehirler, içimizde ebedi acı olarak kalacak.

ALMANYA BİLİYORDU!

2012 yılına ait Amerikan askeri istihbarat raporuna dayandırılan bilgilere göre, Irak El-Kaide’si Suriye’deki muhalif güçlere destekte en önemli güçlerden biriydi ve durum Amerikan resmi kurumlarınca biliniyordu. German-Foreign- Policy’ ye göre; hal böyleyken, Berlin’in Suriye’deki gelişmelerden ve terör örgütü ISİD’in oluşumuyla ortaya çıkan tehlikelerden haberinin olmaması “imkan dışı”. Washington’un elindeki bilgilerin, Berlin’den gizli kalması olası değil, zira Almanya, Transatlantik iletişim kanalları (!) dışında, dünyanın en güçlü Yurtdışı İstihbarat’ına sahip ülkelerin başında geliyor. Ağustos 2012 yılında Alman basınında yer alan haberlerde, bir Amerikan ajanı “Hiç bir Batılı gizli servis, Suriye konusunda, Federal Alman Gizli İstihbaratı BND kadar güçlü kaynak değildir.” diyor. BND çalışanları, NATO üssü Adana, İncirlik’ten Esad’ın en yakın çevresinin dahi telefon konuşmalarını dinliyordu. (Bkz: Deutsches Spionageschiff kreuzt vor Syrien www.bild.de 19.08.2012) Ayrıca, Akdeniz’de bulunan Alman marinasına ait ispiyon gemisi, kıyılardan itibaren Suriye’nin 600 km içerisine kadar olan sahayı izliyordu. Kısaca, tüm olgular Almanya’nın başından beri bölgedeki tüm gelişmelerden noktası noktasına haberdar olduğuna işaret ediyor. BND’nin daha sonra çok daha büyük bir skandala imza atarak, aynı şekilde NATO üyesi Türkiye’yi de karış karış dinlediği ortaya çıktı.

BERLİN SUSKUN!

Pentagon gizli istihbaratı, 2012 yılında Selefi terör örgütü IŞİD’in Suriye’de kurulmasını “güçlü bir şekilde” arzularken; elinde konuyla ilgili “kuvvetli istihbarat bilgileri” olan Almanya ne yapıyordu? Yine German-Foreign- Policy’nin 27 Mayıs tarihli sayısından: “Almanya, Esad’a karşı ayaklanmayı sadece körüklemekle kalmadı, eş zamanlı olarak Suriye’yi adım adım ele geçiren Selefi teröristlere en çok desteği veren Suudi Arabistan’la işbirliğini derinleştirdi.”

HEPİNİZ ORADAYDINIZ!

Pentagon’un gizli belgeleri nükleer etkisi yaratacak cinsten. Haçlı Batı ve bölgedeki müslüman ortakları yanyana geliyor ve hoşlanmadıkları bir rejimi devirmek için ellerini yüz binlerin kanına buluyor. Şimdi o Batılı demokrasiler ve medyaları derin “suskunluk” içinde. Sükutları ikrardan mı? Yoksa devam edecek kanlı saldırıların selameti (!) açısından “stratejik” mi? Ne dersiniz?

Her halükarda bölge halkı için, insanlık adına görevimiz; Batı’nın ve bölgedeki ortaklarının; özellikle Ankara’nın elini daha fazla kana bulamasına, bu bataklığa daha fazla gömülmelerine izin vermemek için gerçekleri hızla yaymak.

Gönül KENTER - 06 Haziran 2015 - Aydınlık

Son Yazılar