demirtas kilicdaroglu ayini amacta birlik2 

Aman oylar bölünmesin Amerikancılar yenilmesin!

AKP’nin Dehap’ın hilesiyle ile Cumhuriyet tarihinin en ayıplı seçimi sonucunda iktidara

“getirildiği” 2002 seçimlerinden bu yana yapılan bütün genel ve/veya yerel seçimlerden yenilgi ile çıkan Meclis’teki muhalefetin bazı başarısız ve çapsız yöneticileri, her zaman “oyları bölmeyin” masalına ve yalanına sarılmışlardır.

Burada amaçları, hiçbir çağdaş demokraside olmayan yüzde 10 barajının ardına sığınmak ve Hazine yardımından da mahrum olan, parlamento dışındaki, millici Cumhuriyetçi- demokrat ve yurtsever parti ve kişilerin Meclis’te temsiline mani olmaktır kuşkusuz ki.

Bugün de paçaları tutuşunca, aynı bayat nakaratı tekrarlıyorlar, “oyları bölmeyin”.

Peki, ne yapalım, dinci Amerikancılar yerine, bölücü-Amerikancılara mı yoksa laik Amerikancılara mı oy verelim?

Milletin tüm sorunlarını -yalnızca- ekonomizme indirgeyerek, ülkenin karşı karşıya kaldığı “beka” sorununu yok sayanlara mı oy verelim?

Bölünme Anayasası yaparak, kukla Kürdistan inşa ederek böl-kurtul diyenlere mi yoksa Kıbrıs’ta ver-kurtul, Ermenilere tanıkurtul, ekonomide ise sat-kurtul diyenlere mi oy verelim?

IMF ve ABD’in has adamı rahmetli Ecevit’in “hayatımdaki en büyük pişmanlığım” diye tanımladığı Kartel medyasının gülü K. Derviş’e mi oy verelim?

O Kemal Derviş ki geçen hafta yine Cnn-Kürt’te AKP’li Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile ekonomiye övgüler düzüyordu.

Peki, ne fark edecek?

Ali Babacan ile Kemal Derviş arasında saçları ve yaşları dışında ne fark var? Biri dinci Amerikancı, öbürü laik Amerikancı değil mi?

Biri açıktan, öbürü makyajlı, sıcak paracı neo-liberalizmi temsil etmiyorlar mı?

Meşhur, “bu memlekete komünizm gelecekse onu da biz getiririz” sözünde olduğu gibi, bu memlekete alternatif veya muhalefet lazımsa o da Amerikancılardan birisi olur demek nasıl bir anlayıştır?

Milli duruşla, ulusal çıkarlardan yana olan, hiçbir emperyal gücün yedeğinde, güdümünde veya kuklası olmadan, bağımsız-laik Cumhuriyet değerlerinden yana, karma ekonomiyi uygulayabilecek siyasi bir parti yerine niye bu Amerikan muhiplerine oy verelim?

Barajı aşsın -aşmasın, bugün ihtiyacımız olan ve yapılması gereken şey, milli duruş ve ulusal çıkarlardan yana, bağımsız laik Atatürk Cumhuriyetinin ilkelerine gönülden bağlı, karma ekonomi anlayışını hayata geçirecek, F tipi kumpaslara da, Kürtçü PKK/HDP bölücülüğüne de, yobazlığa da, yolsuzluğa da cepheden karşı çıkıp, yürekli bir mücadeleyi ortaya koyacak, önce “Vatan” diyecek yeni bir siyasi partinin Meclise girmesi için destek olmaktır.

Oyları bölmeyin diyerek, dinci-Amerikancıların yerine, bölücü Amerikancılara ya da laik Amerikancılara oy verin demek, milletin aklıyla alay etmek, Amerika’ya ve Emperyalizme hizmet etmek demektir.

Gerisi lafı güzaftır.

Ufuk SÖYLEMEZ - 04 Haziran 2015 - Aydınlık

Son Yazılar