Hakki-Suha-Okay

CHP din işlerini sevdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun “Din görevlimiz sadece namaz kıldıran memur değil. Sosyal hayata müdahale eden kanaat önderi olmalı” önerisini olumlu buldu.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hakkı Suha Okay, Parti Meclisi (PM) toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında türban gündemi ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun 'din adamları kanaat önderi olsun' önerisini olumlu bulduğunu belirtti.

"Din görevlileri toplumda öncü olmalı"

Okay, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun önerisi hakkında sorulan soruya şu yanıtı verdi:

“Çok doğal ki din görevlileri de toplumumuzda öncü olması gereken kişilerdir. Yeter ki toplumu ileriye taşımak kararlılığı içerisinde misyonlarını yapsınlar, yeter ki kendi görevlerini yapsınlar. Din görevlisi olan arkadaşlarımız, dinin siyasete alet edilmesini önlesinler ve siyaseti dinde kullanmasınlar, görevlerini yapsınlar. Ancak maalesef toplumda bu gerçektir, kimi din adamlarımız bu referandum sürecinde de yaşanmıştır, siyasetle iç içe olmuştur. Oysa din ile siyasetin ayrılması ve din adamlarının da buna çok daha özenle, çok daha dikkatle bakması gerekmektedir.”

Hakkı Süha Okay, topluma öncü olarak din görevlilerinin nasıl siyasetten uzak duracaklarını ise açıklamadı.

"İmamlara gönderdiğimiz tebrik kartları dağıtılmadı"

Okay, 'Kılıçdaroğlu’nun müftü, imam ve muhtarlara referandum öncesi gönderdiği bayram tebrik kartlarının bir kısmının dağıtılmadığını, bir kısmının yeni dağıtıldığını' da söyledi. Okay, “Türkiye’de siyasal iktidarın yarattığı toplumu ve gelinen süreci görüyorsunuz” dedi.

"CHP pozitif muhalefet yapacak"

Okay ayrıca,

“Bundan sonraki süreçte CHP, gerilim üzerinden Türkiye’de siyaset üreten iktidarla tartışmak yerine pozitif ve olumlu muhalefet anlayışı ile Türkiye’nin sorunlarına çözüm önerilerini sunmaya devam edecek. Ve suni gerilim politikaları içerisinde CHP yönetim kadroları yer almayacak” dedi.

Türban konusunda kafalar hala karışık!

Okay, “CHP’nin başörtüsü modeli Benazir Butto’nun modeli mi?” sorusu üzerine ise CHP’nin başörtüsüyle hiçbir sorunu olmadığını, CHP’nin öteden beri tartıştığı konunun türban olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu’nun türbana şekil vermek gibi bir düşüncesinin olmadığını ifade eden Okay, “Sayın Genel Başkanımızın ifade ettiği, isminde ‘İslam Cumhuriyeti’ yazan Pakistan’da dahi saçın bir kısmının göründüğü yolundadır. Yoksa bir tarif ya da bir şekil önermesi değildir. Sadece bir tespitte bulunmuştur” dedi.

Ali Bardakoğlu ne demişti?

Bir müftülük binasının açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu imamların kanaat önderi olması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Camiler, gençlerin, çocukların, kadınların ve toplumdaki herkesin buluşacağı sosyal ve kültürel faaliyetlerin merkezi olmalı. Biz ülkemizde her gün 5 vakit ezan sesini duyuyoruz ve bu bizde bir alışkanlık haline gelmiş. Ancak, yurtdışında bu durum öyle değil. Yurtdışındaki din kardeşlerimiz, ezan sesini bile özlüyorlar. O insanlar, bulabildikleri bir camiyi hem ibadet için hem de sosyal ve kültürel faaliyetleri için bir merkez haline getiriyorlar.

Cami dışı Din Hizmetleri adıyla bir proje başlattık.

Bu proje ile din hizmetlerinin sadece namaz kılmak ya da oruç tutmak olmadığını, dinin bütün sosyal hayatı kapsadığını vermeye çalışıyoruz.

Din görevlimiz sadece camide namaz kıldıran bir memur değildir. Toplumun bütün sosyal hayatına müdahale eden kanaat önderi olmalıdır.

Bu projede de çok güzel örnekler yaşıyoruz."

(soL - Haber Merkezi) - 03.10.2010
http://haber.sol.org.tr/

Son Yazılar