Bu Seçim Sistemiyle AKP Bin Yıl Daha Seçilir

Seçim sistemi güvenliği konusunda toplumsal endişelerimizi paylaştığım, sayısız yazı yazdım.

Sebebi malum. ABD’de kullanılmış şaibe sebebiyle bırakılmış. AB devletleri bunu bildiği için, seçimi manuel (elle sayım) sistem ile yapıyor.

2007 seçimlerinden beri verilen soru önergeleri, sistemin zafiyeti konunun uzmanlarınca belirtildiği halde, siyasi partilerimiz ve medya bu işe el atmıyor.


Eylül ayının başında bilişimci iki dernek, Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) ve İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD) bir araya gelerek, SEÇSIS konusunda ortak bildiri yayınlandı. Unutmuştum ki sayın N.F duyuruyu bana yönlendirdi şu satırlar ile:

“Şaibeli olduğunu düşündüğüm ve klasik seçim sistemine dönülmediği sürece bu seçim sistemiyle AKP’nin bin yıl daha seçileceğini! düşünüyorum.”

İşte bu düşüncelerin son bulması gerekiyor. Konu AKP değil, güvensiz seçim sistemidir.

* * *

Seçim sistemine bağımsız denetim şart


“Seçimler Demokratik Sistemin önemli bir parçasıdır. Anayasamız, 79 maddede "seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevini" bağımsız bir yargı organı olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yürütülmesini emretmektedir.

Daha önceki seçimlerde Seçmen Kütüklerinde bazı hatalar ve son Mahalli Seçimde seçim sonuçlarının merkeze aktarımı ve  değerlendirilme sırasında bazı tıkanıklıklar yaşanmış ve toplumda bazı endişelerin oluşmuştur. Bu endişelerin giderilmesi ve daha saydam bir sayım yapılması konusunda görüş ve önerilerimizi paylaşmayı,  Bilişim konularında faaliyetler gösteren bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak görev addediyoruz.

Ocak 2009'da Ankara Barosunda yapılan panelde de belirtildiği gibi, SEÇSİS sistemini Türk Bilişim Uzmanları tarafından üretilmiş güvenli bir sistem olduğunu düşünüyoruz. İlgili uzman arkadaşların bildikleri bütün güvenli tedbirleri aldığını düşünüyoruz. Fakat, bunun bağımsız denetleyiciler tarafından doğrulanmasını; yazılım, donanım ve ağ altyapısının güvenlik ve bütünlük denetlemesinden geçmesini (teknik deyimi ile audit) gerekli görürüz.

Bu önerimiz, UYAP dahil tüm kritik sistemler için de geçerlidir. Kamu oyunda en ufak bir tereddüt olmaması için hem sistemin üretim ve geliştirme hem de işletim aşamasında bu denetimin periyodik olarak yapılması gerekir.

Kamuoyunda tereddüt kalmaması YSK'nın, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının  üzerine düşenler görevler vardır. YSK'nın sandıklara ait ham bilgileri, il ve ilçe bazında dizin yapısında İnternet ortamında yayınlamasında yarar vardır. Bunu en azından, siyasi partilere açması gerekir.

Sandık başında, sayım sonuçları gösteren tutanağın siyasi parti gözlemcilerine verilmesi ve orada asılması; kamuoyunun tereddütlerini gidermede ve seçimin düzgün yapıldığının doğrulanmasında çok önemlidir. Kendi elindeki tutanaklarla, YSK İnternet sitesindeki bilgilerin uyuştuğunu gören siyasi partiler, seçimlerin düzgün yapıldığından emin olacaklardır. Siyasi Partilerimizin, sandık sonuçlarını, çeşitli teknolojilerle kamuoyuna iletmesi de yurttaşların olası tereddütlerini yok etmede önemlidir.

YSK'nın Siyasi Partileri ve Bağımsız Sivil Örgütleri paydaş olarak kabul ederek, yönetişim ilkeleri ışığında işbirliği yapması; bunu kendi asli görevinden taviz vermeden yapmasının ülkemize sayısız yarar sağlayacağından eminiz.

Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) - İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD)”

* * **

MHP ve CHP’ye düşen

Geçtiğimiz nisandan 12 eylüle kadar referandumla geçti. Gelecek haziranda da seçim olacağına göre iktidar, o tarihe kadar seçim ekonomisi uygulayacak.

CHP’nin yeni genel başkanı kendisini ispatlayacağım diye uğraştı, yoruldu. Görülen o ki CHP’de komplo sonrası sular anca durulacak. Bir yılımız, referandum ve seçime kurban gidecek. PKK ve BDP’ye seçime kadar sadece sus payı verilecek, fazlası AKP’nin tek başına seçimi kazanmasına bağlı olacak.

MHP ve CHP’nin sekiz ay sonraki seçime hazırlığı içinde, seçim güvenliği de olması gerekir. YSK’ya başvurarak, seçmen kayıtlarının muhtarlıklar yolu ile teyidi talep edilmeli. SEÇSIS konusunda oluşan şaibe giderilmeli.

Neval KAVCAR - 01.10.2010  - Açıkistihbarat
http://www.acikistihbarat.com

Son Yazılar