isid abd iliskisi kaniti2 1

IŞİD, ABD’nin eseri!

Başlık, eleştirel sol basından. Zamanında Esad’ın devrileceği hezeyanına kapılarak, ortalığı

ateşe veren büyük Batı basını henüz suskun. Suriye ve halkına büyük tuzaklar kurulmuştu, stratejik nedenlerle Şam’a müdahale başlatılmıştı; emperyalist güç merkezlerinin bildiri odağı gibi çalışan Batı basını; Beşar Esad’ı destekleyen Moskova ve Tahran’ı terörist bile ilan etmişti. Dileğimiz, Suriye’de onbinlerin katledilmesinde, milyonların yurdunu terketmesinde payı olan bu gazeteciliğin, şimdi muhasebe yapabilmesi, onun da ötesinde hükümetlerini sorgulayabilmeleri. Bekleyelim, görelim.

PENTAGON İFŞAATLARI...

Evvelsi hafta en önemli bölümleri karartılmış olsa da yayımlanan Pentagon’un, 2012 yılına ait 7 sayfalık gizli belgeleri, eli kanlı Batı’nın kirli bohçasını ortaya döktü; büyük suç ve günahları ortaya saçıldı. Batılı güçlerin Selefi terör örgütü IŞİD’in kuruluşunu ilk başından beri bildiği ifşa oldu. ABD ve NATO’nun önde gelen diğer hükümetleri, IŞİD’in oluşmasına, yayılmasına ve yükselişine sadece göz yummamışlar; Esadı devirmek istedikleri için, terör örgütüne Suriye iç savaşında “amaçlarına uygun” destek de vermişler. Kanlı ortaklığın bölgedeki baş aktörleri Türkiye ve Körfez ülkeleri, Suriye’nin Doğusunda selefi bir İslam Devleti kurulmasında ısrar etmişler. Amerikan Askeri İstihbaratı (Defense Intelligence Agency) nin açık edilen belgelerindeki “Suriye- Irak sınırında, sonuçları korkunç da olsa, Selefi bir İslam Devleti kurulabilir.” notu, ortakların gözünü ne denli kan bürüdüğünün kanıtı.

isid abd baglantisi3

IŞİD başkanı Bağdadi ABD Senatörü Mc Cain ile bir toplantıda..!

‘ILIMLI MUHALEFET’LE TERÖRİST İSLAM DEVLETİ’NE...

Batı’nın, Irak’ın işgalindeki uygulamalarını, Suriye’de de tatbik ettiği, stratejik savaşlarını “demokrasi” ile maskelediği görülüyor. Suriye halkı “zalim Esad’dan kurtarılarak” özgürleştirilecekti. Bunun için “ılımlı Suriyeli muhalifler” desteklenmeliydi. Oysa Batı’nın “cici muhalifleri”, Amerikan İstihbarat Örgütü DIA’nin belgelerinde de yer aldığı gibi; Selefiler, İhvan Kardeşler, Irak El Kaidesi ve kolları gibi en kanlı terörist guruplardan oluşumaktaydı. Öyle, denildiği gibi ılımlı değil; Suriye ve bölge halkının, Esad’ın üstüne salınan Washington destekli bu güruh, en azılı teröristlerdi; aynı zamanda Suriye iç savaşının “asıl tetikleyici” güçleriydiler.

Amerikan Gizli İstihbaratı’nın belgesinde, bu gurupların arasındaki “ilişki ağlarının” “IŞİD’in oluşmasını” kolaylaştırdığı; Irak el Kaide’sinin “Suriyeli muhalifleri” başından itibaren “Alevi-Şam rejimine” karşı “mezhep savaşları” nedeniyle desteklediği yazıyor. 2012’de düşülen “Suriye’de olaylar mezhepsel çatışmaya doğru gidiyor. Suriye’nin Doğusu’nda, Haseki ve Deyrizor’da Selefi İslam Devleti kurulabilir” notu Washington’un, 2012’den itibaren olayları “bilinçli” biçimde “takip” ettiğini gösteriyor. Nitekim bu notlardan 1 yıl sonra, kendini Halife tayin eden Ebu Bekir El Bağdadi, Nisan 2013’te “Suriye İslam Devletini” ilan ediyor.

HEDEFTE Şİİ İRAN VAR!

Pentagon belgelerine 2012 Ağustos tarihinde geçen notlara göre; “Suriye muhalefetini destekleyen güçler, tam da bunu; Selefi İslam Devleti’nin kurulmasını istiyor.” Nedeni, Batı’nın, İran’la “iktidar savaşları.” Suriye muhalefetini destekleyen “Batı, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye” Tahran’ın müttefiki Esad’ı “Şii yayılımcılığının stratejik derinliği” olarak görüyor. “Suriye’nin Doğusunda kurulacak Selefi İslam Devleti” Batı’nın çıkarlarıyla “uyuşuyor” deniliyor: “Şam izole olur; Şiilerin en güçlü kalesi Tahran’ın önü kesilir.”

Pentagon’da, 2012’de belgelere kayda geçen bu notlardan sonra, Batı’nın “bilgisi ve desteği” ile kurulan IŞİD’in cihadist militanlarının Suriye’de giderek daha büyük bölgeleri ele geçirdiği, korkunç katliamlara başladığı malum. Yeni olan, Batılı güçlerin ve Ankara’nın, işlenen insanlık suçuna, başında beri müdahil olduklarının belgeri.

ZULME ANKARA ORTAK!

Gözünü hegemonyal hırs ve kan bürümüş Batı ve bölgedeki müslüman ortaklarının, AKP rejisindeki Ankara’nın hiç tereddüt etmeden, Suriye’yi; bütün bölgeyi “stratejik hedefler” nedeniyle cehenneme çevirmiş olmalarının bir gün hesabı sorulacak. Ortadoğu’nun sınırlarını yeniden çizmek adına; katliam, göç; acımasız yıkım tam hız devam ediyor. Plan hala işliyor. Basiret yoksunu Batı ve Ankara’nın bölge halklarına zulmü, birgün dönecek. Bu umut tükenmiyor. Haftaya, Almanya’nın rolünü sorgulayacağız.

Kaynak: Department of Defense: Information report, not finally evaluated intelligence. 14-L-0552/DIA/287-293. www.judicialwatch.org . german-foreignpolicy son sayısı.

Gönül KENTER - 30 Mayıs 2015 - Aydınlık

Son Yazılar