c5 suikast kumpas hucresi2

Bakanlık Onaylı (FETÖ) Fethullahçı Terör Örgütü Şubesi!

Ali Fuat Yılmazer Hrant Dink soruşturmasından tutuklandı. Kararla, polis içindeki İçişleri

Bakanlığı onaylı gizli örgüt ortaya çıktı.

Cemaatin Emniyet uzantısına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu bulunan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer hakkında, Dink cinayeti kapsamında da tutuklama kararı verildi. *** Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de Şişli’de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, şüpheli sıfatıyla 2. kez ifadesi alınan Yılmazer, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Hakimlik kararında, şüpheli Yılmazer’in “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve tasarlayarak öldürmeye yardım etme” suçlarından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildiği belirtildi. Suç tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olarak görev yapan Yılmazer’in görev alanının “azınlıklar ve dini oluşumlar” olduğu kaydedildi. Böylelikle Dink’in öldürülmesinde ihmali bulunan devlet memurları hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 5’e yükseldi. Tutuklananlar arasında ilk kez Yılmazer’e “örgüt kurmak” suçlaması yöneltildi.

feto bakanlik onayli

‘C-5, BAKANLIK OLURU İLE ÇALIŞMAYA BAŞLADI’

Tutuklama kararında şüphelilerin, Hrant Dink cinayetini işleyen örgütün yönetici veya üyesi olmamakla beraber cinayetin işleneceği bilgisine sahip oldukları aktarıldı. Görevleri gereği cinayeti işleyecek örgüte operasyon yapmayan veya Dink’e koruma sağlamayan şüphelilerin eyleminin “örgüte yardım” olarak değerlendirildiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada yeni delillerin elde edildiği vurgulandı.

Kararda, Yılmazer tarafından “C-5” isimli gizli birimin oluşturulduğu ve başlangıçta sadece komiser ve yardımcılarının yalıtılmış bir ortamda görev yaptıkları anlatıldı. Dink cinayeti, Rahip Santoro cinayeti, Zirve Yayınevi cinayetleri, Ergenekon, Balyoz ve diğer önemli tüm olaylara bu büronun baktığı belirtilen kararda, “C-5” bürosunun İçişleri Bakanlığı’nın oluru ile 23 Kasım 2012’de yasal mevzuata bağlı olarak çalışmaya başladığı belirtildi. Kararda, ‘’Burada, öncesinde kanun ve mevzuat dışı gizlice oluşturulan bir birim olarak yapılması planlanan Ergenekon, Balyoz ve benzeri operasyonların alt yapısının hazırlandığı tespit edilmiştir’’ denildi. Daha önce Ali Fuat Yılmazer ve aynı suçtan tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek, C5’i itiraf etmişti.

Bu itiraflarla C5’in 5 yıl gizli ve yasadışı çalıştığı da ortaya çıktı. Bu kez mahkeme Emniyet’teki C5 biriminin, Ergenekon, Balyoz ve benzeri operasyonların alt yapısının hazırlandığını tespit etti. Bu durumda önümüzdeki günlerde C5 birimi hakkında yeni soruşturmaların açılması bekleniyor.

ali fuat yilmazer

CİNAYETİN BİLİNMESİNE RAĞMEN DİNK KORUNMADI’

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Şüpheli Yılmazer, Yasin Hayal grubu tarafından geliştirilen Dink cinayeti tasarısı ile ilgili olarak, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden kendisine sunulan F4 raporlarından, cinayeti işleyecek kişilerin bilinmesine rağmen, açık ve yakın tehlike altında bulunan Dink’in korunması gerekirken, görevi gereği cinayeti önleme, cinayet hazırlığı yapan örgüte hakem rolü oynayarak operasyon yaptırma, bu grubu etkisiz hale getirme ve Dink’i kanundan kaynaklanan koruma yükümlülüğüne aykırı hareket etmiştir.

Emniyet içindeki bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi için Hrant Dink’e şahsi ve mekansal koruma sağlamadığı anlaşılan Yılmazer, Emniyet içinde cemaat olarak tanımlanan bir yapılanmayı gerçekleştirerek sonradan kumpas oldukları anlaşılan Ergenekon, Balyoz gibi soruşturmaları başlatmayı amaç edinen suç örgütünün yöneticilerindendir.

Bu anlamda, amaç suçun gerçekleştirilmesi için Dink’in mutlak surette öldürüleceği, bunun için hazırlıklar yapıldığı ve (cinayetin) bilinmesine rağmen amaç suçun gerçekleşmesi için araç suç olan Dink cinayetinin gerçekleşmesi beklenmiştir.” Kararda, Erhan Tuncel’in yardımcı istihbarat elemanlığına 23 Kasım 2006’da İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tarafından son verilmesine rağmen, bu hususun kendisine tebliğ edilmediği kaydedildi.

Dink cinayeti tasarısıyla ilgili bilgi akışının kesilmesinin önüne geçildiği, ancak elde edilen yeni bilgilerin F4 raporlarına dönüştürülmesi ve resmi kayıtlara geçirilmesinin de bu şekilde engellendiği vurgulandı. Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde yazışmaların ve medya dosyalarının bulunduğu sunucunun arızalandığı gerekçesi ile Dink cinayetinden 9 gün önce arıza formu tanzim edilerek, İstihbarat Daire Başkanı’na gönderildiği belirtildi.

‘RESMİ YAZIŞMA VE EVRAKLAR YOK EDİLDİ’

Kararda, yeni sunucunun Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne getirildiği ancak arızalı olduğu iddia edilen Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü yazışmaları ve medya dosyalarının bulunduğu sunucunun İstihbarat Daire Başkanlığı’na teslimine ve tamirine ilişkin bir evrakın bulunamadığı vurgulandı. Dink cinayeti tasarısına ilişkin bütün resmi yazışma ve medya dosyalarının da bulunduğu sunucunun imha edilerek sorumluluk doğuracak Dink cinayeti öncesinde dinleme kararıyla elde edilen son kayıtları ve resmi yazışmaların tümünün yok edildiğinin anlaşıldığı belirtildi. Hakimlik, bu nedenlerle kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması, bu suçların yasada öngörülen cezalarının alt ve üst sınırı ile soruşturmanın henüz tamamlanmadığını dikkate alarak Ali Fuat Yılmazer’in sevk edildiği maddeler kapsamında tutuklanmasına karar verdi.

*** *** ***

‘Akyürek ve Fuat müdür arkamızda’

Kararda Ogün Samast’ın 5 Aralık 2014 ve 23 Ocak 2015’te savcılıkça alınan ifadesine değinilerek, Samast’ın ‘’Dink cinayetiyle ilgili kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in etkisi kalmadığı için korkusunu yenerek konuşmaya karar verdiğini’’ söylediği hatırlatıldı. Samast’ın şu ifadelerine yer verildi:

“Dink cinayetinden 1 hafta önce Yasin Hayal ile Erhan Tuncel’in evine gittik. Tuncel, burada Dink’in 5-6 fotoğrafıyla adres bilgilerinin bulunduğu dosyayı verdi. Tuncel’in, Yasin Hayal’e ‘Ramazan Akyürek ve Fuat müdür arkamızda’ dediğini duydum ve konuttan çıktıktan sonra bunu Hayal’e sordum. Hayal de bana ‘Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer arkamızda’ dedi.’’

Bu beyanlardan Dink cinayeti öncesi tüm süreçlerde yapılan hazırlıklardan Yılmazer’in bilgi sahibi olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Aydınlık - 30 Mayıs 2015

Son Yazılar