Afganistan-Turkgucu-Komutani-Nicin-Olduruldu

Afganistan’da Türk Albayın ölümüyle ilgili önemli iddia!

Geçtiğimiz yıl Afganistan’da bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdiği bildirilen Albay Faruk Sungur’un öldürülmüş olabileceği gündeme gelmişti.

O sırada Afganistan’da askeriliğini yapan bir okurumuz önemli bir iddiada bulundu.

Afganistan'daki Türk Gücü Komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur’un bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdiği Cumhurbaşkanlığı tarafından duyurulmuştu.

Açıklamanın Cumhurbaşkanı tarafından yapılması şaşkınlık yaratırken, Afganistan'da o güne kadarki en üst düzey kayıplardan birisi hakkında ne NATO, ne Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) karargahı ne de Genelkurmay'dan açıklama yapılmamış olması dikkat çekmişti.

Bu açıklama tatmin edici bulunmazken Albay Sungur’un öldürülmüş olabileceği gündeme geldi. Kazanın gerçekleştiği belirtilen yolun durumu; daha önce çelik yelek kullanmayan komutanın ekibine çelik yelek giydirmesi gibi bilgiler, ölümün üzerindeki şüpheyi arttırmıştı.

“Amerikalılarla arası bozuktu”
Bir okurumuzun haber merkezimize ilettiği mailde, Albay Sungur’un ölümüyle ilgili önemli iddialar yer alıyor. O dönemde Afganistan’da bulunan okurumuz, Albay’ın ölümünden kısa bir süre önce Afganistan’da yaşanan bir gerginliğe dikkat çekiyor:

“2009 yılında, Afganistan Kabil'de, Türk askerleri tarafından korunan PASS Cephaneliği'ne (Pol-i Çarki Cephanesi) yiyecek taşıyan ve üzerinde Türk bayrakları bulunan ve de bizim askerlere yiyecek taşıyan bir kamyon, cephaneliğin nizamiyesine geldi. Ardından Türk bir teğmen dışarı çıktı ve Afgan şoförün yanına gitti. Araç cephaneliğe giriş yapmak üzereyken oraya 50 metre mesafede bulunan bir Amerikan devriyesindeki kadın bir Amerikalı asker keyfi ateş açtı. Türk teğmen yere yatarak hayatını kurtadı, ancak Afgan şoför bacağından ve omuzundan vuruldu. Neyse ki ölmedi.”

Bu olayın ardından bir gerginlik çıktığını belirten okurumuz, “Olay ardından ABD komutanları ile aramızda bir gerginlik çıktı. ISAF komutanı Türk Kışlası, Kamp Doğan'ı ziyarete geldi, ancak o dönemin Afganistan Türk Tabur Komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur, ISAF Komutanı'nı kışlaya sokmadı kapıdan çevirdi” dedi.

Yaşanan bu gerginliğe ve gerginliğin ardından Albay Sungur’un Amerikalı komutanlar ile ISAF’a karşı tepkisine dikkat çeken okurumuz, “Olaydan bir süre sonra da bizim komutan, Türkiye'ye dönmek üzereyken Afganistan'da bir trafik kazasında yaşamını yitirdi” diyerek Albay’ın şüpheli ölümüne dikkat çekti.

Şüphe hep gündemdeydi

Daha önce soL'da yer verdiğimiz haberlerde bu ölümün şüpheli olduğuna ve açıklanandan daha farklı bir tablonun ortaya çıkmasının, Afganistan'daki Türk askerlerinin durumunu değiştireceğine dikkat çekmiştik.

Bu olayı Newsweek dergisinde değerlendiren Esedullah Oğuz “2004 - 2007 arası ISAF'ta görev yaptığım sırada, bu kazanın gerçekleştiği yolu onlarca defa geçtim. Bu yolda trafik öyle seyrektir ki bazen bir, iki saatte bir ancak bir araç geçer. Trafik kazası, pek rastlanan bir şey değildir” dedikten sonra şu bilgileri eklemişti:

“Ayrıca intihar saldırılarından korunmak için tüm ISAF araçlarının ön ve arka tarafına ‘yaklaşmayın’ yazan uyarı levhaları yerleştirildi. ISAF araçlarının kendilerine çok yaklaşan sivil araçlara ateş açma emri ve yetkisi var. Bu yüzden Afgan sürücüler askeri konvoylardan mümkün olduğunca uzak duruyorlar. Ama farklı amaçları olan gruplar bulunabilir.”


Şüpheli durumlar

Albay’ın ekibindekiler bu olayın ardından bazı şüpheli durumlardan bahsetmişlerdi. Yolda giderken ve gelirken gördükleri 13.5 saat boyunca bekleyen kamyonun onların geliş ve gidişini haber vermek için orada bulunup bulunmadığını; kazadan hemen sonra ıssızlığın ortasında etraflarında beliriveren silahlı Afganların "işin bitip bitmediğini" kontrol etmek üzere gelip gelmediğini soran askerler,

"Komutanımız halkla birebir temas ederken bir kere bile çelik yelek, kask ve silah almazdı. Böyle yaptığımızda da bize kızardı. ‘Bizi sevgi korur. Biz barış gücüyüz. Silah bize zarar verir’ derdi. İlk defa yolculuktan bir gün önce ekibi toplayarak herkesin silahını mühimmatını, çelik yelek ve kaskını almasını istedi. Biz de tüm tedbirlerimizi alıp zırhlı ciplerle yola çıktık" dediler.

Cumhurbaşkanlığı ne demişti?

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Afganistan'daki Türk Gücü Komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur ve Afganistan'da düzenlenecek olan cumhurbaşkanı seçimleri için 12 Temmuz’dan itibaren Mezar-ı Şerif'e yerleşmekte olan Türk askeri birliğinin komutanı Albay Murat Kaymakçılar'ın içinde bulunduğu zırhlı aracın Faryap vilayetinin Devletabat ilçesi yakınlarında trafik kazası geçirdiği, kazada Kurmay Albay Sungur ile Uzman Çavuş Mevlüt Baydur’un olay yerinde yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

(soL - Haber Merkezi) - 22.09.2010
http://haber.sol.org.tr/

Son Yazılar