mehmet yuva3

Sayın ‘oğlu’ hava desteği savaş sebebidir!

Arap medyası ve hatta en tepedeki Arap siyasiler bile Türk yetkililerin isimlerini doğru

yazmıyor ve sahih telaffuz edemiyor. Davutoğlu, Çavuşoğlu veya Bekaroğlu soyadındaki Davut’u isim oğlu’yu da soyadı sanıyor. Hatırlarım, başta Sayın Esad birçok Suriyeli yetkili bizim malum oğullara hitap ederken “Sayın Oğlu” derdi. Arap medyasında Davutoğlu haberi söz konusu ise “Oğlu geldi oğlu gitti” denilirdi ve halen bu şekilde sürüyor. Çok kez tashih ettik ve uyardık fayda etmemiş. “Oğul” Arapçada “İbn” demektir. “İbne” kelimesinin kökenidir. Maşallah, Arapçanın en kıymetli kelimesini Türkçemize taşırken facia bir anlam yüklemişiz. Maşallah dedim de aklıma geldi. Kamyonların ön cephesinde ‘Maşallah’ yazılır. Gavur, bunu şirket ismi sanıp, “taşımacılık sektöründe Türkiye ve dünyanın en büyük holdingi Maşallah” demiş.

Arap medyasının en etkili kuruluşları arasında yer alan El-Mayadeen TV, Suriye Dış İşleri Bakan yardımcısı Faysal Mikdat ile röportaj yapmış. Türkiye Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu’na yine “Oğul” demiş. Eğit-donat- Suriye’ye savaşa yolla Yüksek Terör Üniversitesinden mezun olacak ılımlı katillerin, “hava desteğine haiz olmaları gerekir. Bunun için ABD ile prensipte anlaştık” demişmiş. Bu beyanatını da Güney Kore ziyareti esnasında Daily Sabah gazetesine vermiş. El-Mayadeen TV Çavuşoğlu’nun tarihe, “Y-Osmanlının Biz yukarıdan Siz aşağıdan Suriye’yi Fetih” üzerine olan ahkamını öğrenmek istemiş. “Sayın Mikdat, Sayın Oğlu’nun açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz” diye sormuş. Mikdat, “Oğlu (Çavuşoğlu) halt etmiş” mahiyetinde görüş beyan etmiş. Mikdat özetle, “Yıllardır terörü besleyen, Suriye’de akan kandan sorumlu olan AKP hükümeti bu programla yeni suçlar işlemektedir. Bu açıklamalar savaş sebebidir” demiş. Çavuşoğlu ve hükümeti “özgürlük ve demokrasi” için Suriye ile 5 senedir savaşıyor. Olacak olan masa altında yürütülen taraf oldukları kirli savaşın havaya taşınmasıdır.

Güney Kore ziyareti öncesi ve sonrasında eğit-donat-Suriye’ye savaşa yolla programı üzerine konuşan Sayın Çavuşoğlu iki husus üzerinde ısrar etmektedir:

Eğitilecek ılımlı katillerin sahaya sürülmesi halinde, hava desteği olmadığı takdirde, başarılı olmaları ihtimali zayıf. Hava desteğinin nasıl sağlanacağı ve hangi üslerin bu amaç için kullanılacağı orduya bırakılıyor. ABD ile prensipte anlaşmanın sağlandığı iddia ediliyor.

Çavuşoğlu Ilımlı katillere hava desteğini nasıl verecek? Suriye ile savaşa girer mi? Ordu ne yapar? Bütün bu sorular cevap bekliyor. Çavuşoğlunun ve bu zihniyeti kurcalayanların bir hesabı olabilir. Ancak evdeki hesap her daim Suriye sahası hesabına uymaz. ABD ile bu konuda bir prensip antlaşması sağlandığı ifadesi inandırıcı değil. ABD Suudi Hanedanlığını Yemen bataklığına teşvik ettiği gibi Türkiye’yi de Suriye bataklığında yalnız görmek istemektedir. ABD’nin tek prensibi vardır o da Türkiye’yi partner veya müttefik olarak görmemektir.

Arabistan’ı ABD inisiyatifi altında Suudi, Katar ve AKP hükümetinin askeri üslerinde “özgürlük savaşçıları” eğitilecek donatılacak ve yeni bir ülkenin kurulması için Suriye’ye ihraç edilecek. Trajik-komik ancak insanın en büyük noksanı aklının unutkanlık hastalığına haiz olduğu gerçeğidir. Rahmetli Menderes’in Suriye hatalarından ders almayanların bu ülkeyi yönetmeleri hazindir. Sayın “oğlu” hava desteği savaş sebebidir ve vatan savunması dışında savaş cinayettir.

Mehmet YUVA - 28 Mayıs 2015 - Aydınlık

Son Yazılar