ufuk soylemez3

Sitem mektubu!

Aşağıda yayınlayacağım mektup, esasında CHP’ye oy ve gönül vermiş, Atatürkçü, yurtsever

ve demokrat, yüz binlerce insanımızın da duygu ve düşüncelerini yansıtıyor. Onlara adeta tercüman oluyor.

Mektubu yazan, yaklaşık 60 yıllık CHP üyesi olan, değerli bilim ve tıp adamı, İstanbul Üniversitesi önceki rektörlerinden ve Milli Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olan Sn. Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu.

Mektubun muhatabı ise, adaşı CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu. Mektup, 10 Nisan 2015 tarihinde gönderilmiş. Olumlu-olumsuz hiçbir yanıt alınamaması karşısında Sn. Alemdaroğlu tarafından kamuoyu ile paylaşılmış.

Bugünkü köşemizi önemi, hassasiyeti ve kamuoyunca da bilinip öğrenilmesinin son derecede yararlı olacağı düşüncesiyle -yazarının iznini almak suretiyle- bu mektuba ayırıyoruz.

Çünkü bu sitem dolu demokratik görüş ve itirazları milyonlarca partilinin ve seçmenin de paylaştığını düşünüyoruz.

Tabii Sn. K. Alemdaroğlu hocamızı bu demokratik tavrı, ilkeli ve haysiyetli duruşu için bir kez daha gönülden tebrik ediyorum. ...

“Sayın Genel Başkanım,

10 Nisan 2015 tarihinde size gönderdiğim FAX;

Prof. Dr. Kemal Y. Alemdaroğlu İstanbul Üniversitesi 24-25. Dönem Rektörü 31 Aralık 1997- 22 Eylül 2004 Sayın Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı

ANKARA

Sayın Genel Başkanım,

Partimizin aday listelerini görünce; Cumhuriyetimizin Kuruluş Felsefesi ve kazanımlarını savunan, yaklaşık 60 yıldan beri CHP Üyesi ve oy vereni olarak çok üzüldüm. Çünkü 1957 CHP Üyesi-İstanbul, 1959-1960 CHP Fatih İlçesi, Faik Ahmet Barutçu Ocağı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, 1962-1963 CHP Fatih İlçesi, Gençlik Kolu Başkanı, 1963-1964 CHP İstanbul, İl Gençlik Kolu Başkanı, 1973 Üniversite Yasasına kadar CHP İlçe ve İl Kongreleri Üyesi (Yasa Üniversite Öğretim elemanlarının Siyasi Partilere girişini yasakladığı için üyeliğim silindi.)

- İstanbul 2.Bölgede oy vereceğim. Ancak Listenin 1. sırasında bulunan Selina Doğan’ın Ermeni soykırımı savunucusu olduğunu bilerek nasıl oy verebilirim.

Çünkü ben, Rahmetli Rauf Denktaş Başkanlığında birçok Siyasi Parti mensupları ile oluşturduğumuz bir grupla (daha sonra Talat Paşa Komitesi adı verilmiştir) 2005 yılında Lozan’da,2006 yılında Berlin’de, 2007 Yılında Lozan, Paris ve Londra’da “ERMENİ SOY KIRIMI YOKTUR” diyerek etkinliklerde bulundum. Hatta 1. Ergenekon iddianamesinde ve savcıların esas hakkındaki mütalaasında bu etkinlikler bizlerin suçu olarak gösterilmiştir.

Ayrıca eşi Av. Erdal Doğan’ın Hırant Dink Cinayeti ve benzeri bazı cinayetlerin suçunu Ergenekon, Balyoz ve benzeri davaların suçsuz sanıklarınamağdurlarına yüklemeye çalıştığını ve bu davalarda Savcının yanında Müdahil olduğunu biliyoruz.

- Eski Diyarbakır Barosu Başkanı ve Savcı katliamını gerçekleştirenlerin müzakereci olarak istedikleri, fakat malum nedenlerle gelmeyen Sezgin Tanrıkulu’nun 20 Ekim 2008 tarihinde başlayan 1. Ergenekon davasında (benim de sanık olarak bulunduğum) Güneydoğuda işlenen bazı faili meçhul cinayetler için bizleri suçlamak amacı ile Müdahil Avukat olmak istediğini fakat Mahkeme heyetinin kabul etmediğini bilmediğinizi düşünüyorum. 2011 yılında oy verdiğim bu kişinin TBMM de CHP ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerine sadık davranmadığı da ortadadır. Eğer Diyarbakır CHP Örgütü tarafından çok destekleniyorsa orada ön seçime girmesi daha Demokratik olabileceği gibi belki de Partimizin oy almasını sağlayabilirdi. 2015 Milletvekili Genel Seçimi’nin ülkemizin geleceği yönünden anlamlı olduğunu bilerek listelerde düzeltilme yapılmasının gerekliliğini saygılarımla sunarım.

10 Nisan 2015 Kemal Y. Alemdaroğlu...”

Yorum ve takdir kamuoyunun...

Ufuk SÖYLEMEZ - 07 Mayıs 2015 - Aydınlık

Son Yazılar