irak bedeli dervis ekonomisi

Irak’ın Bedeli Derviş Ekonomisi!

Yaşar Okuyan, Ecevit Hükümetine Yapılan Operasyonun Perde Arkasını Anlattı!

57. Hükümet’in Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, ABD’nin Irak saldırısına onay vermedikleri için ABD operasyonuna hedef olduklarını, Derviş’in bu operasyonun parçası olarak gönderildiğini açıkladı.

Ecevit Hükümeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan ile söyleşimizde bugün, “Kemal Derviş’in neden Türkiye’ye gönderildiği” sorusuna yanıt aradık. Dün Derviş’in siyasi operasyonları ile AKP’nin iktidara hazırlanma sürecinin paralel yürüdüğünü aktaran Yaşar Okuyan, operasyonunun perde arkasında ABD’nin Irak operasyonu olduğunu, bu süreçte Kemal Derviş’in de Düyun-i Umumiye kanunlarını uyguladığını söyledi.

Ceyhun BOZKURT >>> 57. Hükümet neden Amerika’nın hedefi haline geldi?

Yaşar OKUYAN >>> Irak ile ilgili Amerika’nın bir operasyon hedefi vardı ve bunu da bizim hükümetle paylaştılar. Bizden destek istediler. Fakat Amerika’nın Irak’a yapacağı operasyona ne rahmetli Ecevit ne Sayın Mesut Yılmaz ne de Devlet Bahçeli onay verdi. Tabii Sayın Ecevit’in hassasiyeti çok esaslıydı. ‘Irak bizim komşumuz, Müslüman ülke. Böyle bir şeye aktif destek veremeyiz’ demişti.

Ceyhun BOZKURT >>> Çekinceleriniz neydi?

Yaşar OKUYAN >>> Amerika’nın Irak’a girmesi halinde hem Irak hem de bizim içinde bulunduğumuz coğrafya ve dünya için daha büyük belaların geleceğini görmemek mümkün değildi. Dolayısıyla böyle bir saldırıya olumlu yaklaşmadık. Öyle olunca bizim hükümeti tasfiye ederek onun yerine ABD’ye destek verecek bir hükümet için düğmeye basıldı.

Ceyhun BOZKURT >>> Kemal Derviş bu işin neresinde?

Yaşar OKUYAN >>> 57. Hükümet mayıs sonunda göreve başladı. 3 ay sonra, 17 Ağustos’ta Gölcük depremi, 12 Kasım’da da Düzce depremi oldu. Bu depremlerde 18 bin 860 vatandaşımızı kaybettik, 54 bin küsür vatandaşımız yaralandı. 254 bin küsur ev harap oldu. Bunlardan 52 bin 800’ü yıkıldı. Bu yıkımın bir de 18 milyar dolarlık ekonomik maliyeti oldu. Hükümet kuruldu ve önüne böyle bir şey çıktı. Hükümet bununla uğraşırken önce Rusya’da, 6-7 ay sonra da Latin Amerika ülkelerinden Brezilya, Şili ve Arjantin’de ekonomik kriz çıktı. Krizler bizi çok sarstı çünkü bankacılık sistemiyle ilgiliydi bu krizler... Stand-by anlaşması görüşmeleri sürerken IMF tabiri caizse ipe un seriyordu. Sonunda bir isim hükümetin gündemine düşürüldü: Kemal Derviş... Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli tanımaz. Ama geçmişte Bülent Ecevit’e belli konularda danışmanlık yapmış. Liderler müzakere etti, kabul edildi ve Merkez Bankası Başkanı olarak davet edildi. Adam havaalanına indiğinde en az 20 kamera onu bekliyordu. Tuvalete girecek olsa 20 tane kamera takip ediyordu.

Ceyhun BOZKURT >>> Algı operasyonu mu yapıldı?

Yaşar OKUYAN >>> Evet bir kurtarıcı, Mesih geldi havası oluşturuldu. Kemal Derviş gelir gelmez ‘Ben Merkez Bankası Başkanı olmam, ekonomiyi bana bağlayacaksınız, devlet bakanı olacağım’ dedi. Çaresizlik içersinde hükümet de liderler de onayladı. Burada detaya giriyorum, Kemal Derviş’e mal edilen birçok uygulama da ondan önce planlanmıştı.

Ceyhun BOZKURT >>> Yani öncesinde yapılanlar Kemal Derviş’e mi mal edildi?

Yaşar OKUYAN >>> Tabii, bir algı operasyonu yapıldı. Kemal Derviş geldikten sonra yine en az 10 tanesi bizim dönemimizde hazırlanmış olan kanun tasarıları, belki bir iki maddeleri revize edildi. Onun dışında Kemal Derviş’in önerdiği 4-5 kanun vardı. Fakat o kanunlar adeta Düyun-i Umumiye’nin tahsilat kanunları gibiydi.

Yani Osmanlı’nın son döneminde Düyun-i Umumiye neydi? Almışız İngilizlerden, Fransızlardan borç ödeyemiyoruz. Adam tahsilat için adamı gönderiyor.

‘Emekli maaşlarını ödemeyelim’ demiş!

Ceyhun BOZKURT >>> Kemal Derviş ile Bakanlar Kurulu’nda tartışmalarınız oldu mu?

Yaşar OKUYAN >>> Tarihini tam hatırlamıyorum, devletin arşivinde var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Derviş imzasıyla bir yazı geldi. Yazıda “Önümüzdeki aydan itibaren SSK ve Bağkur emekli maaşlarına Hazine katkı yapmakta zorlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak siz kendi olanaklarınızla emekli maaşlarını ödemeyi gündeminize alın” deniyor. Şimdi buradan Kemal Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum: Senin Ekonomiden Sorumlu Yardımcı yapacağını söylediğin Kemal Derviş ‘Emekli maaşlarını vermeyeceğim’ diyen adamdır. Bildirgenizdeki çalışanlarla ilgili şeyleri Derviş’le yapamazsınız. Ya Kemal Derviş’ten vazgeçeceksiniz ya seçim bildirgenizden. Takdir sizin.

Ceyhun BOZKURT - 06 Mayıs 2015 - Aydınlık

Son Yazılar