chatham turkey project2 1 

7 Haziran sonrası Türkiye'yi Parçalama Projesi!

Batı, 7 Haziran seçimleri sonrası hazırlığında... ABD ve İngiltere’nin politikalarının

belirlenmesinde önemli rolü olan Chatham House’da Türkiye için fesat projeleri hazırlandığı belirlendi. HDP’ye verilen desteğin de bu proje çerçevesinde devreye sokulduğu bildirildi.

Batı’da Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgeyle ilgili çalışmalar hızlandı. Daha önce ABD’deki düşünce kuruluşlarında yürütülen mutfak çalışmaları, son dönemde İngiltere’ye kaydı. Bu kapsamda öne çıkan kuruluş ise ünlü Chatham House... Chatham House son yıllarda Ortadoğu üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Kuruluşun çalışmalarına çok sayıda ABD’li uzman da katılıyor. Aydınlık, Chatham House’da yapılan çalışmalara ve Türkiye üzerine yapılan planlara ulaştı.

SONRASINA HAZIRLANIYORLAR!

Kuruluşta yapılan son Türkiye değerlendirmesinde ülkenin bugünkü durumu Osmanlı devletinin son günlerine benzetiliyor. Yapılan toplantılarda Türkiye’nin içine düştüğü durumdan yararlanılması istenirken, buna dayanak olarak da AKP’nin PKK ile işbirliğine vurgu yapılıyor. “Türkiye’nin hali Osmanlının son dönemi gibi... AKP Hükümeti’nin PKK ile masaya oturması büyük fırsat. Uluslararası hukuk açısından da uygun ortam ortaya çıktı. Özellikle Dolmabahçe’de yapılan ortak açıklama, önemli bir koz verdi. AKP iktidardan gitse bile fark etmez. O toplantıyı AKP yaptı denemez. Muhatap Türkiye Cumhuriyeti” ifadelerikullanılıyor.

chatham turkey project

BİRİNCİ GÜNDEM 2. İSRAİL!

Kuruluşta düzenlenen toplantılarda bölge için yapılan analizler ve önümüzdeki dönem için öngörüler de masaya yatırılarak Batılıların buna göre hareket etmeleri isteniyor. Türkiye ve bölge için yapılan analizler şöyle:

“Bölgede gündemin birinci maddesi Kürt devletinin (2. İsrail) kurulması. ABD’de 2016’da yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçilerin iktidara gelmesi kesin gibi... Cumhuriyetçiler Kürt devleti ve İran’ın durdurulması konusunda sert politika izleyecek. Bu konuda hazırlıklar başlamış durumda. Önümüzdeki dönemde ABD’de istikrarsızlık artacak. İstikrarsızlık arttıkça ABD dış politikada saldırgan bir strateji izleyecek. Özellikle Ortadoğu ve Türkiye hedefte... Suriye konusu da masada... Bölge politikalarında ABD ve Avrupa arasında bazı sorunlar yaşansa da ABD-İngiltere’nin politikaları hakim olacak. Sevr benzeri bir durum yaratılacak. ABD’de Cumhuriyetçilerin başa gelmesi de hazırlanan planların hayata geçirilmesinin güvencesi olacak.”

PKK’YA OTONOM BÖLGE!

Yapılan alan çalışmalarının sonuçları da masaya yatırılmış bulunuyor. PKK’ya verilecek yeni olanaklar da Chatham House’un gündeminde. Artık Kürtlere bölgesel otonomi verilmesi kaçınılmaz olarak görülüyor. Yapılan toplantılarda hakim olan ve Batılı hükümetlere önerilen görüş, “Bu konuyu tartışmamalıyız. Türkiye buna mecbur. Batılı ülkeler bu çerçevede tavır belirlemeli. Geri adım söz konusu olamaz. Sınır çizilmesi aşamasındayız. PKK/HDP sınır çizilmesi koşuluyla belli tavizler verebilir. Sınırların çizilmesi ve bölgenin Kürt bölgesi olarak tanınmasını kritik eşik. Ana dil, güvenlik birimleri gibi konular, gündemin ilk sırasında değil. Sınır kabul edilirse ana dil, güvenlik ve yargı birimleri gibi konular zaten arkadan gelir. PKK yönetimi Batı ile benzer görüşlere sahip” şeklinde.

Türkiye’nin bu plana direnmesi halinde nasıl bir tavır sergileneceği de düşünülmüş. Türkiye’ye İran, Rusya benzeri yaptırımların gündeme gelebileceği kaydediliyor. “Türkiye Cumhuriyeti isteneni yapmak zorunda... Yapmazsa uluslararası hukuk devreye girer. Bunun için de yeterince malzeme verdi. PKK resmen tanındı. Türkiye itiraz ederse yaptırımlar gündeme getirilir. Hatta yaptırımların eşiğindeyiz” deniliyor.

AKP HAZIR!

Bu konuda yapılan toplantılarda AKP’nin durumu da analiz edilmiş. AKP’nin durumu için de şu değerlendirme yapılıyor: “AKP Hükümeti zorda. Yöneticiler bütünüyle yolsuzluğa batmış durumda. İktidar onlar için olmazsa olmaz. Tek dertleri kendi gelecekleri. Bu da uygun ortam yaratıyor. Kendini kurtarmak için her şeyi kabule hazırlar. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli. Erdoğan’la AKP ayrılmalı. AKP ile uyumlu bir çalışma yürütülebilir. Muhalefet yönetiminden de bir itiraz gelmeyecek.”

Bölge planlarında HDP’ye de roller verilmiş. Seçimlerde HDP’nin barajı aşmasına büyük önem veriliyor. “HDP’nin (PKK) konumu güçlenmeli. HDP desteklenmeli ve barajı aşmalı. HDP TBMM’de temsil edilirse sorunun çözümü rahatlar. Hele hükümete ortak olursa iş daha kolay hale gelir. Bu nedenle medya desteği önemli. Bunun için gereken yapılmalı” vurgusu dikkat çekiyor.

TSK hedefte!

Kuruluşta yapılan konuşmalarda TSK’nın hazırlanan planlara tepkisi de ele alınıyor. Bu konuda şu görüşler öne çıkıyor:

Türkiye’de ordu ve bazı Kemalist unsurlar pusuda bekliyor. Bölgedeki gelişmeleri takipteler. Her an yaşananlara müdahale edebilirler. Son dönemlerde kendilerini göstermeye başladılar. PKK’ya karşı sertleşirlerse halk desteğini alırlar. Bu nedenle TSK’nın önünün kesilmesi önemli. Bu konuda çalışma yapılması kritik önemde. Bu arada PKK’nın bölgede otoriteyi ele alması Türkler arasında öfkeyi büyüttü.

CHATHAM HOUSE NEDİR?

Chatham House İngiltere merkezli bir thinktank,yani “düşünce kuruluşu”. İngilizcede thinktank adı verilen bu kuruluşlar, ABD ve İngiltere’de, ordu, istihbarat,  dışişleri gibi çeşitli devlet organlarında yetişmiş uzmanların yaptığı   çalışmalar vasıtasıyla devlet politikalarının  oluşturulmasında görev üstleniyor. ABD ve İngiltere’de bu kuruluşlardan  çok sayıda var. Bunlardan en önemlileri ABD’deki CFR ve onun İngiltere  uzantısı olarak bilinen Chatham House. ABD’nin uzun vadeli gayrı resmi politikalarının ve gizli gündeminin belirlendiği  merkez olarak bilinen CFR ve Chatham House’un danışma ve yönetim organlarında, ABD ve İngiltere’deki büyük tröstlerin sahipleri yer alır. CFR ile Chatham House pek yakın temastadır.  Bu temas, Bilderberg Grubu ve Trilateral  üzerinden de yürütülür. İngiliz dış politikası üzerinde dışişleri bakanından  bakanlık müsteşarlığına, parlamento dış ilişkiler komisyonu üyeliklerine, dış ticaret kuruluşlarına, bu işle ilgili bakanlık, müsteşarlık vb. görevlilerine kadar etkili olan kim varsa Chatham House üyesidir. Chatham House 2010 yılında da “Devlet Adamı” ödülünü, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in elinden dönemin Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül’e vermişti.

Aydınlık - 04 Mayıs 2015

Son Yazılar