ekrem kahraman

Ya bir yol bulacağız Ya bir yol yapacağız!

Sanki tek bir partiyle karşı karşıyayız. Birleşik, partiler “üst”ü, yasa dışı BOP enstrümanı bir “üst” örgütlenme bu.

Genel merkezi Atlantik ötesinde. Meclisteki sistem partilerinin (AKP-CHP-MHP-HDP) hepsinin de dizayn edilmiş üst yönetimleri önemli ölçüde bu organizasyonun içerisinde. Onların içinde de Amerikancılar, BOP’çular, AB’ciler, Açılımcılar, Fethullahçılar “Ermeni soykırımı olducu”lar. Ortak kontenjanları liste başlarında seçilecek sıralarda. Gerisi fark etmiyor zaten; orası da formalite icabı ve sistem partilerinin oyun alanları olarak bırakılmış. Hangi parti kazanırsa kazansın aslında kazanan da asıl o “üst” BOP enstrümanı aygıt.

Geliyor olan asıl “büyük felaket”i, bu büyük tarihsel açmazı görüp feryadı figan eden partiler ve aklı başında aydınlarımız duruma isyan ediyorlar. Ne kadar yandaşı, ikinci cumhuriyetçisi, neoliberali, sözde muhalifi, solcusu, sağcısı, cumhuriyetçisi varsa hurra bu isimleri “demokrasi” aşkına linç etmeye girişiyorlar. Çekirge sürüleri gibi televizyonlarda onlar, gazete köşelerinde onlar, Cumhurbaşkanının, başbakanın uçağında, Kılıçdaroğlu’nun, Demirtaş’ın masalarında onlar. Tayyip Erdoğan’ı, AKP’yi özgürlük kahramanı ilan edip Türkiye’nin başına saranlar onlar. Her ne kadar dışlansalar bile AKP’den ellerini çekmeden “sol” yaftasıyla bir kollarıyla YCHP’yi gösteriyorlar, diğeriyle HDP’yi. Bir yandan “CHP oylarını bölmeyelim!” diyorlar, diğer yandan “HDP’ye baraj aşırtalım” buyuruyorlar. Bir yandan da “barış için” silah, kaos ve terör gösteriliyor. Sanki tek bir ağızdan sürekli ateş ediyorlar. Tek ağızlı, çok yivli, çok tetikli, çok kollu, çok dişli bir canavar bu. Sağı AKP ile eşbaşkanlık haline getirmişler, o eşbaşkanlık zulmüyle de “solu” ve korkutulmuş cumhuriyetçi seçmeni de YCHP ve HDP’ye razı olmaya zorluyorlar. Fakat anket sonuçlarına göre ilki % 27’yi geçemiyor, diğeri ise ancak barajın sınırında görünüyor onca desteğe, çabaya rağmen.

SİSTEM PARTİLERİNE OY YOK!

Türkiye’yi kurtaracak tek çözüm; sistem partileri AKP’ye, YCHP’ye, MHP’ye, HDP’ye oy vermemektir. Onları kurtaracak yegane çözüm de budur. Öyle ileri gidildi ki, artık onlar için geriye dönüş yolu bile trajik sonuçlara gebe. Çünkü menzilleri -tarihsel olarak- yoğun bir karanlıkta kaybolmuş durumda ya da züğürt tesellisi sahte menzillerinin şehvetine kapılarak bizzat kendileri birer hesaplaşma menziline dönüştüler.

Yazın bir yere: öyle ya da böyle; ne yapılacaksa şimdi bu aşamada yapılacak. Yoksa yakın bir gelecekte YCHP ve HDP için de diğerleri için de başka bir gelecek de olmayacak kanısındayım.

CHP’li değilim; bildim bileli Aydınlıkçı ve Vatan Partiliyim. Fakat Cumhuriyetçi kaygılarla 40 yıldır neredeyse hep CHP’ye ya da çizgisine oy verdim. Ama artık YCHP’ye de diğerlerine de oy yok! Öyle bir duvara gelip dayandık ki, ya yeni bir yol bulacağız ya da yeni bir yol yapacağız!

Açık: Direnseniz, itiraz etseniz, belki o eski, donup kalmış “angaje” kafanıza yatmasa da bulunacak tek yol da, yapılacak yeni yol da Vatan Partisi çizgisi.

Hayır hayır bu yazı asla YCHP’ye ya da başka bir sistem partisine basit bir “oy vermeyelim” de şu partiye verelim yazısı değil. Bu artık en statükocu ve sapmış sistem partilerinin Türkiye’yi hep birlikte getirdikleri yer nedeniyle cezalandırılmaları, sistem dışından Vatan Partisi gibi ufku açık devrimci bir partiyi Meclis’e sokma ya da en azından bir gelecek umudu olarak oy oranını yukarıya taşıyarak çok geçmeden geleceği şimdiden belli bir sonraki seçimler ve gelecek için zorunlu, radikal, öngörülü bir yol ayrımı, bir tür o partileri de, Türkiye’yi de kurtarma önerisidir.

Abartmıyorum; Türkiye bu bölünme ve çökme noktasına YCHP’nin yeni akıldaneleri Amerikalıların, “yetmez ama evet”çilerin, cemaatçilerin, bölücülerin destekledikleri AKP iktidarıyla geldi ama asıl son darbeyi YCHP yönetimi ve HDP’ye cila yapılan sözde “sol” vuracak.

YCHP bu gidişle kendisini de Türkiye’yi de yerle bir edecek.

Açık, CHP zaten kazanamıyor. Kaldı ki kendisi olmaktan vazgeçip “angaje”liğe soyunmuş bir kafayla kazansa ne olacak? Türkiye’nin ihtiyacı yeni, ikinci bir AKP ya da yenilenmiş bir BOP enstrümanı mı sizce? AKP yıkılırken adresi değiştirilip “sol” maskeli yenisi mi? Allah korusun!

Başka yolu yok; ya YCHP yeniden CHP’lileşerek kendini de Türkiye’yi de yeniden kurtarıp yarım kalmış Cumhuriyet ve aydınlanma devrimini de yeni bir demokratik devrim sürecine sokacak ya da tarihin çöplüğüne gömülüp gidecek ki yazık ki yazık!

Dost acı söyler.

Ekrem KAHRAMAN - 30 Nisan 2015 - Aydınlık

Son Yazılar