turbanli thy225

Hasan Basri Özbey’in THY Uçağında Çalınan mektubu Savcıdan Çıktı! THY F-Tipi Hava Yolları Mı?

İşçi Partisi’nin Genel Başkanvekili olduğu dönemde özel görevli savcıların talimatıyla

dinlenen Özbey, hakkında verilen takipsizlik kararıyla 3 yıl önce uçakta kaybettiği mektupların izine ulaştı.

Hasan Basri Özbey’in eski İşçi Partisi’nin Genel Başkanvekili olduğu dönemde Türkiye Gençlik Birliği (TGB) yöneticileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 4 yıl süreyle teknik takip altında tutulduğu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı incelemede hakkında suç unsuruna rastlanmadığı belirlendi. Yapılan teknik takip kayıtlarının da imha edildiği bildirildi.

Soruşturma dosyasına bakıldığında özel görevli savcıların, “suç işlemeye alenen tahrik, terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla Silivri ve Haziran eylemleri, 29 Ekim Ulus eylemi gibi TGB’nin çok sayıda eylemini mercek altına aldıkları anlaşıldı. Özel görevli mahkemelerin kapatılmasının ardından soruşturmayı devralan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

takipsizlik karari hasan basri ozbey

SAVCILIĞA TESLİM ETTİLER!

Savcılığın kovuşturmaya yer olmadığına dair kararına bakıldığında ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Özbey’in, Türk Hava Yolları uçağı ile Franfurt’a giderken kaybolan, üzerinde adının yazdığı zarf içindeki 3 mektubunun savcılığa teslim edildiği anlaşıldı. Özbey, mektupların hikayesini şöyle anlattı: “2012 yılında İşçi Partisi Avrupa Temsilciliği’nin düzenlediği toplantılara katılmak üzere THY uçağı ile Frankfurt’a gittim. Frankfurt’a vardığımda Sayın Doğu Perinçek tarafından yazılmış 3 özel mekbumun kaybolduğunu fark ettim. Derhal THY bürosuna giderek durumu anlattım ve bulunduğunda tarafıma gönderilmesini istedim. Ancak bir sonuç alamadım. Savcılığın takipsizlik kararının sonuç bölümünde ‘Uçakta Özbey’in adının yazılı olduğu 3 adet zarf ve mektubun sahibine iadesine” cümlesini görünce mektubun nasıl kaybolduğu anlaşıldı. Böylece hırsızımı 3 yıl sonra öğrenmiş oldum. Anlaşılan o ki, THY görevlileri özel kapalı zarfta bulunan 3 mektubumu açıp okumuş ve F tipi savcılara vermişler.”

‘THY YURTDIŞI BÜROLARI F TİPİ OFİSİ’

Özbey, THY yetkilileri tarafından Anayasa’nın 22. maddesinde yer alan “Herkes haberleşme özgürlüğüne sahiptir. Bilgisi ve izni olmaksızın hiç kimsenin mektupları açılıp okunamaz” hükmünün ve kişisel haklarının alenen ihlal edildiğini ve suç işlediklerini belirterek şunları söyledi: “THY ve özellikle yurtdışı bürolarının F tipi çetenin özel örgütlenme alanı haline getirildiğini biliyoruz. THY Frankfurt Bürosu F tipi büro mudur, yolcusunun özel mektuplarını açıp okuma ve çetenin savcılarına vermek hakkını nereden bulmaktadır? THY aleyhine yasal yollara başvuracağız. Anayasayı öğreteceğiz ve hesabını soracağız.”

Aydınlık - 30 Nisan 2015

Son Yazılar