elif ilhamoglu yadigar ozen225 

Herşey ABD işgaline karşı tepkiyle başladı!

Vatan Partisi'nin genç kadın adayları Elif İlhamoğlu ve Yadigar Özen, kısacık

ömürlerine yüz yıllık birikimleri sığdırmış iki öncü. Önlerindeki uzun yıllarda sığdıracakları da cabası... Güvenli, umutlu, planlı programlı ve inançlılar.

Elif İlhamoğlu, Vatan Partisi’nin İstanbul 2. Bölgeden milletvekili adayı. Unvanı çok: Türkiye’nin en genç milletvekili adayı, henüz 25 yaşında, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkan Yardımcısı, siyaset bilimci, 3 dil biliyor. Şimdiden pek çok iş kotardı. Lübnan’da, Suriye’de, İran’da iktidar temsilcileriyle görüştü, Amerikan askerinin başına çuval geçirdi, üniversitede gerici ve bölücülere karşı en önde mücadele etti. Elif'e bugünlere nasıl geldiğini sorduk.

elif ilhamoglu

AİLESİNİN EMEKLİLİK İKRAMİYESİ!

Füsun İKİKARDEŞ >>> Seni hep eylemlerde, basın açıklamalarında görüyoruz. Ailen nerede? Ne iş yaparlar? Nerelisiniz? Bize biraz TGB dışındaki aileni anlatır mısın?

Elif İLHAMOĞLU >>> Annem babam aslen Tokatlı ama İzmit Kocaeli'de doğdum büyüdüm. Kocaeli Anadolu Lisesi’nde okudum. Annem emekli öğretmen, babam elektrik teknisyeni, bir de benden 15 yaş büyük bir ablam var, evli. Ailem bana “Emeklilik ikramiyesi” diyor.

Füsun İKİKARDEŞ >>> Politik bir ailede mi büyüdün? Ailen 68 kuşağından mı?

Elif İLHAMOĞLU >>> Yok, değiller ama siyasetten uzak, “Aman konuşmayalım” havasında da değiller. Evin içinde normal siyasi tartışmalar olur... Hani “halk tepkisi” denir ya, televizyonda zamları duyduğu zaman öfkelenen, iktidara söylenen, zulmeden iktidarlara karşı çıkan vs. öyle bir ortamdır.

elif ilhamoglu yadigar ozen

İLK EYLEMDE DADAŞLARLA!

Füsun İKİKARDEŞ >>> Senin için “12 yaşında politikaya başladı” diye yazıldı. Nasıl oldu bu iş?

Elif İLHAMOĞLU >>> O yaşta örgütlü bir politika hayatı değil aslında, ama tam 12-13 yaşlarıma denk geliyor Amerika'nın Irak'a saldırısı. Hepimiz Amerika'nın Irak'a saldırdığını izliyoruz televizyondan. Daha tabii çocuk aklıyla oradaki feryat eden, tecavüz edilen kadınları, öldürülen çocukları gördüğüm zaman büyük bir öfke duymuştum ve hırsımdan ağlamıştım o haberleri izlerken. Sonra bir gün okul çıkışında, çarşıda dağıtılan bir bildiri buldum “Amerikan saldırısına karşı yürüyoruz” diyordu. Annemle babama haber vermedim, atladım minibüse gittim eyleme. Baktım eylemde herkes simsiyah takım elbise giymiş. Hepsi erkek, başka kadın da yoktu. Herkes siyah şemsiyeli ve rugan ayakkabılı... Sonra anladım ki, Dadaşlar Derneği’nin eylemiymiş.

Füsun İKİKARDEŞ >>> Arkadaş çevresi ne durumda? Onların bir etkisi var mıydı?

Atatürkçü müdür yardımcımız tasfiye edilip yerine Cemaatçi müdür yardımcısı geldiğinde, uygulamalar da değişmeye başlayınca tepki olarak duvara Nazım Hikmet şiiri yazdık. Yeni müdür yardımcısı, “Buraya kamera koyacağım ve şiir yazan öğrencileri bulacağım” diye duyuru yaptı. Kimse vazgeçmedi. Hatta bir gün şöyle oldu: Biz 3 arkadaş Nazım’dan bir dize yazdık, bizimki silinmişti. Ama bir baktık bizim yazdığımız şiirin bir sonraki mısrasını başka öğrenciler yazmış. Ertesi gün üçüncü mısrasını başka öğrenciler... öyle öyle şiir yazanlar bir gün birbirimizi duvarın önünde bulduk. 20'ye yakın arkadaş bir araya geldik, böylece ilk tartışma çevresi oluştu.

TGB İLE BULUŞTU!

Elif İlhamoğlu, daha sonra Atatürkçü Düşünce Derneği’ne üye olur, ama ona yetmez... Daha fazla bir şeyler yapmak, kendini daha iyi ifade etmek ister. Arkadaşları da benzer durumdadır. Ne yapmalı, diye tartışmak ve karar vermek üzere bir toplantı yapmaya karar verirler. O toplantıda TGB’de karar kılarlar.

Füsun İKİKARDEŞ >>> Siyasetçi olmaya kararlıydın yani...

Elif İLHAMOĞLU >>> Siyasetçi olmak değil belki ama siyaset bilimi okumak istiyordum. Bölümümü bilerek seçtim, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. O yıllarda Ergenekon operasyonlarına karşı ADD ile TGB'nin ortak eylemi olmuştu. TGB Başkanı bir kız arkadaştı, kürsüde konuşma yapmıştı, çok beğenmiştik. Üye olduk. Daha sonra Cumhuriyet mitingleri oldu, onlara katıldık. İzmit'ten İstanbul'a gelmiştik, baktık TGB, önde liselilerle yürüyordu. Bir arkadaş bize “Nereden geliyorsunuz? Yardımcı olmak ister misiniz?" diye sordu. Büyük bir gururla geçtik öne, pankartı taşıdık. O gün TGB’ye ait olduk. Sonra üniversiteyi kazanıp İstanbul'a geldim, yerleşir yerleşmez kampüsümde görev aldım. İktidarı değiştirmeyi hedefleyince ‘bir siyasi parti’ gerektiğini anladık. 2008'de İşçi Partisi'ne üye oldum.

Füsun İKİKARDEŞ >>> Seçim çalışmaları nasıl gidiyor?

Elif İLHAMOĞLU >>> İlk kez oy verecek 3,5 milyon gencin adayıyız. Gençler bizi tanıyor, çok olumlu bir tepki var. Belki ilk kez gençlik kendi temsilcisini Meclis’te görecek. Gençliğin taleplerini dile getirmek ve karşılamak üzere oraya gidiyoruz. Gençler bunu iyi biliyor. Kadınlardan da destek var. Kadın derneklerini ziyaret ettik, üniversite topluluklarını ziyaret ettik. Kadınlar da artık boş vaatlerden usandı. Genç, dinamik ve cesur bir temsilci, arayanların adayıyız.

*** *** ***

yadigar ozen

Çiftçi ailenin fizikçi kızı!

Yadigar, Elif'in 2 yaş büyüğü, 1988 doğumlu bir Cumhuriyet kızı. Evet, 29 Ekim günü doğmuş. Babası "Ne olacağın doğum tarihinden belliydi" diyor kızına...

Vatan Partisi'nin Denizli’den 2. sıra milletvekili adayı... Ailesi Antalya'da... Kendisi de hayata gözlerini tarlada açmış. Anne baba, Korkuteli'nin Osmankalfalar köyünde çiftçi... Yadigar, ailenin 3 kızının en büyüğü.

Aile çiftçi ama kızlarını okutmaya kararlı. Daha ortaokulda Yadigar ilçeye giderken baba lise için hazırlık yapmış, düzeni ilçede yaşamaya göre ayarlamış. Babasının çabası boşa gitmemiş ve Yadigar, çok başarılı bir öğrenci oalrak liseyi de bitirmiş. En sevdiği ders fizik! Ses nasıl gidip gelir, madde nasıl değişir, hep Yadigar'ın merak konuları...

Gerçekten de üniversite seçimi istediği gibi olur ve Denizli'ye Pamukkale Üniversitesi Fizik Bölümü’ne kaydolur. Onca yıllık hevesi, daha ilk derslerde biraz kırılır gibi olur. Çünkü laboratuvarlar yetersiz, temel bilimler bir kenara itilmiş haldedir. Neyse ki hocalar çok gayretli ve kıymetli bilim insanlarıdır. Eksik gedik olanaklarla öğrencilere fiziği öğretir, sevdirmeye devam ederler. Ama Yadigar Özen'in eğitim meselesine daha fazla kafa yormasına da yol açarlar.

yadigar ozen2

TGB İLE TANIŞMA!

Bu kadar değerli hocalar, neden idari işlerle meşgul edilir? Neden daha çok olanak tanınmaz? Neden yeni akademisyenler için kadro açılmaz? Hepsi şimdi Yadigar Özen'in çözüm için sıraladığı sorunlar arasına girer. Denizli küçük bir yer, ama öğrenci hareketi burada da filizlenir ve Yadigar Özen, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ile tanışır, görev alır. Artık TGB eylemlerinde, barikatların önünde arkadaşlarıyla omuz omuzadır. TGB’den sonra İşçi Partisi'ne üye olur ve siyasetin içinde bulur kendini. Bu değişim, gençlik kitlesiyle daha da yakın ilişki kurmasına, halkı tanımasına hizmet eder. Çünkü genç arkadaşlarıyla ne kadar ilişki içinde olursa o kadar örgütlenebileceklerdir.

Yadigar, ön seçimlerde en çok oy alan 2. aday adayı olarak Denizli’de Vatan Partisi adayı oldu. Çarşı pazar, köy kent dolaşarak programını anlatıyor, en çok da genç ve kadın seçmene güveniyor. Aynı Elif gibi, onun da Meclis'e girmek konusunda hiç şüphesi yok! "3. sırayı bile zorlarız" diyor. 8 Haziran’da listelere iyi bakın, milletvekili listelerinde adını görebilirsiniz.

Füsun İKİKARDEŞ - 27 Nisan 2015 - Aydınlık

Son Yazılar