beyhan yildirim19 1

Vatan Nöbeti!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin, Vatan Partisi Genel Başkanı

Doğu Perinçek’in İsviçre’ye karşı mücadelesindeki “1915 olayları soykırım tanımına uymuyor” kararına rağmen Avrupa Parlamentosu’nun “soykırım” tasarısını gündeme getirmesi büyük tepki çekti. Papa Franciscus’un da “soykırım” terimini kullanmasıyla denk gelen tasarıya karşı Avrupa’da yaşayan Türkler ayağa kalktı.

Vatan Partisi Avrupa Temsilciliği, Talat Paşa Komitesi, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği, “Soykırım yapmadık vatan savunduk” diyerek dün AP’de yapılan oylamaya karşı Avrupa genelindeki AB Temsilcilikleri önünde nöbet tuttu.

Avrupa’yı Türk bayraklarıyla donatan yurtseverler, emperyalist yalana karşı “Soykırım tezi emperyalist bir yalandır. Tehcir, vatan savunması için alınmış bir karardır” vurgusu yaptı.

Katılımcılar "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" ve "Soykırım Yapmadık, Vatan Savunduk" sloganları attı. Çok sayıda genç katılımcının vatan nöbetinde yer alması dikkat çekti.

AVRUPA’DA EYLEMLER BAŞLIYOR!

TGB'li gençler, dört dilde basın açıklamasını okudular. Açıklamaya parlamenterler, uluslarası basın ve Türk basını yoğun ilgi gösterdi. Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "AP, hukuka aykırı davranıyor. AİHM'nin Perinçek-İsviçre Davası kararı ve son olarak Lahey Adalet Divanı kararı açıkça çiğneniyor. Türk düşmanlığını da körükleyen bu karar, bir bütun olarak devletiyle, milletiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni hedef almaktadır. Avrupa'daki 5 milyon Türk, bu hukuksuzluğa kayıtsız kalmayacaktır. 5 milyon Türk'ü hapse mi atacaksınız? İlk büyük gösterilerimiz, 24 Nisan'da Frankfurt'ta, 25 Nisan'da Berlin'de gerçekleşecektir."

AP'nin kararını Aydınlık'a değerlendiren Yıldırım, Avrupa'daki Türklerin karara sessiz kalmayacağını belirterek şunları söyledi:

"Avrupa Parlamentosu'nun kararı hukuksuzdur. Karar AİHM Büyük Daire'de Perinçekİsviçre davasına bakan hakimleri etkilemeye yöneliktir. AP, bu kararı üye ülke parlamentolarından geçirmek istiyor. Türkiye AB'ye üye olursa bu kararı Meclis'ten geçirecek mi?"

Almanya'nın "1915 olaylarının uzmanlar ve tarihçiler değerlendirmeli" çıkışını da değerlendiren Yıldırım, Talat Paşa Komitesi'nin Almanya'da yürüttüğü faaliyetlerle siyasetçileri bilgilendirdiğini belirterek Almanya'nın son dönemdeki uygulamalarıyla ABD ile ters düştüğünü vurguladı.

Aydınlık - 16 Nisan 2015

Son Yazılar