kurkcunun donekligi2

Kürkçü’nün dönekliği dava dosyasında!

‘Sosyalist, Marksizm Uzmanı’ Diye Pazarlıyorlar Ama...

HDP’nin İzmir 1’inci bölge 1’inci sıra adayı Ertuğrul Kürkçü’nün, aday tanıtım töreninde ‘sosyalist, Marksizm uzmanı, Dev-Genç önderi’ şeklinde propagandası yapıldı ancak Ertuğrul Kürkçü 1973’te, ‘Marksist-Leninist olmadım’ demişti.

Türk Devrim tarihinde yeri belli olan Ertuğrul Kürkçü, HDP’nin İzmir 1. bölgeden 1. sıradaki milletvekili adayı olarak propaganda çalışmalarına başladı. HDP’nin 13 Nisan günü yaptığı aday tanıtım töreninde Kürkçü’ye “sosyalistlik” ve “Dev-Genç önderi”, “Marksizm uzmanı” gibi payeler verildi. Oysa, Kürkçü’nün 12 Mart 1971 Amerikancı darbesinde nasıl yakalandığı bir yana, akıllara Kürkçü’nün THKP-C ve Dev-Genç davalarında yaptığı yaptığı savunmalarla çeşitli açıklamalarını getirdi.

ertugrul kurkcu

‘HATALI HAREKET ETTİM’

HDP İzmir 1. Bölge 1. Sıra adayı olan Kürkçü, Kızıldere olaylarında samanlıkta saklanması ve mahkemede verdiği açıklamalarıyla uzun yıllar devrimci kesimin tepkisini çekmişti. Kürkçü, Kızıldere olaylarına Mahir Çayan’a olan sevgisi yüzünden katıldığını belirtmiş ve savunmasına şöyle devam etmişti:

“Hatalı hareket ettiğimi ve hatalı davrandığımızı fark etmiştim. Ancak örgütsel disiplin meselesi yüzünden ikazda bulunamıyordum. Mahir mutlak nüfuz sahibi idi ve her söylediği kanun hükmündeydi” (25.11.1972 / Milliyet Gazetesi) Kürkçü, bu açıklamalarıyla Kızıldere olaylarına kendisini Mahir Çayan’ın sürüklediğini dile getirmekte ve üstü kapalı bir şekilde Mahir Çayan’ı suçlamaktadır.

‘MARKSİST OLMADIM’

Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisinin yayın yönetmenliğini yapan ve Karl Marks’ın Biyografisini çeviren Kürkçü, yine aynı dönemde sorgusu sırasında “Ben Marksist, Leninist olmadım. Olsaydım onu burada açıklar ve gurur duyardım, yaptığım her şey de bugünkünden farklı olurdu” dedi. (29.05.1973 / Milliyet Gazetesi)

6filo defol

6. FİLO EYLEMİNDE YOKTU!

Kürkçü, 1971’den sonra verdiği ilk ifadesinde ABD 6. Filo Protestosuna, ODTÜ Boykotlarına Milli Demokratik Devrim (MDD) teorisini ortaya atılanların fiilen katılmadığını iddia etmekten de çekinmemişti. O dönemde MDD çizgisini savunan ve 6. filoya karşı en önde yürüyen Aydınlık hareketi için de “Milli Demokratik Devrim Teorisini ortaya atanlar harekete fiilen katılmayıp, Aydınlık Dergisi idarehanesinde köfte ekmek yiyip sohbet ediyorlardı” demekten çekinmemişti. (29.05.1973 / Milliyet Gazetesi)

mahir cayan

Mahir ölürken samanlığa saklandı!

HDP’li Kürkçü’nün Kızıldere anıları, dönek” çizgisinin bir başka belgesi. THKP-C’nin kurucusu Mahir Çayan ve arkadaşları, 27 Mart 1972’de Ünye’deki NATO Dinlenme Üssü’ndeki 3 görevliyi kaçırdı. Gençlerin amacı, Deniz Gezmişler’in idamını durdurmaktı. Görevlileri kaçırdıktan sonra saklanmak üzere Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyüne kaçtılar. Gençlerin izini bulan MİT ekibi, 30 Mart günü Kızıldere köyünü tamamen sardı. Ekibin içinde Mehmet Eymür de vardı. Saat 14.00 sıralarında makineli tüfekler, havan mermileri ve bombalarla ev ateş altına alındı ve 10 genç öldürüldü. Kaçırdıkları iki İngiliz ve bir Kanadalı da ölmüştü. Bir tek Ertuğrul Kürkçü, evin bitişiğindeki samanlığa saklanarak kurtuldu.

Özlem HAKTANIRLAR / Hayati ÖZCAN - 16 Nisan 2015 - Aydınlık İzmir

Son Yazılar